Nasıl siyasetçi olunur?

Xanap

Picopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlarım.
Ben 17 yaşındayım, seneye muhasebe dalından mezun olacağım Allah'ın izniyle. Ben siyasete girmek istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum. Doğrusu gençlik kolları vs. var, oradan güzel bir yerlere gelebilir miyim?

Örnek tam bilmiyorum ama hani büroda başkandır, işte bir kuruluşun başkanı, yetkilisi veya milletvekili olabilir miyim?

Doğru olanı : Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve benzeri bir okula gitmek (ki Mülkiye özeldir) ve kendini yetiştirerek siyasete girmek.

Gerçekler : İyi yalan söylemek, duyguları kullanmak gibi.
Maalesef böyle ben milletvekilliğine kadar yükselmek istiyorum ama nereden başlayacağım bilmiyorum.

Partiler ya da siyasi hareketlere üye olacaksan bu oluşumun içinde zaten var olan bir akraban ya da tanıdığın varsa bu işe sıfırdan başlayacak olan diğer insanlara göre 1-0 önde başlamış olursun.

Üye olma şartlarında yok ama partilerde yükselmek istiyorsan öncelikle siyaset bilimine hakkını verebilmen, bunun için de bu alanda iyi üniversitelerin siyasi bilgiler fakültelerine kayıt olman ve çok çalışman lazım.

Siyasi partiler aynı zamanda ekonomi, hukuk ya da yerel yönetimler alanında uzmanlığı bulunan kişilere de ilgi ve ihtiyaç duyarlar. Yani siyasi bilgiler fakültesi dışında bir bölüm okumak istiyor ama aktif siyasetle de ilgileniyorsan ekonomi ya da hukuk gibi ayrı bir bölüm okuyup, bu alanda kendini kanıtlayarak partiler ya da siyasi hareketler içerisinde yükselebilirsin.

İngilizce´nin zaten her alanda olduğu gibi bu alanda da olmazsa olmaz olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım. İngilizce dışında diller bilmek özellikle siyesetin dış politika alanında ilerleyeceksen çok işine yarayabilir. Örneğin Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Arapça ya da Çince gibi dillerden birini ya da birkaçını öğrenebilirsin.

Bütün bunlara rağmen siyaset zor bir meslek. Her partinin iktidar olma amacı ya da mevcut iktidarını/durumunu korumaya ve hatta daha da yükselmeye ihtiyacı var. Hangi partiye üye olursan ol seni çok fazla miktarda masabaşı işinin, getir-götür işinin, falance bilmem ne il örgütlenmesinin yapılanma işinin ya da sırf falan ilçe başkan yardımcısı geliyor ve basın açıklaması yapacak. O yüzden sırf orada bulunmak ve gözükmek için ayakta iki saat beklemek gibi normalde kimsenin yapmak istemeyeceği işleri de yapmak zorunda kalacağını bil.

Siyasetçiler ne dünyada, ne de Türkiye´de doktorlar, polisler, itfaiyeciler, bilim adamları ya da mühendisler gibi halka doğrudan hizmet eden meslekler gibi görülmezler. Siyasetçilerin sevmeyenleri çok olur ve bulundukları konum da hep sorgulanır. Bu nedenle ben bir kişinin geleceğinde hayalini kurduğu mesleğin siyaset olmasını pek doğru bulmuyorum. Örneğin günümüz şartlarından örnek vermem gerekirse bu pandemi koşullarında bir doktor, bir hemşire olmanın vatana, millete ve bütün insanlığa sunduğu hizmetin ve emeğin karşılığını hiçbir siyasetçi karşılayamaz.

Partiler ya da siyasi hareketlere üye olacaksan bu oluşumun içinde zaten var olan bir akraban ya da tanıdığın varsa bu işe sıfırdan başlayacak olan diğer insanlara göre 1-0 önde başlamış olursun.

Üye olma şartlarında yok ama partilerde yükselmek istiyorsan öncelikle siyaset bilimine hakkını verebilmen, bunun için de bu alanda iyi üniversitelerin siyasi bilgiler fakültelerine kayıt olman ve çok çalışman lazım.

Siyasi partiler aynı zamanda ekonomi, hukuk ya da yerel yönetimler alanında uzmanlığı bulunan kişilere de ilgi ve ihtiyaç duyarlar. Yani siyasi bilgiler fakültesi dışında bir bölüm okumak istiyor ama aktif siyasetle de ilgileniyorsan ekonomi ya da hukuk gibi ayrı bir bölüm okuyup, bu alanda kendini kanıtlayarak partiler ya da siyasi hareketler içerisinde yükselebilirsin.

İngilizce´nin zaten her alanda olduğu gibi bu alanda da olmazsa olmaz olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım. İngilizce dışında diller bilmek özellikle siyesetin dış politika alanında ilerleyeceksen çok işine yarayabilir. Örneğin Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça, arapça ya da Çince gibi dillerden birini ya da birkaçını öğrenebilirsin.

Bütün bunlara rağmen siyaset zor bir meslek. Her partinin iktidar olma amacı ya da mevcut iktidarını/durumunu korumaya ve hatta daha da yükselmeye ihtiyacı var. Hangi partiye üye olursan ol seni çok fazla miktarda masabaşı işinin, getir-götür işinin, falance bilmem ne il örgütlenmesinin yapılanma işinin ya da sırf falan ilçe başkan yardımcısı geliyor ve basın açıklaması yapacak. O yüzden sırf orada bulunmak ve gözükmek için ayakta iki saat beklemek gibi normalde kimsenin yapmak istemeyeceği işleri de yapmak zorunda kalacağını bil.

Siyasetçiler ne dünyada, ne de türkiye´de doktorlar, polisler, itfaiyeciler, bilim adamları ya da mühendisler gibi halka doğrudan hizmet eden meslekler gibi görülmezler. Siyasetçilerin sevmeyenleri çok olur ve bulundukları konum da hep sorgulanır. Bu nedenle ben bir kişinin geleceğinde hayalini kurduğu mesleğin siyaset olmasını pek doğru bulmuyorum. Örneğin günümüz şartlarından örnek vermem gerekirse bu pandemi koşullarında bir doktor, bir hemşire olmanın vatana, millete ve bütün insanlığa sunduğu hizmetin ve emeğin karşılığını hiçbir siyasetçi karşılayamaz.

Çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık fakat şu anki bazı siyasetçiler dediklerinizin hiçbiri olmayanlar var ben illa demiyorum milletvekili vs hani büro falan yetkili mi diyorlar kuruluş başkanı gibi.

Bir tane minibus kirala 5TL'ye hoparlör al bası Full'e kendine bir seçim şarkısı bul anahtar kelimeler adam gibi adam mazlum falan falan çalarak tüm Türkiye'yi gez.

Geri
Yukarı