Neden Almanlar kaybetti?

Daha fazla  
images.jpg

Sorduğum soru başlıktaki gibi: Neden? Savaşın başından beri Sovyetleri birçok kez kuşatarak milyonları öldürmüş olan bir devlet Stalingrad Savaşında sadece 333 bin kayıp vererek nasıl yıkılır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 1227102
Sorduğum soru başlıktaki gibi: Neden? Savaşın başından beri Sovyetleri birçok kez kuşatarak milyonları öldürmüş olan bir devlet Stalingrad Savaşında sadece 333 bin kayıp vererek nasıl yıkılır?

Ben de bir soru sormak istiyorum; Almanlar kaybetmeseydi Osmanlı devleti hala yaşar mıydı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Milyonları kuşatıp esir alıyordu. Milyonlarca askeri kim öldürür esir alabileceği yerde? Stalingrad Savaşı'nda 333 bin kayıp çok mu az? Önemsiz bir şehir için bir ordu yok oldu.
Ben de bir soru sormak istiyorum; Almanlar kaybetmeseydi Osmanlı devleti hala yaşar mıydı?

Almanlar kaybettiğinde Osmanlı zaten feshedilmişti.

Milyonları kuşatıp esir alıyordu. Milyonlarca askeri kim öldürür esir alabileceği yerde? Stalingrad Savaşı'nda 333 bin kayıp çok mu az? Önemsiz bir şehir için bir ordu yok oldu.

Almanlar kaybettiğinde Osmanlı zaten feshedilmişti.

Hocam ben onu bilmiyordum sağ olun

Eki Görüntüle 1227102
Sorduğum soru başlıktaki gibi: Neden? Savaşın başından beri sovyetleri birçok kez kuşatarak milyonları öldürmüş olan bir devlet stalingrad savaşında sadece 333 bin kayıp vererek nasıl yıkılır?

Almanların Rusya'nın zor kışlarına hazır olmaması ve hitlerin sonlara doğru sanırım panikleyip saçma emirler vermesi.

Almanlar, İngiltere'yi bitirmeden Sovyetlere dalarak dev bir hata yaptılar. Hazır saldırmazlık anlaşması varken bozmamalıydı.

Birçok sebebi var.

1) Almanlar Batı Avrupa'yı ele geçirirken çok fazla kaynak kaybetti. Çünkü savaştığı ülkeler, önceki ele geçirilen ülkeler kadar (Polonya, Norveç, Danimarka vs.) zayıf değildi dolayısıyla Alman kara ve hava kuvvetlerinin çok fazla kayıp vermesini sağladılar. Dunkirk Muharebesi sonrasında da tahliyenin gerçekleşmesiyle İngiltere'nin sahil şeridini koruyabilecek insan gücü, hatta sonrasında (Overlord Harekatı) karşı harekat yapıp Batı Avrupa'yı kurtaracak kadar büyük bir kaynağı kazandı karşı taraf.

2) Almanlar savaşlardan sonra nefes alıp ordusunu toplardı ancak Batı Avrupa savaşından sonraki büyük kayıplara rağmen dinlenip nefes almadılar ve Doğudan kuzey ve güney olmak üzere çok geniş bir cephe açarak savaşın alanını genişleterek zorlu bir coğrafyaya giriş yaptılar. Her ne kadar baltık ülkelerinden insan gücü desteği almış olsalar da çok geniş bir cephenin olması ve Sovyetlerin de büyük bir insan gücünün olması doğu cephesinin zorlu bir cephe olacağını bağırıyordu.

3) Batıda kale görevi gören İngiltere'nin Manş Denizi tarafından korunup ele geçirilememesi, İngiltere'nin derin darbeler almadan batı cephesinde Almanya'ya karşı tehdit yaratması Almanya'yı zora düşüren diğer bir sebep arasında.

4) Stalingrad muharebesinin zaferle başlaması ancak Sovyetlerin savunmasının hiçbir şekilde kırılamayıp Sovyetlerin büyük insan gücünün avantajıyla sürekli karşı atak yapıp eninde sonunda Alman birliklerini geriye püskürttü. Aynı şekilde başarılı başlayan Kuzey Afrika'daki hareketlerin sonunda Alman - İtalyan güçlerin ağır yenilgisiyle sonuçlanmış olması.

5) Sonrasında ABD'nin de işin içine girmesinden sonra zaten Almanlar batıdan ve doğudan sıkışarak kendi ülkelerine kadar geriledi. Bu aşamadan sonra zayıflayan Alman kuvvetlerini düşürmek zor olmadı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı