Neden Apple'ın fanboyluğunu yapıyorlar?

ARMv9 ile fark daha da büyüyecek. Ayrıca Premier Pro'daki render süresi olayı Intel Mac'lerde de var.
Bu cümleyi sanırım biraz yanlış anladım ya da siz benim cümlemi yanlış anladınız.

Arada ki muazzam farktan bahsederken R9 5950x 16k multi-core puanını kastetmiştim.

Öncelikle M1 işlemci ARM mimarili dolayısıyla X86 mimarili uygulamalarda elde edilmesi gereken performansı yakalayamaz. Diğer bir mevzu, benchmark skorları. Benchmark skorlarında Geekbench'in aarcH64 ile yapılan testlerinde tek çekirdek performansı ne kadar yüksek çıksa da, çok çekirdekte arada muazzam bir fark var.

Adobe Premier ile render almak M1 işlemcili bilgisayarlarda bir zulüm şu an. Çünkü Premiere Pro henüz ARM mimari için optimize edilmedi. Testlerde de eğer denediysen fark etmişsindir ki Premier ile alınan renderlar final Cut'a göre neredeyse 2 ya da 3 kata kadar daha uzun sürüyor. Bu durum Ryzen 9 5900X veya 5950X bir işlemciye sahip 2000 serisi ekran kartı kullanan bir bilgisayardan bile çok çok çok daha uzun. Normalde m1'lerin render süresi (bir laptopa göre çok başarılı kabul etmem gerek) ortalama olarak aynı projede i9-9900K 2080 sistemlerle çıkıyor. i9-9900K diyorum. 10900k veya 11900K değil. Ayrıca Intel'in 11. nesil işlemcileri tamamen bir hayal kırıklığıyken i9-10900K ile 11900K arasında fark yokken, yine 10700k ile 11700k arasında performans farkı yokken gelip ısrarla Intel 11. nesil işlemciden bahsediyorsun.

Ryzen 7 5800X M1 ile doğrudan aynı performansları veriyor :D

AMD Ryzen 7 5800X Benchmarks - Geekbench Browser

TDP değerleri arasında ki farkı göz ardı edersek M1 ortalama bir işlemci. TDP değerlerini aldığımız zaman ve sıcaklıkları göz önünde bulundurduğumuz zaman başarılı bir işlemci oluyor. Ayrıca M1 işlemciye bu kadar düşük TDP değerleri sunmasını sağlayan şey ARM mimarisi. M1 işlemci eğer X86 mimarisiyle inşa edilmiş bir işlemci olsaydı, TDP değerleri minimum 3 kat artmak zorunda kalacaktı bu performanslara yaklaşabilmesi için.

Sen bu işlemci ile bu performansı elde etmek istersen sana tahminen şöyle bir fatura çıkıyor.
Ryzen 9 5950X: 8.500 TL.
Anakart (AM4 4266 MHz): 2.000 TL.
Ekran kartı: Bütçeden dolayı yok.
Ortalama sıvı soğutma: 1.500 TL.
Ortalama kasa+PSU: 1.000 TL.
16 GB 4266MHz RAM 1.800 TL.
512 GB 4 GB/s SSD: 2.500 TL.
Toplam: 17.300 TL.
Malum ekran kartın olmadığı için bilgisayarı açıp CPU benchmark da yapamayacaksın ama ancak bu kurda bu şekilde geçebiliyorsun. MacBook pahalı değil uygun bile neden M1 bu kadar underrated kaldı Türkiye'de gerçekten anlam veremiyorum.

M1 MacBook Air 16 GB 512 GB'lar 13.000-14.000 TL.
M1 MacBook Pro 16 GB 512 GB'lar 17.000-18.000 TL'den bulabiliyorsun.

Kazandıkların: Çoklu çekirdek CPU performansı.

Kaybettiklerin: Tek çekirdek CPU performansı, 2K IPS true tone ekran, klavye, trackpad kamera, hoparlör, mikrofon, taşınılabilirlik, 2 yıllık teknik servis ve garanti, 20 saat güce ihtiyaç duymamak, Wi-Fi 6 Bluetooth 5.0 gibi şeyleri saymıyorum bile.
Hem de Windows'ta mavi ekran alırsan foruma gel arayacağın belirli bir servis olmayacak çünkü.

Son düzenleme:
Bu cümleyi sanırım biraz yanlış anladım ya da siz benim cümlemi yanlış anladınız.

Arada ki muazzam farktan bahsederken R9 5950x 16k multi-core puanını kastetmiştim.
O çekirdek mevzusundan oluşan bir fark aslında M1X'i görmek daha doğru olur. Yeni M2 ile büyük bir ihtimalle ARMv9 gelecek ki tek çekirdek performansımda %50 civarı bir artış bekliyorum. Bu durum çoklu çekirdeğe de yansır tabi.

O değil de sırf PUBG oynamak için iPhone, iPad alan tiplere gıcık oluyorum. iPhone oyun telefonu sanki. Sadece Instagram kullanmak her sene son modeli alan tiplere de gıcık oluyorum :)

Bende çok gıcık oluyorum. Her sene farklı bir iPhone alıyorlar. Afedersiniz ama paramı ************ yani. Sırf gösteriş için almak çok yanlış.

Apple telefonu havalı sanan tek bir bizim ülke sanırsam. Bizim en az 5.000 üzerinde aldığımız telefonu yabancılar 1000 dolar veya Euro vererek alıyorlar.

Zaten problemin başladığı yerde tam olarak 1000 birimlik telefonun Türkiye'de 18000 birimden satılması. Zaten o birimdeki bir telefon lüks olmuş oluyor ve bu da ben zenginim havası istesende istemesende katıyor. Gelişmiş ülkelerde 18000 birim paraya insanlar güncel arabalar satın alıyor.

Bende çok gıcık oluyorum. Her sene farklı bir iPhone alıyorlar. Afedersiniz ama paramı ************ yani. Sırf gösteriş için almak çok yanlış.

Gerçekten. Bir de bu telefonu almak için maddi anlamda taksit taksit yapıp yemelerinden içmelerinden kısarlar. İlle alacaklar ya. Parası olana bu lafım değil yanlış anlaşılmasın :)

Arkadaşlar 16 sayfa tartışılmış ama sonuç yine kullanım amacına geliyor. Apple'ın kendi ekosisteminin ve ürünlerinin artısı var eksisi var, Android ve Windows PC'lerin artısı var eksisi var. Birbirileri ile karşılaştırmak saçma çünkü iki tarafta farklı kullanıcılara hitap ediyor. Burada laf edilecek tek grup sırf adından Apple alanlar ya da sırf Apple diye nefret edenler.

Arkadaşlar 16 sayfa tartışılmış ama sonuç yine kullanım amacına geliyor. Apple'ın kendi ekosisteminin ve ürünlerinin artısı var eksisi var, Android ve Windows PC'lerin artısı var eksisi var. Birbirileri ile karşılaştırmak saçma çünkü iki tarafta farklı kullanıcılara hitap ediyor. Burada laf edilecek tek grup sırf adından Apple alanlar ya da sırf Apple diye nefret edenler.
Öyle demeyin Iphone alırsam sap gezeceğimi öğrendim.

iPad 5, iPhone 7 Plus ve AirPods Pro kullanıyorum. Bir gün de Android kullanmayı özledim dediğimi hatırlamıyorum. Neredeyse kusursuz bir işletim sistemi, 4.5 yıl önce çıkarılmış bir telefon olmasına rağmen ihtiyaçlarımdan fazlasını karşılayan kamera ve daha nicesi... Bence Apple kullanıcıları fanboy değil, kullanmayanlar Apple düşmanı. Kullandığım telefon da daha önce abimindi, kendisine Xiaomi aldıktan sonra iPhone'u bana vermişti. Birkaç ay Xiaomi kullandıktan sonra tövbe ederek satıp iPhone 11 almıştı. Evet pahalı ürünler satıyorlar ama bence sonuna kadar da hak ediyor. Şunu da unutmamak gerekir ki bu fiyatlar "bize" pahalı. Elin Amerikan'ı için hiçbir şey değil bu fiyatlar.

Benim bir hardcore Apple fanı arkadaşım var, yaklaşık 20 yıldır tanıyorum. Çocuğun 20 yılda 2 tane kız arkadaşı oldu. Ben bu sırada 35-40 tane değiştirmişimdir. Hayat bazılarına adil davranmayınca sarılacak bir şeyler arıyorlar sanırım.
Zina hayırlı olsun. Zebanilerinde artık 35-40'ı aynı anda vurur sana.

Geri
Yukarı