Nasıl kilo verebilirim?

@AJFA
Hocam bir el atar mısınız?

Zaten pilavı sade yemezsin. Ve yağ yakan birçok spor yapan kişi yine karbonhidrat kaynağı olarak pilav tüketiyor. Sen 100 gram pilav yedin diye kilo vermeme gibi bir durum olmaz. Yağ yakmak istiyorsan kalori açığı oluşturcaksın bu kadar. Yok ekmek yeme yok onu yeme böyle hayat geçmez.

Dengeli beslenecek arkadaş öyle verecek. Vücudun pilavada ekmeğede ihtiyaçı var. Önemli olan ölçüsünü bilmek. 10 kilo et yersen günde kilo alırsın. Ve et sağlıklı olmasına rağmen.

Ekmek basit bir karbonhidratdır.
Çok basit sindirilir. Bu yüzden sindirlirken çok az kalori harcar vücut. Bu da ekmek direk bölünerek şeker haline gelir kullanımına ihtiyaç yok ise yağ olarak kimseye geri döner.
Bu arkadaşın daha fazla yağa ihtiyacı yok.
Bu arkadaş yağ yakmaya çalışıyor.
Vücudun besin kullanma sıralaması
Karbonhidrat - yağ - protein şeklindedir.
Arkadaşın karbonhidratı bitirip enerjiyi yağlardan sağlaması lazım.
Sana karşı kırıcı olmak istemiyorum ama lütfen bilmediğin konular hakkında konuşma.

Ekmek basit bir karbonhidratdır.
Çok basit sindirilir. Bu yüzden sindirlirken çok az kalori harcar vücut. Bu da ekmek direk bölünerek şeker haline gelir kullanımına ihtiyaç yok ise yağ olarak kimseye geri döner.
Bu arkadaşın daha fazla yağa ihtiyacı yok.
Bu arkadaş yağ yakmaya çalışıyor.
Vücudun besin kullanma sıralaması.
Karbonhidrat - yağ - protein şeklindedir.
Arkadaşın karbonhidratı bitirip enerjiyi yağlardan sağlaması lazım.
Sana karşı kırıcı olmak istemiyorum ama lütfen bilmediğin konular hakkında konuşma.
Sor bakayım spor hocana kilo vermek için ne yapmam gerekiyor diye. Kalori açığı sadece baklava yiyerek de kilo verirsin. 105 kilodan 78 kiloya düştüm bir de gelmiş laf söylüyor. Ben yaptığım zayıflamada pilav da yedim ekmek de yedim. Ekmeği tam buğday yedim beyaz ekmek zaten zararlı.

Sor bakayım spor hocana kilo vermek için ne yapmam gerekiyor diye. Kalori açığı sadece baklava yiyerek de kilo verirsin. 105 kilodan 78 kiloya düştüm bir de gelmiş laf söylüyor. Ben yaptığım zayıflamada pilav da yedim ekmek de yedim. Ekmeği tam buğday yedim beyaz ekmek zaten zararlı.

Bende 90 kilodan 58'e düştüm bende pilav yedim makarna yedim tam buğday ekmeği yedim ama diyetin ilk 2 haftası aç kalmak lazım sonrasında biraz yemeyi arttırınca çok hızlı kilo vermeye başlıyorsun metobolizma hızlanıyor.

Ağustos 2018'te 90 kiloydum, Mart 2020'de 77 kilo ile pandemi sürecine girdim ve pandemide kilomu korumayı başardım. Temmuz 2021'de tatilde abur cubura ve gazlı içeceklere, Ekim-Aralık 2021 zamanlarımda da evde tek kaldığım için fast-food'a yöneldim. Aralık 2021'de kilom 82 idi.

21 Mart 2022'de tartılarak 79 kilo ile tekrar kilo verme sürecime başladım. Geçen hafta tartıldığımda 72 kiloydum. Boyum da 165 cm.

Ağustos 2018'te gazlı içecekleri, soslu fıstık ve cipsleri tamamen bırakmıştım. Arada bir bisküvi, gofret vesaire tükettiğim oluyordu ama bir şekilde düzene girmiştim ve devam ediyordum.

Mart 2020'den Temmuz 2021'e kadar kilomu korudum. Sonrasında tatildeyken can sıkıntısı 3 yıldır tüketmediğim gazlı içeceklere ve cipslere yöneldim. Sonrasında evde tek yaşadığım dönemde fast-food tüketimim de olunca tabii ki kilo aldım sürekli.

2 ayda da 79'dan 72'e düştüm. Nasıl mı düştüm? Abur cubur yok, gazlı ve şekerli içecekler yok, ekmek yok (nadiren tükettiğim oldu ama genellikle yok). Nestle 1927 %82 bitter çikolata tüketiyordum canım tatlı çektiğinde ama onu da fiyatlarından dolayı minimuma indirdim.

Günde en az iki, maksimum üç öğün tüketiyorum. Pilav, makarna falan aynen devam. Haftada en az 2-3 kez minimum 45 dk, maksimum 1 saatlik (kişiye göre değişir) yürüyüşler yapıyorum. Halk oyunları oynuyor olmamın da katkısıyla rahatlıkla kilo verebiliyorum.

Abur cubur tüketenler varsa 1 ay abur cuburu kessin, farkı hissedecektir.

Son olarak mutlaka detaylı kan tahlili yaptırın, kilo vermenize engel durumlar var mı öğrenin.

Düzenleme: Bugün itibarıyla 71 kg.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı