Nasıl konuşkan bir insan olabilirim?

CanVolteX

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İŞLEMCİ: 11. nesil İNTEL i5
RAM: 16gb DDR4
EKRAN KARTI: RTX3050 Tİ
ASUS TUF GAMİNG F15
Meslek
öğrenci
İlkokuldan beri sessiz bir insanım, şu an lise 2. sınıfım ve bu durumdan sıkılmaya başladım. İnsanlar benim yanımdayken sıkılıyor. Derslerde hiç konuşmuyorum. Arkadaşlarımın çoğuyla samimi değilim. Konuşacak konu bulamıyorum. Yurtta kalıyorum. Arkadaşlarımın WhatsApp üzerinden bile birileriyle konuşurken benim zamanım Instagram'da Reels videoları izlemekle geçiyor. Bende konuşmak istiyorum birileriyle ama konu bulamıyorum ve muhtemelen şimdiye kadar sessiz olduğum için konuşsamda ciddiye almazlar. Konuşurken dediğim anlaşılmıyor genelde. Akrabalarımlada durumum aynı, hiç konuşmuyorum. İsterimki çok nadir gördüğüm büyük kuzenlerimle bile konuşayım. Onlarla gezeyim. Nasıl konuşacak konu bulabiliyorsunuz?

İlkokuldan beri sessiz bir insanım, şu an lise 2. sınıfım ve bu durumdan sıkılmaya başladım. İnsanlar benim yanımdayken sıkılıyor. Derslerde hiç konuşmuyorum. Arkadaşlarımın çoğuyla samimi değilim. Konuşacak konu bulamıyorum. Yurtta kalıyorum. Arkadaşlarımın WhatsApp üzerinden bile birileriyle konuşurken benim zamanım Instagram'da Reels videoları izlemekle geçiyor. Bende konuşmak istiyorum birileriyle ama konu bulamıyorum ve muhtemelen şimdiye kadar sessiz olduğum için konuşsamda ciddiye almazlar. Konuşurken dediğim anlaşılmıyor genelde. Akrabalarımlada durumum aynı, hiç konuşmuyorum. İsterimki çok nadir gördüğüm büyük kuzenlerimle bile konuşayım. Onlarla gezeyim. Nasıl konuşacak konu bulabiliyorsunuz?

Bende çok içli dışlı olmadığım insanlarla pek konuşamam. Kızlarla daha çok konuşamıyorum genelde zor bir durum dershanede de sınıf içinde pek konuşmuyorum. Konuşucak konu bulmak tanımadığın biri olunca çok zor bir şey. Sadece selam veriyorum ve devamı için düşünüyorum bazen bu duruma düşmemek için selam bile vermiyorum. Eğer çözüm bulursan bana da haber edersin :)

Kanka çok basit. Bir arkadaş grubun olsun veya birisi ile sohbet etmeye başla ama kafa dengi insan bulamaya çalış yoksa anlaşman biraz zor olur. Ortak noktan olan kişiler ile konuşmaya başla. Hatta birisinden yardım almayı dene. Bende kızlarla konuşamıyorum çünkü kafalarını bilmiyorum. Kafasını tanıdığın birisi ile arkadaş ol ki seni üzmesin ve sinirlendirmeyecek kişi bul. Normal bir insan gibi selam ver ve tanış. Sonrası tereyağından kıl çeker gibi gelir zaten. Onun ile gezmeye davet et ama arkadaşlıktan 1 ay geçtikten sonra falan. Ailene de bahset istersen. Yardımcı olabilirler belki. Ben daha 8. sınıfım o yüzden sen ailenden de fikir al. Konuları bırak onlar açsın sen sadece arkadaş bulmaya çalış. Ne kadar doğru konuştum bilemem ama yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.

Bende çok içli dışlı olmadığım insanlarla pek konuşamam. Kızlarla daha çok konuşamıyorum genelde zor bir durum dershanede de sınıf içinde pek konuşmuyorum. Konuşucak konu bulmak tanımadığın biri olunca çok zor bir şey. Sadece selam veriyorum ve devamı için düşünüyorum bazen bu duruma düşmemek için selam bile vermiyorum. Eğer çözüm bulursan bana da haber edersin :)

Okulumda kız yok ve dışarıda bir kızın yanından geçerken bile utanacak hale geldim. Birisi benim ilgilendiğim bir şeyle ilgileniyorsa onun hakkında konuşabiliyorum sadece, onun dışında aklıma bir şey gelmiyor. Sınıftakilerin hiçbiriyle zevklerim uymuyor zaten neredeyse. Onların tek sohbeti birbirleriyle dalga geçmek çoğu zaman. Yaşıtım olan kuzenlerimle eskiden daha samimiydim ama 7. sınıftan beri onlarlada aram açıldı, o kadar samimi olamıyoruz artık.

Kanka çok basit. Bir arkadaş grubun olsun veya birisi ile sohbet etmeye başla ama kafa dengi insan bulamaya çalış yoksa anlaşman biraz zor olur. Ortak noktan olan kişiler ile konuşmaya başla. Hatta birisinden yardım almayı dene. Bende kızlarla konuşamıyorum çünkü kafalarını bilmiyorum. Kafasını tanıdığın birisi ile arkadaş ol ki seni üzmesin ve sinirlendirmeyecek kişi bul. Normal bir insan gibi selam ver ve tanış. Sonrası tereyağından kıl çeker gibi gelir zaten. Onun ile gezmeye davet et ama arkadaşlıktan 1 ay geçtikten sonra falan. Ailene de bahset istersen. Yardımcı olabilirler belki. Ben daha 8. sınıfım o yüzden sen ailenden de fikir al. Konuları bırak onlar açsın sen sadece arkadaş bulmaya çalış. Ne kadar doğru konuştum bilemem ama yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.

Sınıfta doğru düzgün biri yok zaten hocam. Hepsi birbiriyle dalga geçen serseriler, derste bile aynısını yapıyorlar, babayla bile dalga geçiyorlar. Sessiz bir insan olduğum için zaten dışardaki biriyle konuşabilmem pek mümkün değil.

Okulumda kız yok ve dışarıda bir kızın yanından geçerken bile utanacak hale geldim. Birisi benim ilgilendiğim bir şeyle ilgileniyorsa onun hakkında konuşabiliyorum sadece, onun dışında aklıma bir şey gelmiyor. Sınıftakilerin hiçbiriyle zevklerim uymuyor zaten neredeyse. Onların tek sohbeti birbirleriyle dalga geçmek çoğu zaman. Yaşıtım olan kuzenlerimle eskiden daha sami miydim ama 7. sınıftan beri onlarlada aram açıldı, o kadar samimi olamıyoruz artık.

Sınıftan olmasına gerek yok ki. Okuldan biriside olabilir. Dalga geçen ve moral bozan kişilerden uzak dur. Biliyorum yaşım küçük böyle konuştuğuma bakma bende arkadaşsız kalmıştım psikoloğa gittim ve onlara yakınlaşmam gerektiğini söyledi. Bende denedim ve oldu. Kısaca çevrende kafa dengi kimse varsa onunla arkadaşlık kur.

Sizle hemen hemen benzer sorunları yaşadım yıllardır. Hala çok konuşkan birisi olmasam da eskiye nazaran toplum içinde daha rahat konuşabiliyorum. Hocam konuşacak konu bulman için o kişi ya da kişilerle ortak zevklere sahip olman lazım. Mesela film kültürün iyidir, filmler hakkında konuşursun, müzik kültürün iyidir müzik hakkında konuşursun. Tabi eğer film, müzik vs. alanlarda kendini geliştirmemişsen zor. Bu bir günde olacak konu değil. Ama mutlaka herkesle konuşabileceğin konu gündemdir. Günlük onedio, ekşi sözlük vs. sitelerden takip et gündemi. Hangi konuda eksiğin varsa o konuda videolar izle youtube'dan mesela siyaset olur, tarih olur vs. Youtube'da bilgilendirici kanallar var.

Ha senin sorunun eğer boş geyik muhabbet yapamamaksa o karakterle ilgili. Bende de o özellik yok bakıyorum bazıları aralarında ufak bir diyalog geçiyor gülme krizine giriyorlar. Tabi bu o kişiyle olan samimiyetle de alakalı ama ben her zaman daha ciddi duruyorum ortamlarda. Bu da çok iyi bir özellik değil.

Ama eğer sorununuz çekingenlikse, ya da sosyal fobiniz varsa bu da ayrı incelenmesi gereken bir konu. Bunun için mecburen bir uzmandan destek almanız lazım.

Bir de bir hobi edinmenizi tavsiye ederim. Bir müzik kursu olur, spor kursu olur. Maksat kendinizi geliştirmek. Hayatı dolu dolu yaşamak lazım. Anlatacağınız bir şeyinizin olmasını, konuşacak bir konunuzun olmasını istiyorsanız kendinizi geliştirmeniz lazım.

Geri
Yukarı