Nasıl diksiyon kursuna gidebilirim?

16 yaşındayım kekemeyim diksiyon kursuna gitmek istiyorum ama ailem izin vermiyor bana diyorlar boş ver diksiyon kursuna gitme gereksizdir özellikle de abim diksiyon kursuna gitmemi istemiyor gidip babama diyor onu gönderme 2 yıldır kekemeyim ve bu yıl kekemeliğim çok fazla arttı. Okula gidiyorum okulda böyle konuşmak istemiyorum. 2 yıldır düzenli olarak her gün 30 dk sesli kitap okuyorum ama kitap okurken de çok fazla kekeliyorum ama kekemeliğim düzelmedi konuşurken çok duraksıyorum hatta bazen dilim dönmüyor konuşamıyorum konuşurken sürekli nefesim kesiliyor. Artık bu durumdan sıkıldım ailem ne beni diksiyon kursuna gönderiyor ne de bir doktora götürmüyorlar sizce ne yapmalıyım? Kendimden soğudum artık bu durumuma çok üzülüyorum. Ailem ve çevremdekiler benimle dalga geçiyorlar bana sen konuşma tembelisin konuşmayı bilmiyorsun diyorlar hep, bu benim çok canımı sıkıyor.
Hocam biliyorum çok zor durumunuz, nereden biliyorsun derseniz ben de aynı sorundan muzdariptim. Şu an %95 oranında yendim. Gerçekten çok zor çünkü diliniz var ama dönmüyor, ses çıkmıyor. Felç olmak gibi, uzuvlar var ama hareket etmiyorlar o zaman niye varlar? Öncelikle özgüvenizini kesinlikle yerine getirmeye uğraşın internette bir sürü video var, başka insanları(aileniz dahil) kesinlikle ama kesinlikle umursamayın ve şunu unutmayın kekemeliği bir sorun olarak değil sizi çok güzel bir yere götürene kadar yanınızda olacak bir arkadaş olarak görün. Çekinmeyin, konuşun, isterse bir cümleyi 5 dakika da söyleyin ama konuşun. Konuşmadan olmuyor. Etrafımda konuşacak biri yok diyorsanız markete gittiğinizde kasiyer ile olan muhabbet sırasında yapılabilecek en uzun konuşmayı yapın, okula gidiyorsanız öğretmeniniz bir şey sorduğunda cevap verin gerekirse 5 dakika sürsün ama cevap verin, konuşun. Kekemeliği yenebileceğinize gönülden inanın. İnsanları umursamayın. Bakın hiç ama hiç kolay olmayacak emin olun ama bir yerden sonra hiç susmak istemeyeceksiniz sürekli konuşmak isteyeceksiniz ve zamanla düzelecek yani sürekli konuşma pratiği, özgüven ve inanmak ile alakalı. Yardımcı olması için bir link bıraktım lütfen her boyut için en az 1-1.5 ay uğraşın. Diksiyon kursunu aklınızdan çıkarın. Kendi kendinize yenebilirsiniz emin olun, eğer yenemezseniz en son çare olarak diksiyon kursuna gidin. Lütfen söylediklerimi uygulayın, ne kadar kötü bir durum olduğunu benden ve sizden başkası bilemez. Aylarca odamdan çıkmadığımı bilirim. Allah yardımcınız olsun.

Ma.

Hocam biliyorum çok zor durumunuz, nereden biliyorsun derseniz ben de aynı sorundan muzdariptim. Şu an %95 oranında yendim. Gerçekten çok zor çünkü diliniz var ama dönmüyor, ses çıkmıyor. Felç olmak gibi, uzuvlar var ama hareket etmiyorlar o zaman niye varlar? Öncelikle özgüvenizini kesinlikle yerine getirmeye uğraşın internette bir sürü video var, başka insanları(aileniz dahil) kesinlikle ama kesinlikle umursamayın ve şunu unutmayın kekemeliği bir sorun olarak değil sizi çok güzel bir yere götürene kadar yanınızda olacak bir arkadaş olarak görün. Çekinmeyin, konuşun, isterse bir cümleyi 5 dakika da söyleyin ama konuşun. Konuşmadan olmuyor. Etrafımda konuşacak biri yok diyorsanız markete gittiğinizde kasiyer ile olan muhabbet sırasında yapılabilecek en uzun konuşmayı yapın, okula gidiyorsanız öğretmeniniz bir şey sorduğunda cevap verin gerekirse 5 dakika sürsün ama cevap verin, konuşun. Kekemeliği yenebileceğinize gönülden inanın. İnsanları umursamayın. Bakın hiç ama hiç kolay olmayacak emin olun ama bir yerden sonra hiç susmak istemeyeceksiniz sürekli konuşmak isteyeceksiniz ve zamanla düzelecek yani sürekli konuşma pratiği, öz güven ve inanmak ile alakalı. Yardımcı olması için bir link bıraktım lütfen her boyut için en az 1-1.5 ay uğraşın. Diksiyon kursunu aklınızdan çıkarın. Kendi kendinize yenebilirsiniz emin olun, eğer yenemezseniz en son çare olarak diksiyon kursuna gidin. Lütfen söylediklerimi uygulayın, ne kadar kötü bir durum olduğunu benden ve sizden başkası bilemez. Aylarca odamdan çıkmadığımı bilirim. Allah yardımcınız olsun.

Maalesef çok asosyalim evde bile hep yalnız kalıyorum kendimi odama kilitliyorum odamdan çıkmıyorum.

Yazımın başını okumadınız sanırım. Bu durumda olduğunuz kurtulamayacağınız anlamına gelmez ve siz kendinizi iyice kısıtlamışsınız. Kabullenmişsiniz.

Kekemeyim diksiyon kursuna gitmek istiyorum ama ailem izin vermiyor bana diyorlar boş ver diksiyon kursuna gitme gereksizdir özellikle de abim diksiyon kursuna gitmemi istemiyor gidip babama diyor onu gönderme 2 yıldır kekemeyim ve bu yıl kekemeliğim çok fazla arttı.

Geçen hafta pazartesi günü felsefe dersinde uzun bir metin okudum metnin yarısına geldim kekelemeye başladım nefesim kesildi okuyamadım sonra arka sıradan birileri bana güldü canım çok sıkıldı 10. sınıfım.

Hocam tüm bu yaşadıklarınızı rehberlik hocasına veya diğer öğretmenlerine anlat. Onlar aileni de çağırır konuşur ikna eder, doktorunu da bulur merak etme. Konuşurken zorluk çekeceğim diyorsan konuşmanı bir kağıda yaz hazırla şimdiden. Gerektiği yerde oradan gösterirsin. Uzunca bir konuşun hocayla. Ayrıca yaşadığınız bölgedeki doktorların Instagram'ını bulup mesaj atabilirsin. Derdini anlat. Ailem izin vermiyor, 16 yaşındayım vs. Kısaca pes etme her yolu denemen lazım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı