Neden derslerinize çalışmak yerine programlama öğrenmek için uğraşıyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
110
Uzun süre sonra bölümü gezdim ve birçok benzer konuya rastladım, ancak bir anlam veremedim.

Neden lise ve ortaokuldaki arkadaşlarımız, derslerinize çalışmak ve iyi bir üniversite elde etmek yerine, büyük bir heyecan ile yazılım öğrenmek istiyor? Ben bunu yanlış buluyorum. Bana göre insan hayatı boyunca her şeyin bir sırası ve önceliği vardır. Gideceğiniz kaliteli bir üniversite; gerek kaliteli eğitim, gerek geniş çevre, gerekse geniş proje imkanları ile; lise ya da ortaokulda öğreneceğiniz dillerden daha fazla yarar sağlayacaktır size.

Dost acı söyler. Dikkat etmeniz gerekiyor. :)

Oturun çalışın. Boş kalan vaktinizde de kitap okuyun, kültürlenin. Yazılım hiçbir yere kaçmıyor. :)

Yanlış bir düşünce. Aslında tam olarak yanlış değil ama yanlış yeri var. Ne kadar erken programlamaya başlanırsa o kadar iyi. Hepsini parça parça, yavaş yavaş bir arada götürse kişi, o zaman çok faydalı olur. Kendim imkanım olmadı yapamadım ordan biliyorum. Keşke olsaydı da üniversiteye başlamadan programlama öğrenmiş olsaydım... Yaşıtlarım çatır çatır kod yazarken ben şu an mat, fizik vs derslerin arasında onu öğrenmeye çalışıyorum. Sizce de saçma değil mi önceden öğrenmemiş olmak.....

Uzun süre sonra bölümü gezdim ve birçok benzer konuya rastladım, ancak bir anlam veremedim.

Neden lise ve ortaokuldaki arkadaşlarımız, derslerinize çalışmak ve iyi bir üniversite elde etmek yerine, büyük bir heyecan ile yazılım öğrenmek istiyor? Ben bunu yanlış buluyorum. Bana göre insan hayatı boyunca her şeyin bir sırası ve önceliği vardır. Gideceğiniz kaliteli bir üniversite; gerek kaliteli eğitim, gerek geniş çevre, gerekse geniş proje imkanları ile; lise ya da ortaokulda öğreneceğiniz dillerden daha fazla yarar sağlayacaktır size.

Oturun çalışın. Boş kalan vaktinizde de kitap okuyun, kültürlenin. Yazılım hiçbir yere kaçmıyor. :)

Yazılım illa öğrenilir ama eğitim zamanında öğrenilmesi gereken bir şey haklısınız hocam.

Hocam herkesin kafasında şu var ''Üniversiteyi kazansam da bir şey olamayacağım ama yazılım öğrenirsem bir yerlere gelebilirim.''.
Şu haklı yorumu gördükten sonra bence de fazla söze gerek yok.

Bu arada ben programlama yerine zaten derslerime çalışıyorum. Bu konuda konu sahibine katılıyorum.

Haklısın ama şunu da söylemek istiyorum: Türkiye'nin eğitim sistemi her an değişebilir o yüzden millet böyle yan uğraşlara yöneliyor.
Yeni nesil sorular zart zurt gibi şeyler var bunda 5 sene önce böyle değildi sistem.
Ayrıca ülke de özel okul ile devlet okulları arasında fark çok fazla. Kendim ikisinde de okudum şu anda devlet lisesinde okuyorum.
Özel okulda çalışmadan bir sürü iyi alan arkadaşım vardı aynı şeyi lise de Türkçe sınavında yapınca 12 aldılar.
Yani demek istediğim eğitim sistemi bozuk günde belki 6 saat çalışmadan hiç kimseden bir şey olmayacak bir eğitim sistemi bu.

Bence bazı şeylere ne kadar erken başlarsak o kadar iyi olur. Ayrıca günün her saati ders çalışmak aşırı saçma bir şey gerektiği kadar ders çalışıp kalan vakitte de kendimizi başka konularda geliştirmek daha önemli.

Meslek lisesine gidiyorum yazılım benim için baya önemli.
Python iş için öğrenmeye değer bir dil mi?

Çay Kahve İnsan'ın Yazılımcı Sohbetleri adlı video serisine katılan kişilerden iyi bir konuma gelenler bu işe üniversiteden önce başlayanlar olmuş. Bence erken başlamak daha mantıklı İbrahim Abi, herkes üniversitede başlıyor bu işe. Birkaç sene önce başlayan, lise zamanlarında ufaktan bakan epey bir avantaj elde etmiş oluyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı