Neden her şeyin konusu açılıyor?

Crownguard

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
3
Çok basit şeyler için konu açılıyor. Geçenlerde birisi Mojang'dan İngilizce bir uyarı almıştı hesabınızı Microsoft'a geçirin diye. Bunun için konu açmıştı. Bunu çeviriye yazıp da bakabilirdi. Mojang hesabı nasıl Microsoft hesabına çevrilir diye sormamış.
Yahut Insider güncellemesi nedir diye konu açılmış. Başka vardır da hatırlamıyorum şu an. İnsanlara kızmıyorum, özgürler. Lakin sizce de Sosyal'de çok basit şeyler için konular açılmıyor mu? Hani Google'a "şu nedir?" diye yazılsa çıkacak şeyler.

İnsanlar hazır cevaba ulaşmayı o şeyi araştırarak öğrenmekten daha çok seviyor.

Mesela konu açmaya harcadığı süre 10 dakika diyelim. Sorusunun cevabına eksiksiz olarak ulaşma süresine de 2 dakika diyelim. Yine gelip konu açarlar ve hazır cevabı tercih ederler.

Bu insanlar internet icadından önce doğsaydı ufak bir bilgiye ulaşmak için tonlarca sayfalık tuğla kitapları karıştırmak zorunda kalacaktı. Velhasıl kelam her şeyde hazıra konmak iyi bir alışkanlık değil.

Daha doğru ve daha seçenekli cevabı tercih etmeleri bence doğru, bu konuda bir sıkıntı göremiyorum.
Forumda "Windows Insider nedir?" diye konu açmak yerine Google'a yazsa farklı bir şey mi bulacak? Bakınız ortaya karışıklık çıkma ihtimali olan sorulardan bahsetmiyorum. Cevabı çok basit olan sorunlar için konu açılıyor.

Mesela klavye bakar kullanıcı. Yüksek puanlıdır ürün, yorumları güzeldir ama yine de burada konu açılabilir. Bu normal. Dediğinize geliyor bu. Ama ingilizce yazan bir şeyi anlamadı diye çeviriye yazmayıp burada konu açması ayrı bir şey. Çeviriye yazıp Türkçe'sini de anlamazsa "şöyle bir hata aldım" diye konu açabilir. Ama örneğin "Mojang hesabınızı Microsoft hesabına aktarın" cümlesinin (tam hali bu değil) ingilizcesini Türkçe'ye çevirip anlamama gibi bir durumu yok.

Yazılanlara ek olarak forumdaki aktifliğin sürekli yüksek olması için saçma/gereksiz konuların onaylandığını düşünüyorum.
Geçenlerde okumuştum diye hatırlıyorum çünkü, x forumunda şu kadar, Technopat'ta bu kadar mesaj vs. diye.
Onaylanan çoğu konudaki imla ve yazım hatalarına (moderatör onayından ve düzenlemesinden geçtiği halde :D) değinmiyorum bile.

Yazılanlara ek olarak forumdaki aktifliğin sürekli yüksek olması için saçma/gereksiz konuların onaylandığını düşünüyorum.
Geçenlerde okumuştum diye hatırlıyorum çünkü, x forumunda şu kadar, Technopat'ta bu kadar mesaj vs. diye.
Onaylanan çoğu konudaki imla ve yazım hatalarına (moderatör onayından ve düzenlemesinden geçtiği halde :D) değinmiyorum bile.
Moderatörlerin saçma sapan okumadan bot gibi düzenleme yapması? Geçen birisi ''Turkcell RaHat'a geçilir mi?'' diye sormuştu, moderatör ''Türkçe RaHat'a geçilir mi?'' diye düzeltmiş. :D

Geri
Yukarı