Ne olacak bu döviz kurlarının hali?

Quantum9

Hectopat
Makaleler
9
Yer
Beşiktaş / İstanbul
Daha fazla  
Meslek
İşletme Yönetimi
Biz bilgisayar tarafında, ekipman, parça ve cihaz stoğu beklerken, kurların şahlanması ile tam tersi bir duruma gidiyoruz. Chip sıkıntısı tüm sektörleri vurmuş durumda, özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri daha fazla etkiliyor bu durumlar.
Belki ekran kartı fiyatları ucuzlar ya da yeni stoklar gelirde fiyat belli bir seviyeye dengelenir veya laptoplar da kur farkı belli oranda düzeltilir derken, ASUS, Türkiye için dolar kuru güncellemesi yapmayı istediğini belirtmiş.
Sadece elektronik cihazlarda değil, dışarıdan ithal alınan her parça için firmalar doları baz alarak satış yapıyorlar. Fakat kurun beklentinin çok üstünde yükselmesi tüm teknoloji severleri üzecek bir duruma doğru götürüyor.
Sadece elektronik değil araba piyasasında da durum aynı. Ford Otosan, Tofaş ( Fiat ), Oyak Renault ülkemizde üretimi durdurdular. Chip krizi diyorlar fakat, başka ülkelerde üretim oranında azalmaya giden firmalar, ülkemizde bırakın stok azaltmaya gitmeyi, direkt üretimi durdurdular.
Bazen bu durumu gerçekten üzülerek bakıyorum.
Dönülmez uçurumun kenarından düştük, betona sert mi çarpacaz yoksa kuma düşerek alacağımız hasarın bir kısmını bertaraf mı edeceğiz? İlerleyen günlerde her şeyi göreceğiz.
( Dolar = 8,40 TL )
( Euro = 9,85 TL )
( Sterlin = 11,54 TL )

Her gün bu kur konularından bıktım tamam arkadaşlar ekonomi kötü her gün tekrar tekrar açmanıza gerek yok duyar kasmaya gerek yok.

Onu bunu boş ver de, bizimkiler 500 dolarlık kartı 2000'den satmaya ve almaya alıştığından toptancılar "ula zaten insanları alıyor ehe ehe." yapıp 500 dolara getirdiği kartı piyasaya 1500'den koymasın, ona dua et.

Hocam her geçen gün fakirleşiyoruz. Bundan 2 ay önce çektiğiniz maaş ile ondan sonraki ay çekeceğiniz maaşın aralarında %15'ten fazla değer kaybı var. Bu duruma birileri dur demez ise 12'ye kadar yolu var doların. Ekonomi demeye bin şahit gerek.

Birde buradan bakın, TL'nin değersizliğine;
1617104525658.png

Yeni konular

Geri
Yukarı