Neden aileler her şeyi bildiğini sanar?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Anneme diyorum "Anne, elektro gitar almak istiyorum." diyorum, diyor ki "Ben elektro gitarın sesini sevmiyorum." dedim "Anne elektro gitarın sesi nasıl biliyor musun?" gittim babama elektro gitar almak istedim, diyor ki "Önce klasikten başla." anlatamadım elektro ile klasik gitarın tek ortak noktası adında gitar olması, inanmıyorlar.

Diyorum "Bakın bu bilgisayar eski.", "Çok iyi bu, hangi arkadaşında var bundan?" diyor, bir Allah'ın bildiği yerde bilgisayarı bilen mi var? Canlı derslere girmek için akıllı telefon lazım, hocalar ödev göndermiş haberim yok. Resmen almamaya yemin etmiş gibi teyzemi çağırıyorlar bazen telefon gerek diye, onunkinden giriyorum, yok almıyor işin ekonomik boyutu önemli değil isterse alırlar.

Kafayı takmış 16 yaşından önce alınmaz diye. Yaklaşık 8-9 senedir kafayı takmış yok 16 yaşından önce alınmaz. Lazım anne lazım hoca ödev göndermiş haberim yok. Zaten ortada mahremiyet diye bir şey bırakmıyorlar neden bir insan gider başkasının tüm mesajlarını okuyup hepsinde kızacak bir şey arar? Kızacak bir şey bulamadılar neden "Hello" yazdın, neden "OK" yazdın, neden "Sorry" yazdın diye kızıyorlar.

Spor yapıyorum babam diyor "Yok öyle değil, o hareket şöyle yapılır". Diyorum ki "Şu kilo ile çalışmam lazım", "Hayır hafifle çalış". Araştırma gösteriyorum "Onlar ne biliyor?" diyor. Baba sen ömründe spor salonu gördün mü? Hiç araştırma yapmadan yerleştirmiş kafasına "body'ciler az yaşar neden çünkü protein tozu kullanıyor" anlatamıyorum onun sebebi stereoid hormonu kullanmaları.

İninal kart almak istiyorum diyorlar 18 yaşından önce alınmaz, zaten kartın asıl amacı 18 yaşından küçüklerin kullanımı. Anlamıyorlar film yapmanın, dizi yapmanın, oyun yapmanın, şarkı yapmanın emek isteyen bir iş olduğunu, "Oyuna para mı harcanır?", "Müziğe para mı harcanır?" diyorlar. 9 yıl önceki bilgisayar kursunun hocası bir şey demiş, 40 güncel kaynak gösterdim, inanmıyor.

Diyor ki "O bilim adamlarına para vermişler." hepsine mi vermişler yani. Babam bana yazılımsal sorun gösteriyor bilgisayarda çözemeyince bana kızıyor "bizden şöyle şu özellikte bilgisayar istiyorsun ama bilgisayardan anlamıyorsun." diyor, diyorum ki "Baba 5. sınıf bilişim dersi ilk konu donanım-yazılım farkı" yine kabul etmiyor. Velhasıl kelam gayet araştırma yapmayan hep ben bilirimci kişiler ve egoistler (özellikle annem).
Dostum İninal kart 13 yaş üzeri istiyor. Ailene de kendime özel kartım olsun, sizden para istemeden kendi harçlıklarımı atıp harcıyım. Elektro gitar istediğine göre Metalcımısın?

Hocam gitar konusunda klasikte haklılar. Klasik gitarın klavyesinde bulunan boşluklar daha aralıklıdır. Böylece çalması daha kolay öğrenilir. Elektro gitarda atacağın soloları daha kolay öğrenirsin. Hem gitarın tellerine basmak sanıldığı kadar kolay bir şey değil iyi kavraman lazım.
Evet onun klavyesi daha rahat onu biliyorum ama benim klasikle işim yok. Çok farklı şeyler iki gitarda. Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Dostum İninal kart 13 yaş üzeri istiyor. Ailene de kendime özel kartım olsun, sizden para istemeden kendi harçlıklarımı atıp harcıyım. Elektro gitar istediğine göre Metalcımısın?
metalci sayılabilir çok dinlerim. yaşım 14-15.
Dostum ininal kart 13 yaş üzeri istiyor. Ailene de kendime özel kartım olsun, sizden para istemeden kendi harçlıklarımı atıp harcıyım. Elektro gitar istediğine göre Metalcı mısın?

Metalci sayılabilir çok dinlerim. Yaşım 14-15.

Bunda haklılar, iyice dilimiz bozuluyor Farsça karışmış Arapça karışmış Fransızca karışmış zaten karışacağı kadar sizde yeni kelimeler sokmaya çalışıyorsunuz. Tamam yazmak, özür dilerim yazmak neden bu kadar zorunuza gidiyor? Yazık gerçekten.

Yok hepsini de kullanırım alışkanlık olmuş bazen sorry bazen üzgünüm derim.

Evet onun klavyesi daha rahat onu biliyorum ama benim klasikle işim yok. Çok farklı şeyler iki gitarda. Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

metalci sayılabilir çok dinlerim. yaşım 14-15.

Metalci sayılabilir çok dinlerim. Yaşım 14-15.

Yok hepsini de kullanırım alışkanlık olmuş bazen sorry bazen üzgünüm derim.
Evet videoda konuşan kişi haklı. İkisi de farklı enstrümanlar. Fakat şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim: Zuhal Müzik

Söylemeyi unuttum: Tabii ki senin zevkindir. Ben sadece yönlendirmek istedim. :)

14 yaşında böylelerse ilerde daha da can sıkıcı ve takıntılı hale gelebilirler.

Hani yaşın küçük ve aranızdaki diyalog nasıl geçiyor, bilmiyoruz. Herkesin ailesi bir noktada "çok bilmişlik" yapar ama iyi niyetle yapar genelde, sen düzgün bir dille anlatınca da anlaşırsınız. Ama senin durumun, özellikle büyüdüğün zaman da başına sorunlar açabilir.

Tek bir mesaj ile her şey anlaşılmaz, analiz edilmez. Ancak ailen takıntılı bir yapıya sahipse, asıl sıkıntıyı ilerde çekebilirsin. O nedenle @TerabyteForever'ın dediği gibi en iyi yol ekonomik özgürlüğünü eline almak olur.

Dediğim gibi, her ailede küçük yaştaki çocuğu için benzer şeyler görülür. Ancak bu iş takıntı halini almışsa, aile çocuğun her şeyine karışmaya ve hatta onun yerine karar vermeye, hayatını kendi isteklerine göre şekillendirmeye başlamışsa ya da böyle yapmaya çalışıyorsa, emin ol yaşın büyüdükçe daha da sıkıntı çekebilirsin, daha da daralabilirsin.

Arkadaşın anlattığı şey tamamen ailesinin bilgisizliği, kendisi belli konularda ailesinden daha bilgili, ama ailesi yaşından dolayı onu küçük gördüklerinden kafalarına takmıyorlar bile. En iyisini hep kendilerinin bildiğini zannediyorlar.

14 yaşında bir çocuğun buraya yazdığı şey ile bu kadar kesin yargılara varmak doğru değil. Evet, her ailede böyle durumlar olabiliyor ve evet, bazı aileler takıntılı da olabiliyor.

Şu da var, bu nesilde genç yaşındaki insanların, yaşını almış kişilerden daha fazla şey bilmesi çok ilginç de değil bence. :D

Aileler her şeyi bildiklerini sanmazlar, aileler her şeyi bilirler kardeşim 😅 Onların dedikleri gibi, bizden önce görmüş geçirmiş insanlar onlar. O yüzden neyin ne olduğunu az çok tahmin edip senden iyi kararlar verebilir.

Aileler her şeyi bildiklerini sanmazlar, aileler her şeyi bilirler kardeşim 😅 Onların dedikleri gibi, bizden önce görmüş geçirmiş insanlar onlar. O yüzden neyin ne olduğunu az çok tahmin edip senden iyi kararlar verebilir.
Aileler veya büyükler her şeyi bilmezler. Daha fazla yaşadı ve gördü diye her şeyi biliyor olmuyorlar.

Neyi görüp ne görmediğinle bağlantılı. 90 Yıl bomboş bir hayatta geçirebilirsin ama 45 yıl dopdolu bir hayatta.

90 yıl yaşayıp elektro gitarla başlanmaz klasikle başla diye bir şey dediğinde bilgili ve görmüş insan mı oluyorsun ? Bazı şeylere göre evet bazı şeylere göre hayır.

Olay burada kopuyor. Bazı şeyleri bilebilirsin ama bazılarını bilmediğini ve bu hayatta bazı şeyleri senden küçük bir insan bile olsa senden daha iyi bildiğini kabullenmek zorundasın.

Büyük olununca veya yıllar boyunca çok şey görmüş olunca bilgili insan olmuyorsun. 15 yıl yaşamış bir insan belli konularda senden daha iyi ve senden daha bilgili olabilir.

Bilgi tek başına bir şey ifade etmez, alanlara ayrılır, neden bunu kabullenemiyorsunuz ?

Buna ego sebep oluyor diye düşünüyorum.

Bu durum ortaya karışık.
Bazı aileler mantıklı bazıları akla zarar bazıları garip.
Türk aile demogrofisi otoriter ve tanrıcı yani baba gelince koltukdan kalk git ona su getir falan.
Bazı aileler sakin ayak üstüne atın gene sakinler.

Ama yaşınızı ele alırsam 14-15 yaş nerdeyse benle aynı yaş aralığı bazı konular için kendiniz para kazanamıyorsanız mecbur taviz vereceksiniz bir bilgisayarcı veya dükkan olsun bir yerlerden başlamak lazım hocam.

Aileler teknoloji konusunda bilinçsiz olabilir sakin olun CPU işte GPU ne işe yarar gibi öğreticileri izletin veya anlatın zamanla teknoloji işini kavradıkça sizle beraber ürün seçerler vs...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı