Ne gibi sözlerde hakaret davası açılır?

Lvorexn

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, 1 haftadır yaşadığım siteyle sorun yaşamaktayım ve dün bana çıkış kağıdı ihtarnamesi yollandı, ben de aradım yönetimi, bayağı söz dalaşına girdik. Bugün de site grubuna bana hakaret ve tazminat davası açılacağı yazıyordu. Ben konuşmada "Siz insan mısınız?" demek dışında herhangi bir hakaret vs. etmedim. Ne gibi sözlerde hakaret davası açılıyor aydınlatır mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
"İnsan mısınız?" bir sorudur. Eğer karşıdaki evet diyorsa sorun yoktur. Hayır diyorsa zaten hakaret davası açamaz. "Şerefsiz misin?" de bir sorudur mesela. Hayır diyorsa hakaret sayılmaz. Evet diyorsa zaten kabul etmiş olur yine hakaret sayılmaz.

"İnsan mısınız?" bir sorudur. Eğer karşıdaki evet diyorsa sorun yoktur. Hayır diyorsa zaten hakaret davası açamaz. "şerefsiz misin?" de bir sorudur mesela. Hayır diyorsa hakaret sayılmaz. Evet diyorsa zaten kabul etmiş olur yine hakaret sayılmaz.

Peki hocam hakaret davası için ne tür sözler sarf edilmeli.

Peki hocam hakaret davası için ne tür sözler sarf edilmeli.
Hakaret suçu, TCK md. 125-131 arasında şerefe karşı suçlar başlığı altında düzenlenmiştir. Hakaret suçu iki farklı şekilde işlenebilir:

a-) Somut bir fiil veya olgu isnat edilmesi suretiyle kişinin şeref ve saygınlığının zedelenmesi. Örneğin, “Ayşe, x mağazasından sürekli kıyafet çalıyor” demek şeref ve saygınlığı zedeleyen somut bir fiil isnat etme mahiyetinde olup hakaret suçuna vücut verir.

b-) Genel ve soyut nitelikteki söz ve davranışlarla, yani sövme yoluyla kişinin değersizleştirilmesi, rencide edilmesi. Örneğin, “yavşak polis, bana neden ceza yazıyorsun” şeklindeki sözler sövme suretiyle hakaret suçuna vücut verir.

Kaynak.^

b-) Genel ve soyut nitelikteki söz ve davranışlarla, yani sövme yoluyla kişinin değersizleştirilmesi, rencide edilmesi. Örneğin, “yavşak polis, bana neden ceza yazıyorsun” şeklindeki sözler sövme suretiyle hakaret suçuna vücut verir.
Mesela "yavşak moderatörler, ban atıp duruyorlar" diye bir mesaj atarsanız bu mesaj yüzünden hem ban yersiniz hemde moderatörler size hakaret davası açarlar.
Ama "Şahsım ve özgür kanaatimle yavşak olduğunu düşündüğüm moderatörler, sürekli ban atıp duruyorlar" diye mesaj atarsanız; hakaret davası açamazlar ama ban atarlar mı orasını bilemeyiz.

Mesela "yavşak moderatörler, ban atıp duruyorlar" diye bir mesaj atarsanız bu mesaj yüzünden hem ban yersiniz hemde moderatörler size hakaret davası açarlar.
Ama "Şahsım ve özgür kanaatimle yavşak olduğunu düşündüğüm moderatörler, sürekli ban atıp duruyorlar" diye mesaj atarsanız; hakaret davası açamazlar ama ban atarlar mı orasını bilemeyiz.
Hocam ben susuyorum, siz avukat veya hukuk üniversitesinde okumuş bir Türkiye Cumhuriyeti veya Dünya adlı bir gezegende yaşayan bir gezegendeş olduğunuzu varsayarak bu konuda susma kararını veriyorum. Müsaadenizle.

Hocam ben susuyorum, siz avukat veya hukuk üniversitesinde okumuş bir Türkiye Cumhuriyeti veya Dünya adlı bir gezegende yaşayan bir gezegendeş olduğunuzu varsayarak bu konuda susma kararını veriyorum. Müsaadenizle.
Hocam pardon üstteki arkadaşı alıntılayacaktım.

Yeni konular

Geri
Yukarı