Neden 500GB SSD tercih ediliyor?

Sciuga

Decapat
Herkese iyi günler. F/P sistemlerde ya da 10.000 TL civarı toplanan sistemlerde hep gördüğüm 500GB SSD, neden? Normalde SSD'ye Windows'u yükleyip boş kalmasını istersiniz. Bu yüzden de ha 500GB olmuş ha 250GB olmuş sorusu geliyor aklıma. Tabi bunların yanında şu an 250GB SSD ile 500GB HDD neredeyse aynı fiyatta. Sadece 500GB SSD almak yerine 250GB SSD ve 500GB HDD almak fiyat açısından neredeyse aynı. Üstte de bahsettiğim gibi SSD'ye Windows'u yükleyip boş kalmasını istersiniz. Bununla birlikte hem SSD boş kalır sistem daha sağlıklı olur hem de 500GB HDD bir toplaman olur. Hem fazla depolama hem sağlıklı SSD.

Bu benim bildiklerim çerçevesinde yaptığım bir yorum. Bilgili olan arkadaşlarla konuşmaya/tartışmaya açığım, şimdiden teşekkürler. Yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese iyi günler. F/P sistemlerde ya da 10.000 TL civarı toplanan sistemlerde hep gördüğüm 500GB SSD, neden? Normalde SSD'ye Windows'u yükleyip boş kalmasını istersiniz. Bu yüzden de ha 500GB olmuş ha 250GB olmuş sorusu geliyor aklıma. Tabi bunların yanında şu an 250GB SSD ile 500GB HDD neredeyse aynı fiyatta. Sadece 500GB SSD almak yerine 250GB SSD ve 500GB HDD almak fiyat açısından neredeyse aynı. Üstte de bahsettiğim gibi SSD'ye Windows'u yükleyip boş kalmasını istersiniz. Bununla birlikte hem SSD boş kalır sistem daha sağlıklı olur hem de 500GB HDD bir toplaman olur. Hem fazla depolama hem sağlıklı SSD.

Bu benim bildiklerim çerçevesinde yaptığım bir yorum. Bilgili olan arkadaşlarla konuşmaya/tartışmaya açığım, şimdiden teşekkürler. Yorumlarınızı bekliyorum.

Fazla alan için.

Hocam 10.000₺ sistemde 250 GB SSD beklemek yanlış olur. 😆 O kadar para veriyorsam 500 GB alırım kafası yani. SSD her türlü performans açısından iyidir hocam. Hard diski 2 ay kullanın bir de SSD kullanın aradaki farkı görünce 2 TB HDD yerine 500 GB SSD alası gelir insanın. Performans farkı çok.

240GB SATA SSD'den 500GB M.2 SSD'ye geçmiş biri olarak şunu söyleyebilirim:

Sık sık depolama dolan depolama alanını boşaltma zahmetinden kurtuldum. Kurmak istediğim programları sabit diske kurmak yerine SSD'ye kurabiliyorum artık.

Ama dediğiniz şeye kısmen katılıyorum. Mesela 1 TB SSD yerine 500 GB SSD + 1 TB sabit ev kullanıcısı için daha mantıklı olabilir.

Geri
Yukarı