Neden bazı şeyler bize iğrenç gelir?

SabriKeser

Hectopat
Yer
Aksaray
Daha fazla  
Hassas bir insansanız spoiler kısmını açmayın lütfen.

Şimdi düşünelim. Önünüzde ne olduğunu bilmediğiniz bir yaratık var. Tanımadığınız bir insanın cesedini yiyor. Kafayı yememeyi başarırsanız kusmaya başlarsınız muhtemelen (Hiç yaşamadım gerçi 😀). Ya da birinin veya bir şeyin önünüzde öldürülmesi, parçalanması. Yazarken bile bulantı geldi bana.
Tabii ki bunlar uç örnekler. Kişiden kişiye bunun alt sınırı değişir. Mesela kimisi kandan bile iğrenir. Kimisi bir yeri kanayınca merakla inceler kanayan bölgeyi. İlla vahşi şeyler değil. Mesela görünüşü kötü bir yemek ya da içecek. Kokusunu almasanız, tadına bakmasanız bile iğrendirir.

İğrenmemizin nedeni nedir? Kesin olarak biliniyor mu?

Surprizbozanda yazan sey beni igrendirmekten cok korkutur, beni igrendiren seyler genel olarak vahsilikle degil pislikle alakali.
Duzenleme: Soruya cevabi vermeyi unutmusum, soyle bir sey buldum faydali olur belki:

Surprizbozanda yazan sey beni igrendirmekten cok korkutur, beni igrendiren seyler genel olarak vahsilikle degil pislikle alakali.
Evet zaten nefes bile alınamaz o anda muhtemelen. Daha çok anın şoku biraz atılınca gelecek hissi belirtmek istedim.
İşin bir yanı, iğrenç şeylerle yaşarsanız artık iğrenç olmaktan çıkar.
Beyin her türlü şeye alışabilir. Hatta iğrenç olarak gördüğümüz şeylere alışınca belki normal şeyler iğrendirmeye başlar kim bilir.

Kültür ve ortam koşulları. İnsanoğlu varoluşundan beri imkanlar koşulunda hayatını sürdürdü. Kısacası ceset dışında yiyecek bir şey yoksa hayatta kalmak için onu yemek zorundasın. Bu toplumda bulunan biri bu olayı gayet normal karşılar çünkü doğduğundan beri yanında bu yapılmıştır.

Ben yine igrenmezdim, yasayacagim tek his o anin korkusunu hatirlamak ve o kisiyi onceden taniyorsam hatta tanimiyorsam bile onun icin uzulmek olur.
Kişiden kişiye değişir tabii ki o an verilecek tepki.
Yine de o an tanımadığı birisi için üzülmeye fırsat bulamaz gibi geliyor insana 😀

Hassas bir insansanız spoiler kısmını açmayın lütfen.

Şimdi düşünelim. Önünüzde ne olduğunu bilmediğiniz bir yaratık var. Tanımadığınız bir insanın cesedini yiyor. Kafayı yememeyi başarırsanız kusmaya başlarsınız muhtemelen (Hiç yaşamadım gerçi 😀). Ya da birinin veya bir şeyin önünüzde öldürülmesi, parçalanması. Yazarken bile bulantı geldi bana.
Tabii ki bunlar uç örnekler. Kişiden kişiye bunun alt sınırı değişir. Mesela kimisi kandan bile iğrenir. Kimisi bir yeri kanayınca merakla inceler kanayan bölgeyi. İlla vahşi şeyler değil. Mesela görünüşü kötü bir yemek ya da içecek. Kokusunu almasanız, tadına bakmasanız bile iğrendirir.

Spoıler da yazan bana pek iğrenç gelmedi açıkçası çünkü önümde daha önce hiç görmediğim bir yaratık var ve insan kafası yiyor zaten onu görünce korkarım ama merak ta ederim bu yüzden iğrenmeye pek zaman kalmaz gibi geliyor bana.

İğrenmeyi bizi hastalıklardan koruyan davranışsal bir bağışıklık sistemi olarak tanımlayabiliriz. Bizi herhangi bir yiyecekten, insandan, davranıştan şüphe duymaya yönlendirir. Mesela en riskli şeylerden biri bir şeyler yiyip içmektir. İğrenme hissi kötü görünen yiyecekleri bizden uzak tutmaya yarayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı