Nasıl T-Rap yaparım?

318177

Hectopat
Arkadaşlar, malum, yeni (T)-Rapçi'ler çıktı piyasaya. Ben de diyorum, bir kayıt alayım, belki tutar diye. Sizin önerdiğiniz, mikrofon vb. program, video var mı? Şimdiden teşekkürler.

1000 TL ama PC vb bütün her şey var kulaklık alacağım Cloud 2 ve

Logitech Z213 multimedia hoparlör​

Geriye yaklaşık 1000 TL bütçem kalıyor.
Çoğu yayıncının elinde görmüştüm. Çok güzel ses veriyor. Ama bütçeyi 60 TL yukarı çekmeniz lazım.

Çoğu yayıncının elinde görmüştüm. Çok güzel ses veriyor. Ama bütçeyi 60 TL yukarı çekmeniz lazım.

Ben aslında bunu düşünüyordum sizce nasıl Behringer C1
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu parçadada sanırım bu mikrofon kullanılmış
400 500 TL ses kartı 600 cıvarıda mikrofon.

Ben aslında bunu düşünüyordum sizce nasıl Behringer C1
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu parçadada sanırım bu mikrofon kullanılmış
400 500 TL ses kartı 600 cıvarıda mikrofon.
Olabilir. Güzele benziyor.

1000 TL ama PC vb bütün her şey var kulaklık alacağım Cloud 2 ve

Logitech Z213 multimedia hoparlör​

Geriye yaklaşık 1000 TL bütçem kalıyor.
Müzik için üretilen aletler ve oyun için üretilen aletler arasında fark var. Eğer profesyonel kayıt yapmak istiyorsanız olabildiğince frekansları size düz bir biçimde iletecek hoperlör veya kulaklığa, condenser mikrofona ve ses kartına ihtiyacınız var.

Ve bir videodan görüp "bu güzele benziyor" diyerek iş yapmaktansa bence iyice araştırmanız lazım. Müzik dünyası ve oyun dünyasının endüstrisi birbirinden tamamiyle kopuk, Behringer C1'i bir ses kartına takmanız ve o ses kartının da iyi olması gerek derken 1000TL'yi aşma ihtimaliniz var. Bana soracak olursanız Behringer eski kaldı biraz, attığınız videodaki kayıt da yeni aldıkları kayıtlara baktığımız zaman oldukça düşük kalite kalıyor

Bir de o sesi gecikmesiz duyma işinden ötürü ASIO driver'a sahip bir kart almak falan da girecek işin içine. Müzik yapmanın mutfağı basit bir olay değil sonra neden olmuyor diyip kalmayın

Müzik için üretilen aletler ve oyun için üretilen aletler arasında fark var. Eğer profesyonel kayıt yapmak istiyorsanız olabildiğince frekansları size düz bir biçimde iletecek hoperlör veya kulaklığa, condenser mikrofona ve ses kartına ihtiyacınız var.

Ve bir videodan görüp "bu güzele benziyor" diyerek iş yapmaktansa bence iyice araştırmanız lazım. Müzik dünyası ve oyun dünyasının endüstrisi birbirinden tamamiyle kopuk, Behringer C1'i bir ses kartına takmanız ve o ses kartının da iyi olması gerek derken 1000TL'yi aşma ihtimaliniz var. Bana soracak olursanız Behringer eski kaldı biraz, attığınız videodaki kayıt da yeni aldıkları kayıtlara baktığımız zaman oldukça düşük kalite kalıyor

Bir de o sesi gecikmesiz duyma işinden ötürü ASIO driver'a sahip bir kart almak falan da girecek işin içine. Müzik yapmanın mutfağı basit bir olay değil sonra neden olmuyor diyip kalmayın
Teşekkür ederim sizin öneriniz hangi parçalardır.

Yani parça derken eşya ekipman olarak

Son düzenleme:
Teşekkür ederim sizin öneriniz hangi parçalardır.

Yani parça derken eşya ekipman olarak
Yani o zamanlar diğer müzik dallarına göre basbaya fakirdi bu adamlar. Şimdi ellerindeki ekipmanların hepsi de teknoloji de çok geliştiği için kayıtları, veya kayıt sonrası efektleri falan aşırı temiz. Muhtemelen bir RTX sistem parasını mikrofona veriyorlar, öyle bir imkanımız olmadığı için en azından yeni çıkan-yeni teknoloji unsuru taşıyan ürünlere bakmak lazım

T-Rap dediğin ne bilmiyorum ama üst seviye ekipman gerektiği müzik yapmak için doğru bir tavır değil. İşe uygun ekipman olduğu sürece yaparsın. Hendrix geri gelip eline Squire Bullet alsa yine süper müzik yapacaktır.

O Behringer C1 neymiş baktım, sesi kötü değil. İyi de değil, ama kullanılır yani. Sana minimumda gereken bir ses kartı, bir bu Behringer C1 gibi bir mikrofon, bir referans monitör ya da kulaklık, bir DAW, bir de pluginler. Bir midi klavye de her zaman iyidir.

Ses kartı olarak minimumda M-Audio M-Track Solo lazım, ama tavsiyem Presonus 2|4c. Ara fiyattaki ürünlere gerek olduğunu sanmıyorum. Presonus özellikle sağlam bir DAW ve güzel pluginlerle geldiği için tercih edilir yani.

Mikrofon için Shure SM58 gibi modellere ve yanlarında güzel tube preamplara çıkamayacaksın Behringer ile git işte.

Stüdyo referans olarak 2000TL filan veremeyeceksen Eris gibi near-field monitörlere gidip bir kulaklık al. Shure SRH 440 ucuzdur ve iyidir. Ya da en ucuzu ne olur dersen Superlux 668B ya da Presonus HD7. O dediğin kulaklık ve hoparlör olmaz ama, onlarla yaptığın mixlerden pek hayır gelmeyecektir.

Presonus 2|4c almayacaksan bir de DAW gerek. Cakewalk ücretsiz ve epey iyi. Reaper da epey ucuzdur ve iyidir.

Klavye olarak da AKAI MPK Mini mk3 iyidir.

Ne plugin gerekli bilmiyorum, rap ve türleriyle hiçbir ilgim yok. Pluginler ucuz değillerdir ama önde deneme sürümü olur neredeyse hepsinde, güzelce dene. Büyük ihtimalle ücretsiz alternatifler de bulabilirsin, araştır.

Ama minimumda gereken M-Track Solo (550TL), Superlux 668B (350TL) ve Behringer C1 (450TL). Bunlar 1300TL civarına alabilirsin. Yok daha ucuzu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı