Nasıl T-Rap yaparım?

T-rap dediğin ne bilmiyorum ama üst seviye ekipman gerektiği müzik yapmak için doğru bir tavır değil. İşe uygun ekipman olduğu sürece yaparsın. Hendrix geri gelip eline squire bullet alsa yine süper müzik yapacaktır.

O Behringer C1 neymiş baktım, sesi kötü değil. İyi de değil, ama kullanılır yani. Sana minimumda gereken bir ses kartı, bir bu Behringer C1 gibi bir mikrofon, bir referans monitör ya da kulaklık, bir DAW, bir de pluginler. Bir midi klavye de her zaman iyidir.

Ses kartı olarak minimumda m-Audio m-track solo lazım, ama tavsiyem presonus 2|4C. Ara fiyattaki ürünlere gerek olduğunu sanmıyorum. Presonus özellikle sağlam bir DAW ve güzel pluginlerle geldiği için tercih edilir yani.

Mikrofon için shure SM58 gibi modellere ve yanlarında güzel tube preamplara çıkamayacaksın Behringer ile git işte.

Stüdyo referans olarak 2000TL falan veremeyeceksen eris gibi near-field monitörlere gidip bir kulaklık al. Shure srh 440 ucuzdur ve iyidir. Ya da en ucuzu ne olur dersen superlux 668b ya da presonus HD7. o dediğin kulaklık ve hoparlör olmaz ama, onlarla yaptığın mixlerden pek hayır gelmeyecektir.

Presonus 2|4C almayacaksan bir de DAW gerek. Cakewalk ücretsiz ve epey iyi. Reaper da epey ucuzdur ve iyidir.

Klavye olarak da akaı MPK mini MK3 iyidir.

Ne plugin gerekli bilmiyorum, rap ve türleriyle hiçbir ilgim yok. Pluginler ucuz değillerdir ama önde deneme sürümü olur neredeyse hepsinde, güzelce dene. Büyük ihtimalle ücretsiz alternatifler de bulabilirsin, araştır.

Ama minimumda gereken m-track solo (550TL), superlux 668b (350TL) ve Behringer C1 (450TL). Bunlar 1300TL civarına alabilirsin. Yok daha ucuzu.

Gerçekten çok teşekkür ederim size şunu söyleyebilirim nefes almadan okudum heyecandan tekrar teşekkür ederim size minnetarım.
Gerçekten çok teşekkür ederim size şunu söyleyebilirim nefes almadan okudum heyecandan tekrar teşekkür ederim size minnetarım.

Eğer teknik destek isterseniz beni konuya etiketleyebilirsiniz elimden geleni sizin için yaparım tekrar teşekkürler iyi forumlar. :)
T-Rap dediğin ne bilmiyorum ama üst seviye ekipman gerektiği müzik yapmak için doğru bir tavır değil. İşe uygun ekipman olduğu sürece yaparsın. Hendrix geri gelip eline Squire Bullet alsa yine süper müzik yapacaktır.

O Behringer C1 neymiş baktım, sesi kötü değil. İyi de değil, ama kullanılır yani. Sana minimumda gereken bir ses kartı, bir bu Behringer C1 gibi bir mikrofon, bir referans monitör ya da kulaklık, bir DAW, bir de pluginler. Bir midi klavye de her zaman iyidir.

Ses kartı olarak minimumda M-Audio M-Track Solo lazım, ama tavsiyem Presonus 2|4c. Ara fiyattaki ürünlere gerek olduğunu sanmıyorum. Presonus özellikle sağlam bir DAW ve güzel pluginlerle geldiği için tercih edilir yani.

Mikrofon için Shure SM58 gibi modellere ve yanlarında güzel tube preamplara çıkamayacaksın Behringer ile git işte.

Stüdyo referans olarak 2000TL filan veremeyeceksen Eris gibi near-field monitörlere gidip bir kulaklık al. Shure SRH 440 ucuzdur ve iyidir. Ya da en ucuzu ne olur dersen Superlux 668B ya da Presonus HD7. O dediğin kulaklık ve hoparlör olmaz ama, onlarla yaptığın mixlerden pek hayır gelmeyecektir.

Presonus 2|4c almayacaksan bir de DAW gerek. Cakewalk ücretsiz ve epey iyi. Reaper da epey ucuzdur ve iyidir.

Klavye olarak da AKAI MPK Mini mk3 iyidir.

Ne plugin gerekli bilmiyorum, rap ve türleriyle hiçbir ilgim yok. Pluginler ucuz değillerdir ama önde deneme sürümü olur neredeyse hepsinde, güzelce dene. Büyük ihtimalle ücretsiz alternatifler de bulabilirsin, araştır.

Ama minimumda gereken M-Track Solo (550TL), Superlux 668B (350TL) ve Behringer C1 (450TL). Bunlar 1300TL civarına alabilirsin. Yok daha ucuzu.
Bu arada @cromvon https://www.hepsiburada.com/behring...ukfTe6_8nfqcQ8jghT7vR54Gvi4CUotxoC2CsQAvD_BwE bu kartmı daha iyi yoksa M-Track Solo mu?

Son düzenleme:
M-Track microfonda ve instrumanda fiyatına göre epey iyi sese sahip. Eskinin iki katı fiyatlı ses kartlarıyla yarışıyor. Behringer'ı bilmiyorum, Youtube'dan kıyaslama bak.

Ama o Behringer eski bir model, M-Track yeni. M-Track çıktığında eleştirileri tüm eski benzer fiyatlı budgetlardan daha iyi olduğu yönündeydi.

M-track microfonda ve instrumanda fiyatına göre epey iyi sese sahip. Eskinin iki katı fiyatlı ses kartlarıyla yarışıyor. Behringer'ı bilmiyorum, YouTube'dan kıyaslama bak.

Ama o Behringer eski bir model, m-track yeni. M-track çıktığında eleştirileri tüm eski benzer fiyatlı budgetlardan daha iyi olduğu yönündeydi.

Teşekkür ederim.

1000 TL ama PC vb bütün her şey var kulaklık alacağım Cloud 2 ve

Logitech Z213 multimedia hoparlör​

Geriye yaklaşık 1000 TL bütçem kalıyor.
Bu ekipmanları alma amacın müzik yapmak içinse, daha iyi seçeneklerin var çünkü Cloud 2 ya da Logitech z213 gibi ürünler, müzik yapmak için tasarlanmamış.

Müzik yapmak için tasarlanmamış kısmını biraz açmak gerekiyor. Referans kulaklık denilen olay, senin dinlediğin sesleri, dengeli vermesi, doğru frekansları vermesidir. Çünkü sen o gerçek halini dinleyerek üzerinde işlemlerde bulunursun.
Diğer kulaklıklar ise sesleri makyajlı olarak sana sunar. Örneğin bas yükseltilmiştir. Çünkü o kulaklığın amacı keyifli bir dinleme içindir.
Elinde referans kulaklığı yok müzik yapamaz mısın ? Yaparsın ama şöyle bir sıkıntı yaşayabilirsin. Şarkıyı bitirdin dinliyorsun sana çok güzel geliyor sonra gidip arabada dinliyorsun mesela şarkıda bas yok, ben bu şarkıyı böyle yapmamıştım diyorsun. İlla baslar yok olacak diye değil, örnek olsun diye söyledim.

Hoparlör kısmında ise şöyle bir sorun var. Yerleştirmesi sorundur. Bunu şöyle anlatabilirim, kendine referans monitörü aldın, bunları kafana göre yerleştirirsen anlamı olmaz. Neden olmaz, çünkü hoparlörlerden çıkan sesler oda içerisinde etrafa çarpıp geri dönecektir en basitinden. Bunları belli açıyla yerleştirmek gerekiyor ve odanın belli noktalarına yalıtım malzemeleri koyulması gerekiyor. Eğer diyorsan ben bu kadar ayrıntıyla uğraşmak istemiyorum, kulaklık almak daha avantajlıdır. Eğer dersen, ben referans monitörü alıp kullanacağım diye, imkansız demiyorum sadece lezzetsiz olur. İnternette studio monitor placement diye aratırsan bakabilirsin.

Mikrofon konusuna gelecek olursak, genel bir görüş var condenser mikrofon alınması gerektiği konusunda, haklılar çünkü vokal kayıtları için daha güzel oluyor fakat şöyle bir problem oluyor, yalıtım olmayan ortamlarda çok fazla ses kirliliği oluşturuyor. Bu yüzden dinamik mikrofon da bakabilirsin.

Ses kartı olarak, bana göre araman gereken ilk özellik +48 V phantom özelliğinin olması, çünkü conderser mikrofonların, bu güce ihtiyaçları oluyor. Örnek gerekirse behringer uhm202 ya da focusrite solo, 2i2 gibi kartlar olabilir.

Bu ekipmanları alma amacın müzik yapmak içinse, daha iyi seçeneklerin var çünkü Cloud 2 ya da Logitech Z213 gibi ürünler, müzik yapmak için tasarlanmamış.

Müzik yapmak için tasarlanmamış kısmını biraz açmak gerekiyor. Referans kulaklık denilen olay, senin dinlediğin sesleri, dengeli vermesi, doğru frekansları vermesidir. Çünkü sen o gerçek halini dinleyerek üzerinde işlemlerde bulunursun.
Diğer kulaklıklar ise sesleri makyajlı olarak sana sunar. Örneğin bas yükseltilmiştir. Çünkü o kulaklığın amacı keyifli bir dinleme içindir.
Elinde referans kulaklığı yok müzik yapamaz mısın? Yaparsın ama şöyle bir sıkıntı yaşayabilirsin. Şarkıyı bitirdin dinliyorsun sana çok güzel geliyor sonra gidip arabada dinliyorsun mesela şarkıda bas yok, ben bu şarkıyı böyle yapmamıştım diyorsun. İlla baslar yok olacak diye değil, örnek olsun diye söyledim.

Hoparlör kısmında ise şöyle bir sorun var. Yerleştirmesi sorundur. Bunu şöyle anlatabilirim, kendine referans monitörü aldın, bunları kafana göre yerleştirirsen anlamı olmaz. Neden olmaz, çünkü hoparlörlerden çıkan sesler oda içerisinde etrafa çarpıp geri dönecektir en basitinden. Bunları belli açıyla yerleştirmek gerekiyor ve odanın belli noktalarına yalıtım malzemeleri koyulması gerekiyor. Eğer diyorsan ben bu kadar ayrıntıyla uğraşmak istemiyorum, kulaklık almak daha avantajlıdır. Eğer dersen, ben referans monitörü alıp kullanacağım diye, imkansız demiyorum sadece lezzetsiz olur. İnternette Studio monitör placement diye aratırsan bakabilirsin.

Mikrofon konusuna gelecek olursak, genel bir görüş var condenser mikrofon alınması gerektiği konusunda, haklılar çünkü vokal kayıtları için daha güzel oluyor fakat şöyle bir problem oluyor, yalıtım olmayan ortamlarda çok fazla ses kirliliği oluşturuyor. Bu yüzden dinamik mikrofon da bakabilirsin.

Ses kartı olarak, bana göre araman gereken ilk özellik +48 v Phantom özelliğinin olması, çünkü conderser mikrofonların, bu güce ihtiyaçları oluyor. Örnek gerekirse Behringer UHM202 ya da focusrite solo, 2I2 gibi kartlar olabilir.

Teşekkür ederim.

Ekipmanları arkadaşlar önermiş bende nasıl bir parça yapabileceğiniz hakkında yorumda bulunayım :D
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ekipmanları arkadaşlar önermiş bende nasıl bir parça yapabileceğiniz hakkında yorumda bulunayım :D
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Teşekkürler. :)
bu şarkıda çok iyi ama (argo). Dinlemeni tavsiye ederim :)

Teşekkürler. :)
bu şarkıda çok iyi ama (argo). Dinlemeni tavsiye ederim :)

Bu arada şakasına atmıştım onu öyle bir T-Rap yapmayın lütfen :)

Bu arada şarkıda galiba hani arkaya koyacağı kısımları söylüyor galiba değil mi?
Bu arada şakasına atmıştım onu öyle bir t-rap yapmayın lütfen :)

Biliyorum ben daha çok serhat durmuşun yaptığı gibi birşeyde düşünüyorum aslında
bunun gibide yapabilirim aslında.

Geri
Yukarı