Çözüldü Neden "C" harfi ilk depolama sürücüsüne varsayılan harf olarak atanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

emres2005

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Windows 11 Pro, Ryzen 7 7840HS, GeForce RTX 3050 6GB Laptop, 16 GB DDR5 RAM, 500GB SSD, 500GB HDD - HP Victus 16
Artık bilgisayarlarda disket sürücüsü olmamasına rağmen neden hâlâ A: ve B: Atlanıp Windows'un kurulu olduğu (ilk takılan) depolama sürücüsüne C: Harfi veriliyor? C: Diskine disk yöneticisinden A: Harfi verilebiliyor.

Çözüm
Çünkü eskiden kullanılan disketler A ve B harfini almıştı. Bu yüzden C'den itibaren harflendirme başlıyor zira günümüzde disket yani floppy diskler yok. Dediğiniz gibi değiştirilebilir bir şey tabii ki. Anlattığım şeyin aynısını aşağıda bulabilirsiniz. Kısaca anlattım, detaylı araştırmak isterseniz videoya bakabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çünkü eskiden kullanılan disketler A ve B harfini almıştı. Bu yüzden C'den itibaren harflendirme başlıyor zira günümüzde disket yani floppy diskler yok. Dediğiniz gibi değiştirilebilir bir şey tabii ki. Anlattığım şeyin aynısını aşağıda bulabilirsiniz. Kısaca anlattım, detaylı araştırmak isterseniz videoya bakabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm
Artık bilgisayarlarda disket sürücüsü olmamasına rağmen
Bu cümlemle dediğinizi ve videoda da dediğini anlatmaya çalışmıştım.

Yani bu durumun sebebi falan yok sadece öyleydi öyle kaldı?

Bu cümlemle dediğinizi ve videoda da dediğini anlatmaya çalışmıştım.

Yani bu durumun sebebi falan yok sadece öyleydi öyle kaldı?

Evet zamanında diskete atanmış harfler olduğu için sıradaki harf olan C kullanılıyor. Farklı bir depolama teknolojisi çıkarsa o da D olur mesela. :)

Geri
Yukarı