Neden Hip-Hop'a saygı duyulmuyor?

omruK

Hectopat
Daha fazla  
Hip-hop kültürü uzun yıllardır ülkemizde yaşıyor. Lakin insanlarımız hala şu kültüre saygı duymuyor. Rap ünlenince bunun ortadan kalkacağını düşünüyorduk fakat hala herkes hip-hop'u serseri işi olarak görüyor. Ben artık sokak bekçileri tarafından dövülen graffiti sanatçısı görmek istemiyorum.

Çünkü halkımız böyle. Değişime hemen ayak uyduramıyor. Zamanında Rock müzik ülkeye geldiğinde de aynı tepkiyle karşılaşmıştı. Daha sonra Pop müzik için de aynısı oldu. Rap için de aynı şeyler oluyor. Zamanla alışacaklar. Ve ondan sonra yaygınlaşacak olan müzik türüne saldıracaklar.

Bu işle uğraşan kişilerin, kitlelerine bu şekilde sanki "belalı" birisiymiş gibi gözükmesinden dolayı. Hepsi kendini gangsta ilan etmiş durumda -istisnalar kaideyi bozmaz-. Bu yüzden olduğunu düşünüyorum. Eskiden bu kültüre saygı vardı. Sagopa, Ceza, Cartel gibilerine oldukça saygı duyuluyordu.

Ha(l)klısınız.
Bu işle uğraşan kişilerin, kitlelerine bu şekilde sanki "belalı" birisiymiş gibi gözükmesinden dolayı. Hepsi kendini gangsta ilan etmiş durumda -istisnalar kaideyi bozmaz-. Bu yüzden olduğunu düşünüyorum. Eskiden bu kültüre saygı vardı. Sagopa, Ceza, Cartel gibilerine oldukça saygı duyuluyordu.
Para için rap yapanlar kendini o şekilde gösteriyor. Lirikten, flowdan aciz parçalarıyla para kazanmaya devam etsinler.

Ben sadece Rap'ten bahsetmiyorum. Graffiti sanatçılarına karşı yanlış bir tutum var. Kendi duvarını boyayan adama saldıran polisler/bekçiler var. Gazeteler ve televizyon haber bültenleri bunları haber yapmıyor. Sosyal medyada çokça görebilirsiniz.

Türkçe Rap hiçbir zaman ülkemizde değerini görmedi. İnsanların gözünden boş sözler , boş beatler vb bir çok sebep yüzünden kimse saygı duymuyor. Günümüzdeki Türkçe Rapin hali ortada çöküşte belki bunun da etkisi var.

Geri
Yukarı