Nasıl kilo verebilirim?

OnePC

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Türkiye
Arkadaşlar merhaba. 15 yaşındayım ve 92 kilo falanım. Ama boyum uzun olduğu için çok kilolu olduğum anlaşılmıyor. Yağ oranım biraz fazla. Göbeğim de biraz var. Bacaklarım da kalın maalesef. Bir de kilolu olduğum için çok terliyorum. Sürekli siyah ve bol kıyafetler giyiyorum. Bu sefer de okul da problem oluyor. Elimden geldiğince okulda hazır yemek falan yemiyorum. Ekmeksiz ev yemeği yiyorum. Doymadan kalkmaya çalışıyorum. Bir arkadaşım diyetisyen önerdi aylık 300 lira. Bir ay git, bir ay gitme diyor. Annem de bir diyetisyen bulmuş. O da aylık 180 lira. Diyetisyene gitmeye çalışıyorum. Devlet hastanesinde ki diyetisyenlere gitmek istemiyorum. Daha önce gittim hiç ilgilenmiyorum. Nasıl daha iyi ve daha hızlı zayıflayabilirim?

Arkadaşlar merhaba. 15 yaşındayım ve 92 kilo falanım. Ama boyum uzun olduğu için çok kilolu olduğum anlaşılmıyor. Yağ oranım biraz fazla. Göbeğim de biraz var. Bacaklarım da kalın maalesef. Bir de kilolu olduğum için çok terliyorum. Sürekli siyah ve bol kıyafetler giyiyorum. Bu sefer de okul da problem oluyor. Elimden geldiğince okulda hazır yemek falan yemiyorum. Ekmeksiz ev yemeği yiyorum. Doymadan kalkmaya çalışıyorum. Bir arkadaşım diyetisyen önerdi aylık 300 lira. Bir ay git, bir ay gitme diyor. Annem de bir diyetisyen bulmuş. O da aylık 180 lira. Diyetisyene gitmeye çalışıyorum. Devlet hastanesinde ki diyetisyenlere gitmek istemiyorum. Daha önce gittim hiç ilgilenmiyorum. Nasıl daha iyi ve daha hızlı zayıflayabilirim?
Diyetisyenle falan olcak iş değil bu boğazınızı tutun.

Hocam doymadan kalkmaya çalışıyorum. Ailemle hiç bu konu da anlaşamıyoruz. İyice doy kalk diyorlar. Bu yüzden sürekli kaos çıkıyor. :(

Birçok kez denedim.
En sonunda başa döndüm.
Yine sevdiğim bir arkadaşımda 13 kilo kadar verip sonra 8 kg (belki daha fazla ) geri aldı.
Bu konuda önümdeki tek sağlıklı örnek olan abimi verebilirim.
Yaklaşık 2 yıldır spor yapıyor ve yaklaşık 7 aydır da düzenli salona gidiyor 115 kilo ile başladı şu an 78 kg.
İş bazı şeyleri kalıcı olarak değiştirmekte bitiyor.
Diyetisyen sana sadece yol gösterebilir ama o yoldaki karı küreyip yola devam edip /etmemek sen de biten bir iş.
Bu senin konudaki kararlılığınla alakalı.
Yalnız kilo verdiğim dönemlerden bir iki bilgi vereyim.
Ekmek, cips, kola, şeker yemeyeceksin.
Sofrada tüm çeşit pilavlardan uzak duracaksın. Olabildiğince az yiyip kalkacaksın.
Şeker ihtiyacını tahin pekmez, hurma gibi şeylerden alacaksın.
Ara öğün yok (çok bunalırsan elma vs ).
Ben yapamadım ama akşam 8'den sonra lokma yemeyeceksin.
Sabah aç karna şekersiz Türk kahvesi de güzel oluyor haberin olsun.
Şimdi de seç, hayat boyu az yemek mi?
Yoksa bitene( tükenmek )kadar spor yapmak mı?
(Ek: 180 boy 89 kg yaş: 17)

Birçok kez denedim.
En sonunda başa döndüm.
Yine sevdiğim bir arkadaşımda 13 kilo kadar verip sonra 8 kg (belki daha fazla ) geri aldı.
Bu konuda önümdeki tek sağlıklı örnek olan abimi verebilirim.
Yaklaşık 2 yıldır spor yapıyor ve yaklaşık 7 aydır da düzenli salona gidiyor 115 kilo ile başladı şu an 78 kg.
İş bazı şeyleri kalıcı olarak değiştirmekte bitiyor.
Diyetisyen sana sadece yol gösterebilir ama o yoldaki karı küreyip yola devam edip /etmemek sen de biten bir iş.
Bu senin konudaki kararlılığınla alakalı.
Yalnız kilo verdiğim dönemlerden bir iki bilgi vereyim.
Ekmek, cips, kola, şeker yemeyeceksin.
Sofrada tüm çeşit pilavlardan uzak duracaksın. Olabildiğince az yiyip kalkacaksın.
Şeker ihtiyacını tahin pekmez, hurma gibi şeylerden alacaksın.
Ara öğün yok (çok bunalırsan elma vs ).
Ben yapamadım ama akşam 8'den sonra lokma yemeyeceksin.
Sabah aç karna şekersiz Türk kahvesi de güzel oluyor haberin olsun.
Şimdi de seç, hayat boyu az yemek mi?
Yoksa bitene( tükenmek )kadar spor yapmak mı?
(Ek: 180 boy 89 kg yaş: 17)
Tabii ki de az yemek. Ama dik durmak için de spor yapmalıyım. Peki hafta da bir kahvaltı da menemen yiyebilir miyim ekmeksiz azıcık ?

Nasıl spor yapmalıyım hocam? Fitness'a gitmeyi düşünüyorum. Çünkü dik duramıyorum bir de. Yakınlar da Fitness var ailemi zar zor ikna etmeliyim artık. İlk önce Yürüyüş ile başlasam olur mu acaba?

Bende şu sınavlar bittikten sonra Fitness'a gideceğim inşallah. Antrenörüm bana günde 1000 IP 20 mekik+ 10 şınav çek dedi. Sende ip falan atlayabilirsin önceden.

Ben 92 kiloya kadar çıkmıştım spora ve diyete başladım 73 kiloya kadar indim. 1 saat kardiyo ve 1 saat ağırlık antrenmanı yaptım haftada 4 kez spor salonuna gittim yağ oranını düşürmeye bak ama yağ yakarken kas erimesi olmaması için ağırlık da çalışman gerek. Her sabah ya filtre kahve, ya türk kahvesi ya da yeşil çay içiyordum ve spora gitmeden yarım saat önce de türk kahvesi içiyordum yağ yakımını hızlandırıyor. Abur cuburu, boğazını kesmek kolay değil tabi ama ilk 20 günü atlattıktan sonra mide bir kas olduğu için zamanla kendini küçültüyor ve iştahınız düşmeye başlıyor ben eskiden günde iki tam ekmek yiyip doymuyordum şimdi yarım ekmek yiyince bile doyuyorum. Kendinizi çok aç hissederseniz yulaf veya meyve yiyin tok tutar.

Geri
Yukarı