Naziler 2. dünya savaşını kazansaydı ne olurdu?

Dostum en güçlü devlet bugün Amerika olduğu için diğer ülkelere terör belasını saran yılanın başı o. Ama emin ol ABD yerine Almanya olsa o da aynı politikayı uygulardı. 'SÜPER GÜÇ' devletler güçlerini diğer devletlerin güçsüzlüğünden alırlar çünkü.
Almanlar; Nazi Almanyası zamanında bize karıştı mı Kürt Sorunu'nda falan? Ama Amerika karıştı. O zamanlar Almanlar Amerika'dan daha güçlüydü deniz dışında.

Almanlar 2. Dünya Savaşını ister kazansın ister kazanmasın. Eğer bir coğrafi bölgede azınlık olarak bir ırk topluluğu varsa, o bölgede karşı ve düşman ırkın oluşumunu sabote etme hatta ülke kurma girişimlerinin her zaman oluşması muhtemeldir. Ayriyeten '' PKK olmazdı '' gibi cahilce konuşmanıza ithafen, Bu tür oluşumlar Osmanlı dönemindeki elayet azınlıkları ( Celali ve benzeri gruplar ) dahil Cumhuriyetin ilk kurulduğu zamanlara kadar dayanıyor. Yani bir örgüt adı altında birleşmeleri gerekmiyor.
PKK için 2. yorumuma bakın cahil derken iki kere düşünün.

Almanlar; Nazi Almanyası zamanında bize karıştı mı Kürt Sorunu'nda falan? Ama Amerika karıştı. O zamanlar Almanlar Amerika'dan daha güçlüydü deniz dışında.
Dostum tamam o dönem ilişkilerimiz iyiydi. Savaş politikası gereği bize ilişmediler. Ancak bu ömürlük sürecek miydi sence? Ruslara dostum diyip işgale kalkan bir adamdan bahsediyoruz.

Güncel örneği: Rusya - Ukrayna

Şu konuyu okuyan akademisyenler olduğunu düşünsene kafayı yersin, güzel kafalar. ÖSYM sınavlarındaki düşük tarih ortalamalarına şaşırmıyorum artık. Oyunlardan ve dizilerden tarih öğrenen bir neslin özeti olmuş. Şaka gibi.
Bugün oyunlardan öğrendiğim 2. Dünya Savaşı'nı tarih dersinde öğretmenimin gözü önünde ezbere 1936 haritasını çizip savaşı görselli bir şekilde öğretmenime anlattım ve tamamen doğruydu. Hatta meslek gelişim hocası haritayı gördü ve biraz konuştuk. 400 saatim var diye hava attığım HOİ4 oyununda öğretmenimin 500 saati çıktı. Ayrıca bana 2. Dünya Savaşı hakkında bilmediğim 1-2 bilgi verdi.
Dostum tamam o dönem ilişkilerimiz iyiydi. Savaş politikası gereği bize ilişmediler. Ancak bu ömürlük sürecek miydi sence? Ruslara dostum deyip işgale kalkan bir adamdan bahsediyoruz.
Almanlar ile Ruslar en başından beri düşmandı. Dostumuz demesinin yalan olması ve barış antlaşmasının kısa sürmesi önceden çok belliydi. Almanlar ile Ruslar can düşmanı iken Türkler ile değil, hatta atalarımız yakın yerlerden geliyor.

Bugün oyunlardan öğrendiğim 2. Dünya Savaşı'nı tarih dersinde öğretmenimin gözü önünde ezbere 1936 haritasını çizip savaşı görselli bir şekilde öğretmenime anlattım ve tamamen doğruydu. Hatta meslek gelişim hocası haritayı gördü ve biraz konuştuk. 400 saatim var diye hava attığım HOİ4 oyununda öğretmenimin 500 saati çıktı. Ayrıca bana 2. Dünya Savaşı hakkında bilmediğim 1-2 bilgi verdi.

Almanlar ile Ruslar en başından beri düşmandı. Dostumuz demesinin yalan olması ve barış antlaşmasının kısa sürmesi önceden çok belliydi. Almanlar ile Ruslar can düşmanı iken Türkler ile değil, hatta atalarımız yakın yerlerden geliyor.
Rusya ile Ukrayna da mı düşmandı peki dostum? Düşüncene saygı duyarım ama doğanın kanunu şaşmaz. Büyük balık küçük balığı eninde sonunda yer...

Fransızlar 1950'de isyan çıkartana kadar Nazi Almanyası askeri güç olarak uçup giderdi, başını kaldıranın başı kopardı saniyesinde. En küçük isyanda Almanlar füzeyi atıp işi bitirirdi.

Olmazdı, ya da bilinmeyecek kadar az olurdu. Çünkü biz ne zaman PKK'ya operasyon yapsak, Kürt sorununu çözmeye kalksak Amerika bize ambargo ve ekonomik hamleler yapıyor, işte Amerika bunu yapamayacaktı.

Kardeşim keşkelerle ya da şu olsaydı bu olsaydı gibi söylemlerle tarihi biçimlendiremezsin. Soykırım ve göç oluşmadığı sürece bölgedeki azınlıkları atamazsınız. Bu durumun Amerikayla ya da Nazilerle bir alakası yok. Eğer siz dünyanın en güçlü devletiyseniz rakip olduğunuz devletler içerisindeki azınlıklara alttan destek verip ülkenin gelişmesini engellersiniz. Libya, Vietnam, Suriye ve Kore gibi ülkelerdeki savaşlar buna en büyük örnek. Ayrıyeten elinizde nasıl bir bilgi varda direkt olarak Nazileri ABD'den güçlü kıldınız o da garip bir durum.. :D

Rusya ile Ukrayna da mı düşmandı peki dostum? Düşüncene saygı duyarım ama doğanın kanunu şaşmaz. Büyük balık küçük balığı eninde sonunda yer...
Evet düşmandı. Sovyet döneminde zorla bir sürü ülke Sovyetler'in çatısı altında kalmak zorunda kaldı ve sonradan da Sovyetler yıkıldı. Ayrıca zaten son Ukrayna hükümeti batı yanlısıydı, son Rus hükümeti de batı düşmanı sayılır. Zaten Putin'in amacı Ukrayna düşmanı diye yok etmek değil, yoksa Türkler de Ermenistan'a savaş açsın. Putin'in hedefi Sovyetleri kurmak. Belarus'u zaten içten feth etti.

Manş Denizi'nden başlayıp Mançurya'ya kadar bir Alman hakimiyeti sağlanacağı kesin. Ama rusların bağımsızlığını kısa bir süre sonra kazanırdı diye düşünüyorum. O topraklarda Hitler nasıl bir hakimiyet kurardı bilmiyorum. Afrika topraklarının büyük bir kısmını da İtalya alırdı muhtemelen. Hitler gücüyle beraber iyice kudurup daha fazla toprak isteyecekti, ayrıca Orta Doğu'ya kesinlikle bir el atacaktı. Zaten bunları düşünürken çoktan Alman ordusu İstanbul önünde bayrak sallardı ama bunu saymayalım hadi. İtalyanlar Akdeniz ve Ege hakimiyeti isteyeceğinden bir gerginlik çıkacaktı. O dönemde ne İtalya'ya ne Almanya'ya karşı durabilirsin. Her bir senaryo kötünün iyisi olacaktı bizim için.
Darbe olmadığı için geri kalmamış olacaktık. Dünya'nın en iyi 5. Gücü olurduk
Türkiye Almanya'nın emmisinin oğlu mu da güçlenmesine izin versin?

Kardeşim keşkelerle ya da şu olsaydı bu olsaydı gibi söylemlerle tarihi biçimlendiremezsin. Soykırım ve göç oluşmadığı sürece bölgedeki azınlıkları atamazsınız. Bu durumun Amerikayla ya da Nazilerle bir alakası yok. Eğer siz dünyanın en güçlü devletiyseniz rakip olduğunuz devletler içerisindeki azınlıklara alttan destek verip ülkenin gelişmesini engellersiniz. Libya, Vietnam, Suriye ve Kore gibi ülkelerdeki savaşlar buna en büyük örnek. Ayrıyeten elinizde nasıl bir bilgi varda direkt olarak Nazileri ABD'den güçlü kıldınız o da garip bir durum.. :D
Karşılaştırma yapıldığı zaman uçak ve kara olarak Almanlar çok daha üstün, deniz olarak Amerikalılar'ın gemi sayısı çok daha fazla, fakat bu Japonya sayesinde kapatılabilir. Amerika ile teke tek bir savaşta Almanlar muhtemelen kazanırdı fakat aynı anda hem İngilizler ile, hem Sovyetler ile hem de Amerika ile savaştı ve ağır bir yenilgi aldı.

Almanlar ile Ruslar en başından beri düşmandıdan sonrasını okumadım. On bin saat oyna, siz akıllanmazsınız. Ülkelerin düşmanı olmaz, ülkelerin dostları da olmaz. Ülkelerin sadece çıkarları olur. Bugün Türkiye doğal gazını "kardeş" Azerbaycan'dan almaya çalıştığında Rusya'dan aldığı fiyatı mumla arıyor. Bu çok basit bir örnek tabii. Uzatmayacağım oynamaya devam boşver gitsin.

Geri
Yukarı