Nasıl diksiyon kursuna gidebilirim?

Geçen hafta pazartesi günü felsefe dersinde uzun bir metin okudum metnin yarısına geldim kekelemeye başladım nefesim kesildi okuyamadım sonra arka sıradan birileri bana güldü canım çok sıkıldı 10. sınıfım.
Neyse. Başka bir şey yazıyordu ama sildim.

Kekeme olmayı sen seçmiyorsun. İmkanın olsa kekelemezsin değil mi? O zaman arkadaşlarının ne dediğini boş ver.
Ailenin böyle bir şey demesi ilginç. Özellikle de bunu abinin demesi. O kısmı çözemedim.
Yapabileceğin en iyi şey bu durumu öğretmenlerine söylemek. Söylemekten korkmana gerek yok, dediğim gibi kekeme olmayı sen seçmedin. Ama düzeltmeyi sen seçeceksin. Git öğretmenine bu durumu ve ailenin dediklerini anlat.

Son düzenleme:
Konu troll ise hoş değil.Troll değil ise geçmiş olsun.Olayın neresinden bakarsak olumsuz oluyor.Ailenizin sizinle dalga geçmesi traji komik olmuş.

16 yaşındayım kekemeyim diksiyon kursuna gitmek istiyorum ama ailem izin vermiyor bana diyorlar boş ver diksiyon kursuna gitme gereksizdir özellikle de abim diksiyon kursuna gitmemi istemiyor gidip babama diyor onu gönderme 2 yıldır kekemeyim ve bu yıl kekemeliğim çok fazla arttı. Okula gidiyorum okulda böyle konuşmak istemiyorum. 2 yıldır düzenli olarak her gün 30 dk sesli kitap okuyorum ama kitap okurken de çok fazla kekeliyorum ama kekemeliğim düzelmedi konuşurken çok duraksıyorum hatta bazen dilim dönmüyor konuşamıyorum konuşurken sürekli nefesim kesiliyor. Artık bu durumdan sıkıldım ailem ne beni diksiyon kursuna gönderiyor ne de bir doktora götürmüyorlar sizce ne yapmalıyım? Kendimden soğudum artık bu durumuma çok üzülüyorum. Ailem ve çevremdekiler benimle dalga geçiyorlar bana sen konuşma tembelisin konuşmayı bilmiyorsun diyorlar hep, bu benim çok canımı sıkıyor.
Kardeşim seni öyle iyi anlıyorum ki ben bu kekemeliği 9-10 sene çektim gerçekten çok kötüydüm ve ALLAHIM a şükürler olsun bitti artık ama gene umudumu kaybetmiyorum okulda sorun çekiyorsan bunu öğretmeninle konuş ve kitap okuduğunuz zaman sınıfta sana okutmasın sesli olarak kendimden biliyorum çok dalga geçilirdi arkadaşlar tarafından ama kendimi zor tutardım o kalbim öyle acırdı ki sıkıntıdan anlatamam sana seni çok iyi anlıyorum ama ailene çok kızdım Allah düşman başına vermesin bu hastalığı

Hocam tüm bu yaşadıklarınızı rehberlik hocasına veya diğer öğretmenlerine anlat. Onlar aileni de çağırır konuşur ikna eder, doktorunu da bulur merak etme. Konuşurken zorluk çekeceğim diyorsan konuşmanı bir kağıda yaz hazırla şimdiden. Gerektiği yerde oradan gösterirsin. Uzunca bir konuşun hocayla. Ayrıca yaşadığınız bölgedeki doktorların Instagram'ını bulup mesaj atabilirsin. Derdini anlat. Ailem izin vermiyor, 16 yaşındayım vs. kısaca pes etme her yolu denemen lazım.

Tamam öğretmenime söyleyeceğim instagtama bakacağım doktorları bulurum belki.
Konu troll ise hoş değil. Troll değil ise geçmiş olsun. Olayın neresinden bakarsak olumsuz oluyor. Ailenizin sizinle dalga geçmesi traji komik olmuş.

Konu troll değil teşekkür ederim.

Kardeşim seni öyle iyi anlıyorum ki ben bu kekemeliği 9-10 sene çektim gerçekten çok kötüydüm ve Allah'ım a şükürler olsun bitti artık ama gene umudumu kaybetmiyorum okulda sorun çekiyorsan bunu öğretmeninle konuş ve kitap okuduğunuz zaman sınıfta sana okutmasın sesli olarak kendimden biliyorum çok dalga geçilirdi arkadaşlar tarafından ama kendimi zor tutardım o kalbim öyle acırdı ki sıkıntıdan anlatamam sana seni çok iyi anlıyorum ama ailene çok kızdım Allah düşman başına vermesin bu hastalığı.

Okulda tüm öğretmenlere kekeme olduğumu sesli kitap okumak istemediğimi söylüyorum ama beni dinlemiyorlar öğretmenler bana illaki okuyacaksın yoksa kabul etmiyorum sende herkes gibi diyorlar Allah düşman başına kekemelik hastalığını vermesin çok zor.
Kusura bakma ama çok geri kafalı bir abin varmış. Ne alakası var kimse gitmedi diye sende mi gitmeyeceksin?

Evet abim çok geri kafalı 20 yaşında ama hala uzun hava dinliyor yani 1900'lerin şarkılarını dinliyor evet ya kimse diksiyon kursuna gitmedi diye bendemi gitmeyeceğim abimi bu geri kafalılıktan nasıl vazgeçirebirim?
Neyse. Başka bir şey yazıyordu ama sildim.

Kekeme olmayı sen seçmiyorsun. İmkanın olsa kekelemezsin değil mi? O zaman arkadaşlarının ne dediğini boş ver.
Ailenin böyle bir şey demesi ilginç. Özellikle de bunu abinin demesi. O kısmı çözemedim.
Yapabileceğin en iyi şey bu durumu öğretmenlerine söylemek. Söylemekten korkmana gerek yok, dediğim gibi kekeme olmayı sen seçmedin. ama düzeltmeyi sen seçeceksin. git öğretmenine bu durumu ve ailenin dediklerini anlat.

Kekeme olmayı ben seçmiyorum benim elimde değil ama ailem sürekli bana sen yalan söylüyorsun senin bir şeyin yoktur sen kendini bilerek kekeme yapıyorsun sen iyice böyle konuşmaya alıştın diyorlar hep bana ama bir bilseler kekemelikten ne çektiğimi ben şu anda yüzde 50 kekemeyim yani kekemeliğim bayağı ilerlemiş.

Son düzenleme:
Okulda tüm öğretmenlere kekeme olduğumu sesli kitap okumak istemediğimi söylüyorum ama beni dinlemiyorlar öğretmenler bana illaki okuyacaksın yoksa kabul etmiyorum sende herkes gibi diyorlar Allah düşman başına kekemelik hastalığını vermesin çok zor.
Hocam benim o yazdığım yazıyı gerçekten okumamışsınız bunu kesinlikle anladım şu an. Derste, dışarıda, markette insanlar ile olabildiğince fazla konuşun gerekirse 500 defa kekeleyin ama konuşun. Bende bu sorunu aynı şekilde yendim. Hep kendi bildiğinizi uygulamaya devam edecekseniz buraya konu açmanızın hiçbir anlamı yok.

Hocam benim o yazdığım yazıyı gerçekten okumamışsınız bunu kesinlikle anladım şu an. Derste, dışarıda, markette insanlar ile olabildiğince fazla konuşun gerekirse 500 defa kekeleyin ama konuşun. Bende bu sorunu aynı şekilde yendim. Hep kendi bildiğinizi uygulamaya devam edecekseniz buraya konu açmanızın hiçbir anlamı yok.

Zaten sürekli insanlarla konuşuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı