Ne olacak bu Chip'in hali?

talhaca

Hectopat
Makaleler
1
Yer
yok kızım marstayım şuan
Forumda açılan onlarca "ne olacak bu takımın hali?" başlıklı konulardan sonra, yıllardır takip ettiğim "teknoloji" odaklı dergimin durumunu sorgulamak istedim. Forum içerisinde birçok kişinin, içerisinden çıkan CD'ler ile tanıdığı teknoloji dergisi, tahminen bu sene son yılını yaşamakta. Peki neden?

1. durum: Basılı yayın ölüyor!

Açıkçası günde 10-12 saat bilgisayarda vakit geçirip; hem çalışan hem öğrenim gören hem de sürekli birileri ile iletişimde (veya oyunda 😀 ) olan biri olarak, halen daha teknoloji dergilerine ve özellikle basılı yayına oldukça ilgiliyim. Son yıllarda sanki basılı yayını ben kurtaracakmışım gibi komik bir durum oluşsada, o yeni aldığım derginin kuşe kağıdı ile matbaa kokusunu bana hiçbir şey veremez. Ancak çoğu insan böyle düşünmüyor. Koronavirüs'ün etkisi ile birlikte insanlar dışarı çıkmak yerine her türlü interneti tercih ediyor. E evine gelsin dersen de "masraf" oluyor. Bu yüzden şu anda kapağında bazı dürtüleri uyandırmayan dergiler maalesef tutunamıyor. Örnek vermek gerekirse; Türkiye'nin en büyük basılı yayın üreticilerinden doğan burada dergi, birçok derginin yayın hayatını sonlandırdı. Bunlardan benim gibi teknoloji severlere en çok koyan ise 1997 yılında yayınlanmaya başlayıp 2017 yılında yayın hayatına son verilen pcnet oldu. İlk zamanlarda pcnet macerasının "Online" olarak devam edeceği söylense de (bkz. Selim şumlu) şu anda bu efsanenin doğru düzgün bir internet sitesi dahi yok. Forum sayfası ise chip forum ile birleştirildi. Şu anda bildiğim kadarıyla hiti de oldukça düşen sitenin; yakın zamanda kapatılması an meselesi.

2. durum: Artık dergi satacak bayiler yok.

Artık arasanızda okumak istediğiniz bir dergiyi "şıp" diye bulamıyorsunuz. Çünkü genelde bu işi yapan bayiler sırf gazete satışı yaparak ya da farklı sektörlere hizmet sağlayarak geçiniyor. Aynı şekilde d&r gibi kitapçılar da dergi satışını önemli ölçüde azaltmış bulunmakta. (3 ayda bir çıkan son sayıları bulmak için kaç farklı mağaza dolaştığımı bilemezsiniz.)

3. durum: Editörler yok.

Chip, pcnet, log gibi dergilerin editörleri; kendilerini daha çok para kazanabilecekleri YouTube benzeri platformlara aktarmış gibi gözüküyor. Kimse artık sabah 9 akşam 5 çalışmak istemiyor. Freelancer'lığın cazibesi de denilebilir. Editörler olmayınca başvuru yapan herkes işe alınıyor. Sonuç olarak kalite düşüyor.

4. durum: Her şey para!

Konunun tam özeti bu başlık: " her şey para! ". Maalesef bizim anılarımız ve beğenilerimiz paranın önüne geçemiyor. Yatırımcı bu dergiye para amaçlı giriyor. Bu yüzden kişi de aynı şekilde para kazanmayan şeyden uzaklaşıyor.

5. durum: Chip de ölüyor!

Chip 2018 yılından beri 3 aylık sayılar şeklinde yayımlanmaya başladı. Her 6 ayda bir yüzde 30 zamlanıyor. Ayrıca hiçbir yerde bulunmamaya başladı. Derginin web sayfasıyla da o kadar ilgilenildiğini düşünmüyorum.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Merak ettiğim konu bu. Sizce basılı yayın öldü mü? Ne olacak bu Chip'in hali?

Son düzenleyen: Moderatör:
En son 2010'da falan almıştım dergisini, evde internet olmasına rağmen içinden çıkan CD'leri falan seviyordum :D Aslında çoğu basılı yayın internetten abonelik satıyor, mesela HBR okumak isterseniz sitesinden aylık veya yıllık abonelik alabiliyorsunuz.

Forumuna bir bakayım diyip 6000 TL sistem toplama adlı bir konuya girdim.

Adının yanında "Genel Denetmen" yazan bir kullanıcının önerdiği sistemde. SU630 SSD, 6000 TL bütçe olmasına rağmen VX Plus PSU, 150 TL'lik bir kasa ve Teknobiyotik'te 1400 TL'ye satılan ve sadece hazır sistemlerde kullanılan 6c/6t 3500X işlemci vardı.

Normal bir kullanıcı olsa tamam hata yapmış diyeceğim fakat isminin yanında "Genel Denetmen" yazan ve 9 yıllık bir hesabı olan bir kullanıcının böyle bir sistem önermesi ironik.

Eskiden dergilerini hiç kaçırmazdım. Yanında bir de CD verirlerdi, güzel programlar oluyordu içinde. Sonradan tabii o CD önce online depo oldu, sonra da kaybolup gitti.

Sitesi oldukça aktifti, güzel bilgiler yer alıyordu; şimdi orada da pek bir şey göremiyoruz. Çok severdim kendisini ama maalesef şu anda durum böyle. 😕

Çöpten bulduğum eski Chip dergilerinin değerlenmesini bekliyorum.😛
Şaka bir yana 1990-2004 arası dergiler, okumak gerçekten garip hissettiriyor.

Biraz gelenekselci alışkanlıkları olan biriyim, açıkçası yazılı basının ve buna bağlı olarak da teknoloji yayınlarının ortadan kalkmasına üzülüyorum. Artık çoğunluk bilgileri okuyarak değil, çok daha hızlı şekilde tüketildiği ve genelde ücretsiz olduğu için görsel mecralardan izleyerek edinmek istiyor. Gerçek anlamda maddi gücü olan gelenekselci ve zararı kafasına takmayacak biri çıkıp bunu devam ettirmezse maalesef kısa süre sonra hepsi yok olacak.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Forum kültürü ile Technopat ve R10 ile tanıştım. Halen daha bu ikisi ile devam ediyorum. Açıkçası Technopat'tan saçma dil bilgisi konuları sebebiyle (bkz. Kanka değil kankardeş) defalarca banlandıgımdan artık yazmak yerine sadece okuyorum 😀.

Benim düşüncem basılı yayın her zaman var olacak. Peki neden?

Basılı yayın şuanda bir tutkudan ibaret. Ama halen daha çok fazla satışı bulunmakta. Dergilerin de her zaman alıcısının olacağını düşünüyorum. Tabii dünyamız'ı yok etmezsek.

Geri
Yukarı