Neden eski nesil Intel işlemcilerin fiyatı düşmüyor?

fuliurs

Decapat
Daha fazla  
i3 10100F işlemcim var sonra yükseltirim diye böyle aldım fakat 10. ve 11. nesil i5 işlemciler birbiri ile yakın fiyat 12 nesil ile çok az fark var. Normalde yeni nesil çıkınca fiyatın artmaması gerek ama yeni işlemciyle birlikte fiyatı artıyor.

i3 10100F işlemcim var sonra yükseltirim diye böyle aldım fakat 10. ve 11. nesil i5 işlemciler birbiri ile yakın fiyat 12 nesil ile çok az fark var. Normalde yeni nesil çıkınca fiyatın artmaması gerek ama yeni işlemciyle birlikte fiyatı artıyor.
Aslında fiyatlar düşüyor fakat TL daha hızlı değer kaybediyor.
Ve size bir not geçeyim elinizdeki anakart en fazla 11. nesil işlemcileri destekler. 12. nesil işlemcilerde soket tipi farklı maalesef.

Mesela 12. nesil alsan takacağın anakart en az 1500 TL yani anakart farkında dahil et

Evet öyle ama 11.nesil ile 12. Nesil arasında yurt dışında 10 euro fark yoktur bence daha fazladır.
Aslında fiyatlar düşüyor fakat TL daha hızlı değer kaybediyor.
Ve size bir not geçeyim elinizdeki anakart en fazla 11. nesil işlemcileri destekler. 12. nesil işlemcilerde soket tipi farklı maalesef.

Evet soket tipi uysa kesin 12.nesil alırım çok az farka bayağı performans değişiyor ona kızıyorum.

Sadece İntel değil ki mesela 1600 AF bile dünya para olmuş. Hadi Intel'i anliyorum, soket yapısı değiştiği için çoğu insan anakarta masraf yapmamak için yukseltirken i3'ten i5'e ya da i7'ye falan geçiyor diye fiyatlari düşürmüyorlar ama AMD tarafında işler daha da garip. Aynı fiyattan biri 1600AF satıyor öteki 4500 biri 5500 falan. Kısacası malı elinde tutan adamların sacma fiyatlamasi tamamen.

İntel in üretim maliyeti daha fazla ama amd ile rekabet edebilmek için karı düşük tutuyorlar.

Geri
Yukarı