Neden böyleyiz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayslowman

Decapat
Merhaba hocalarım. Hep merak ettiğim bir şey var. Neden biz böyleyiz? Neden hep tüketim yapıyoruz? Diğer ülkeler gibi neden üretmiyoruz?
Bize lazım olanlar:

1-Üretim
2-Üretim
3-Üretim

Bizim yaptığımız:

1-Tüketim
2-Tüketim
3-Tüketim

Ben bu yaşta ne üretsemde ülkeme katkı sağlasam diye düşünüp çalışırken. Bu ülkenin başına gelen yöneticiler neden Türkiye'nin iyiliğini istemiyor? Neden adalet yok? Hayır tabii bizde bir şeyler yapmalıyız ama hangimizin elinde imkan var? Biriniz çıkıp ben zenginim istediğim her şeye kavuşuyorum diyebilir mi? Bunu amcalara dayılara söyleyince "şükredin" diyorlar. Ben şöyle düşünüyorum. Bu dayılar, amcalar bence "biz yaşımızı doldurduk ne de olsa. Öleceğiz, bize ne?" deyip mi geçiniyor acaba? Mesela bilimle uğraşan çok az bir kesimimiz var. Hayır dinden kaynaklanıyor desem ulan kitapta da yazıyor bilimle ilgilenin diye. Şu an ben bu ülkeyi kimsenin yönetebileceğini sanmıyorum. Yönetelibilmesi için bizden biri "Z" kuşağından birinin olması lazım. Ya da 30'lu yaşlarda üniversite bitirmiş ve bizi anlayabilen birisi lazım. Bizim isteklerimizi bilebilecek birisi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Boşa harcıyoruz. Dine yatırım yapacağımıza gidip üretime yapmamız lazım. Diyanete verilen bilmem kaç milyar dolar bütçe neden veriliyor? Diyanet bu bütçeyi ne yapıyor? Hadi diyaneti vesaire geçtim. Önemli toplantılar için "sözde" saray yaptırdılar. Ama o saray yerine gidip 5 yıldızlı otelde görüşüyorlar? Anlamıyorum. Hadi bunları da geçtim, ya çay üreten bir ülkeyiz. Almanya'ya çay satıyoruz. Almanya'da 2-3 Euro, bizde 30-40 TL. Yağ ve benzeri fiyatları söylememe gerek yok. Dün 3 TL'ye aldığım şey bugün 5-6 TL. Uzaya yaptığımız yatırım 19 Milyon Türk Lirası. Yani bırakın uzay merkezini, oranın personel ihtiyacını bile karşılamaz. Bide "2023 Aya Çıkacağız" diyorlar :D. Çok gülünç...

Bu amcaların olayı, kendi zamanlarına göre şu anki yaşamın çok daha kaliteli olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Ondan şükretmemizi belirtiyorlar.

Merhaba hocalarım. Hep merak ettiğim bir şey var. Neden biz böyleyiz? Neden hep tüketim yapıyoruz? Diğer ülkeler gibi neden üretmiyoruz?
Bize lazım olanlar:

1-Üretim
2-Üretim
3-Üretim

Bizim yaptığımız:

1-Tüketim
2-Tüketim
3-Tüketim

Ben bu yaşta ne üretsemde ülkeme katkı sağlasam diye düşünüp çalışırken. Bu ülkenin başına gelen yöneticiler neden Türkiye'nin iyiliğini istemiyor? Neden adalet yok? Hayır tabii bizde bir şeyler yapmalıyız ama hangimizin elinde imkan var? Biriniz çıkıp ben zenginim istediğim her şeye kavuşuyorum diyebilir mi? Bunu amcalara dayılara söyleyince "şükredin" diyorlar. Ben şöyle düşünüyorum. Bu dayılar, amcalar bence "biz yaşımızı doldurduk ne de olsa. Öleceğiz, bize ne?" deyip mi geçiniyor acaba? Mesela bilimle uğraşan çok az bir kesimimiz var. Hayır dinden kaynaklanıyor desem ulan kitapta da yazıyor bilimle ilgilenin diye. Şu an ben bu ülkeyi kimsenin yönetebileceğini sanmıyorum. Yönetelibilmesi için bizden biri "Z" kuşağından birinin olması lazım. Ya da 30'lu yaşlarda üniversite bitirmiş ve bizi anlayabilen birisi lazım. Bizim isteklerimizi bilebilecek birisi. Siz ne düşünüyorsunuz?
Niye üretsinler ki üretenden daha fazla kazanıyorlar.

1. si yönetimin sorunu ancak bu diğerinin yanında az kalacak 2. si ise Türkiye'de ki kaliteli öğrencilerin hepsinin yurtdışında olması ve Türkiye adına fayda sağlamamaları büyük bir sorun beyin göçü.

Üretim olmadığını kim söyledi?

Bir de sürekli şu kuşak farkını koyup durmayın araya, kimse umursamıyor kuşak farkını. Gerçek hayatta edebinizle yargılanırsınız, kuşağınızla değil.

Kimse üretim tamamen yok demedi. Üretim var ama az. 2. olarak galiba İnce'nin tweet ini görmediniz "sınavdan sonra Last of Us atın" diyen biri. Çok samimiyetsiz geldi bana. Bizi anlayan birisi lazım derken bundan kastettim. Biz sadece oyuna odaklanmıyoruz. Ben fazla oyun oynayan birisi değilim mesela. Ama yöneticilerin Z kuşağını sadece oyundan ibaret görmesi saçma.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı