Neden ID Cooling öneriyorum?

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Bu konuyu açmak istedim. Bazıları soruyor 5 konunun 10'unda ID Cooling öneriyorsun nedir bunun sebebi diye. Gelin neden olduğunu açıklayayım. (Sponsor değiller.)

Bu konuya ürünler ve rakipleri üzerinden karşılaştırarak ilerlemeyi doğru düşündüğümden öyle yapacağım.

ID Cooling XF-12025-SD-K ve SD-W modellerine yakından bakalım.

asddassad.png

Resmi sitesi;

Teknik özellikleri
74.5 CFM
2.15mm H2O
700-1800 RPM +-%10
18-35.2 dBA
4 pin PWM
120x120x25mm
Hydraulic Bearing

Bu ürünü neden öneriyorum?

59.90 TL satış etiketine sahip. Bu fiyattaki rakiplerine bakıyoruz, Deep Cool RF120B, 120W, 120R modelleri var. Arctic F12 modeli var, Rampage, Gamebooster vs. markaların ürünleri var. Phanteks SK120 var.

Rampage 4C-120S, 6C-120, 6C-121 ve 4C-120'nin teknik özellikleri
20.9 dBA.
1200 RPM +-%10.
Molex veya 3 pin girişli.
120x120x25mm.
Fixed Rainbow aydınlatma.
45.5 CFM.

Deep Cool RF120B, 120W ve 120R teknik özellikleri
Hydraulic Bearing.
48.9 CFM.
1.32mm H2O.
21.9 dBA.
1300 RPM +-%10.
3 pin veya 4 pin girişli.
120B mavi, 120R kırmızı, 120W beyaz LED aydınlatmaya sahip.
120x120x25mm.

Phanteks OEM (SK120) teknik özellikleri
50 CFM.
0.96mm H2O.
4 pin PWM.
27 dBA.
500-1500 +-150 RPM.
120x120x25mm.

Arctic F12 PWM PST teknik özellikleri
53 CFM
1mm H2O
Fluid Dynamic Bearing
120x120x25mm.
4 pin PWM
230-1350 RPM
0.3 sone, dBA karşılığını bilmiyorum.

Gördüğünüz gibi, aynı fiyat bandındaki ürünleri rahatlıkla tokatlıyor. Tek sorunu tam yükte birazcık sesli çalışması ama onu da kendiniz kontrol ederek ayarlayabilirsiniz.

ID Cooling SE-224-XT ürününe bakalım.

asda.png

Ürünün satış fiyatı 230-250 TL arası değişmekte. Resimde gördüğünüz ilk model 224-XT-W, ikinci model 224-XT-R, üçüncü model ise 224-XT-B modelidir.

Resmi sitesi;

Teknik özellikleri
Dahili fanın özellikleri XF-12025-SD-K ve SD-W modeliyle aynı.
4 bakır borulu.
180W TDP.
Malzeme kalitesi gayet iyi.
Soğutma performansı gayet iyi.
Yanında gelen termal macun biraz sert bir macun olmasına rağmen 10.5 W/MK iletkenliğine sahip. Macunun modeli TG25.
Yüksekliği 154mm. Yüksek bir soğutucuyu olmadığından dolayı küçük kasalara bile rahatça sığabiliyor. Çok kalın bir soğutucu olmadığı için RAM'lere de temas etmiyor.
4 adet yay çıkıyor. Bunun anlamı şu. Heatsink'e 2. bir fan takabilirsiniz, üstelik o fanı takabilesiniz diye yay da koymuşlar.

Termal sonuçları için şuraya bakabilirsiniz.

Aynı fiyat bandındaki ürünlere bakacak olursak Snowman X6, T6 Ultra, Dark Freezer serisi soğutucular, Rampage ve Gamepower gibi markalara ait soğutucular var. Bu modelleri önermiyorum. Sadece Snowman T6 alınabilir belki çok ucuzsa. Yalnız T6 modeli, T6 Ultra değil. T6 Ultra'nın fan konusunda sorunları var, içerisinden çıkan macun dandik. Yeni bir macun almanızla birlikte 224-XT fiyatına ulaşıyorsunuz ve ucuza getirdiğinize değmiyor üstelik daha iyi bir ürünü alma şansınızı tepiyorsunuz.
9cm fanlı ürünleri konuşmak istemiyorum, çoğu kötü. 9 cm'lik 3 tane fanı kontrol etseniz bile gürültülü çalışıyor. Snowman X4 Rainbow kullanıcısı olarak yapıyorum bu yorumu.

Bu soğutucuya alternatif olarak Reeven Hans ve Reeven A12 modelleri var sadece. A12'nin bakır borulu olmasından dolayı bir eksisi var ama onun da ARGB olması avantaj. Reeven Hans vs 224-XT sorusu belirsizliğini koruyor, orada hoşunuza gideni tercih edin.

Son olarak eklemek istediğim nokta, Arctic Freezer 34 modelini rahatlıkla geçiyor, 34 DUO modelini bile geçiyor. Freezer 34 DUO'nun satış fiyatına baktıktan sonra şaşıracağınıza eminim.

Şu videoya bakabilirsiniz 224-XT vs Freezer 34 DUO için.

ID Cooling SE-207-XT modeline bakalım.

1619108704657.png

Resmi sitesi;

Teknik özellikleri;

2 adet XF-12025-SD-K fana sahip.
7 adet 6mm bakır boruya sahip, borular siyah kaplamalı.
280W TDP değerine sahip.
Fiyat etiketi 599 TL. Bu fiyat bu ürün için mükemmel.
TG25 macun çıkıyor içerisinden. 10.5 W/MK değerlikli bir macun.
1300 gram ağırlığa sahip.
6 adet yay çıkıyor. Bunun anlamı şu. Heatsink'e 3. bir fan takabilirsiniz, üstelik o fanı takabilesiniz diye yay da koymuşlar.
RAM'leriniz yüksek profil ise fanı yukarı kaydırmanız gerekebilir. Kasanızın hava soğutma desteği biraz artabilir. Mesela soğutucunun yüksekliği 157mm, kasanız 160mm. Ama RAM'leriniz yüksek profil olduğu için fan RAM'e çarpar. Fanı yükseltme durumunda kasanıza sığmayabilir. Bu detaylara ürünü alma aşamasında bakmanız gerekir.

Çoğu 240mm sıvı soğutmayı havada tokatlıyor. 280mm soğutucuların da ensesinde. Muadili olan NH-D15, Dark Rock PRO 4, Fuma 2, Deep Cool Assasin III ve CNPS-20X'in fiyatlandırmalarına bir göz atalım.

Fuma 2: 600 TL.
Dark Rock PRO 4: 900 TL.
NH-D15: Normalde 1200 TL, şu an almış başını gidiyor.
CNPS-20X: En ucuz 900 TL civarlarında.
Deep Cool Assasin III: Türkiye stokları bitti, yurt dışında da 1300 TL falan.

Fuma 2'den çok daha iyi bir ürün, muadili bile sayılmaz aslında. Hatta birazdan Fuma 2'yi tokatlayan bir diğer ID Cooling ürününe daha sıra gelecek.

Özetle bu ürünü önerme sebebim F/P olması.

İncelemeleri için şuraya ve şuraya bakabilirsiniz. Testlerde dikkat edeceğiniz üzere Yukarıda bahsettiğim ürünler ile arasında 1-2 dereceden fazla fark yok. Ama aralarında 300-600 TL kadar fark var. Sizce değer mi? Bence değmez. :)

SE-234 ARGB modeline bakalım.

1619109425005.png

Resmi sitesi;

Teknik özellikleri;

Üst kısımda ARGB bir plaka bulunuyor, kasaya yukarıdan bakınca şık gözüküyor.
1 adet DF-12025 ARGB 12cm fan bulunuyor. Teknik özelliklerine şuradan bakabilirsiniz.
4 adet siyah kaplamalı bakır boru bulunuyor.
950 gram ağırlığa sahip.
RAM'lere çarpmıyor.
154mm yüksekliğe sahip. Çoğu kasaya rahatlıkla sokabilirsiniz.
ARGB kontrolcüsü bulunuyor. Anakartınızda ARGB header olmasa da, kasanızın ARGB kontrolcüsü olmasa da bu ürün kontrolcü ile geliyor, SATA güç girişi de mevcut. SATA güç girişi ile PSU'ya bağlayıp kumanda ile kontrol edebilirsiniz. :)

Şu arkadaş da 5900X ile test etmiş, değerleri videodan kontrol edebilirsiniz.

Neden öneriyorum?

Fiyatına göre sunduğu performans harika. Bu soğutucunun muadili genelde Fuma 2, Ninja 5, Freezer 34 DUO gibi modeller. Freezer 34 DUO modelini rahatlıkla tokatlıyor, zaten bunun bir alt modeli olan SE-224-XT bile Freezer DUO modelini tokatlıyordu. :D

Fuma 2 ile arasında TechPowerUp testlerine bakacak olursanız maksimum 3 derece fark var. Ortalama 1-2 derece. Ortalama 1-2 derece için neden 100-120 TL ekstradan verip ARGB özelliğinden feragat edip 1-2 derece kazanç için uğraşayım? Ninja 5 modeli zaten üst modeli olan Fuma 2'den bile pahalı. Konuşmaya gerek yok onu.

Özet

Daha bir sürü ID Cooling ürünü var ancak hepsini böyle tek tek açıklamaya gerek yok. Bu örnekler yeterli gelecektir. Özetle ID Cooling önerme sebebim düşük-orta fiyat konumlandırmasına karşın yüksek performans ve kalite. Tabii ki her markada olduğu gibi bu markada da kötü ürünler mevcut. Herhangi bir marka fanboyluğum yok. F/P ürün olarak ne varsa onu öneririm. Mesela Air Blazer 120R ARGB gibi bir fan varken başka markaların ARGB fanlarını önermek yakışmaz.

Okuyan okumayan herkese teşekkürler.

Ek olarak, Gelbura.com üzerinden ID Cooling ürünlerine bakabilirsiniz. Kendileri ID Cooling'in distribütörlüğünü yapıyor.

Son düzenleme:
Bu konuyu açmak istedim. Bazıları soruyor 5 konunun 10'unda ID Cooling öneriyorsun nedir bunun sebebi diye. Gelin neden olduğunu açıklayayım. (Sponsor değiller.)

Bu konuya ürünler ve rakipleri üzerinden karşılaştırarak ilerlemeyi doğru düşündüğümden öyle yapacağım.

ID Cooling XF-12025-SD-K ve SD-W modellerine yakından bakalım.

Eki Görüntüle 987505

Resmi sitesi;

Teknik özellikleri
74.5 CFM
2.15mm H2O
700-1800 RPM +-%10
18-35.2 dBA
4 pin PWM
120x120x25mm
Hydraulic Bearing

59.90 TL satış etiketine sahip. Bu fiyattaki rakiplerine bakıyoruz, Deep Cool RF120B, 120W, 120R modelleri var. Arctic F12 modeli var, Rampage, Game Booster vs. markaların ürünleri var. Phanteks SK120 var.

Rampage 4C-120S, 6C-120, 6C-121 ve 4C-120'nin teknik özellikleri
20.9 dBA.
1200 RPM +-%10.
Molex veya 3 pin girişli.
120x120x25mm.
Fixed Rainbow aydınlatma.
45.5 CFM.

Deep Cool RF120B, 120W ve 120R teknik özellikleri
Hydraulic Bearing.
48.9 CFM.
1.32mm H2O.
21.9 dBA.
1300 RPM +-%10.
3 pin veya 4 pin girişli.
120B mavi, 120R kırmızı, 120W beyaz LED aydınlatmaya sahip.
120x120x25mm.

Phanteks OEM (SK120) teknik özellikleri
50 CFM.
0.96mm H2O.
4 pin PWM.
27 dBA.
500-1500 +-150 RPM.
120x120x25mm.

Arctic F12 PWM PST teknik özellikleri
53 CFM
1mm H2O
Fluid Dynamic Bearing
120x120x25mm.
4 pin PWM
230-1350 RPM
0.3 sone, dBA karşılığını bilmiyorum.

Gördüğünüz gibi, aynı fiyat bandındaki ürünleri rahatlıkla tokatlıyor. Tek sorunu tam yükte birazcık sesli çalışması ama onu da kendiniz kontrol ederek ayarlayabilirsiniz.

ID Cooling SE-224-XT ürününe bakalım.

Eki Görüntüle 987567

Ürünün satış fiyatı 230-250 TL arası değişmekte. Resimde gördüğünüz ilk model 224-XT-W, ikinci model 224-XT-R, üçüncü model ise 224-XT-B modelidir.

Resmi sitesi;

Teknik özellikleri
Dahili fanın özellikleri XF-12025-SD-K ve SD-W modeliyle aynı.
4 bakır borulu.
180W TDP.
Malzeme kalitesi gayet iyi.
Soğutma performansı gayet iyi.
Yanında gelen termal macun biraz sert bir macun olmasına rağmen 10.5 W/MK iletkenliğine sahip. Macunun modeli TG25.
Yüksekliği 154mm. Yüksek bir soğutucuyu olmadığından dolayı küçük kasalara bile rahatça sığabiliyor. Çok kalın bir soğutucu olmadığı için RAM'lere de temas etmiyor.
4 adet yay çıkıyor. Bunun anlamı şu. Heatsink'e 2. bir fan takabilirsiniz, üstelik o fanı takabilesiniz diye yay da koymuşlar.

Aynı fiyat bandındaki ürünlere bakacak olursak Snowman X6, T6 Ultra, Dark Freezer serisi soğutucular, Rampage ve Gamepower gibi markalara ait soğutucular var. Bu modelleri önermiyorum. Sadece Snowman T6 alınabilir belki çok ucuzsa. Yalnız T6 modeli, T6 Ultra değil. T6 Ultra'nın fan konusunda sorunları var, içerisinden çıkan macun dandik. Yeni bir macun almanızla birlikte 224-XT fiyatına ulaşıyorsunuz ve ucuza getirdiğinize değmiyor üstelik daha iyi bir ürünü alma şansınızı tepiyorsunuz.
9cm fanlı ürünleri konuşmak istemiyorum, çoğu kötü. 9 Cm'lik 3 tane fanı kontrol etseniz bile gürültülü çalışıyor. Snowman X4 Rainbow kullanıcısı olarak yapıyorum bu yorumu.

Bu soğutucuya alternatif olarak Reeven Hans ve Reeven A12 modelleri var sadece. A12'nin bakır borulu olmasından dolayı bir eksisi var ama onun da ARGB olması avantaj. Reeven Hans vs 224-XT sorusu belirsizliğini koruyor, orada hoşunuza gideni tercih edin.

Son olarak eklemek istediğim nokta, Arctic Freezer 34 modelini rahatlıkla geçiyor, 34 Duo modelini bile geçiyor. Freezer 34 Duo'nun satış fiyatına baktıktan sonra şaşıracağınıza eminim.

Şu videoya bakabilirsiniz 224-XT vs Freezer 34 DUO için.

ID Cooling SE-207-XT modeline bakalım.

Eki Görüntüle 987585

Resmi sitesi;

Teknik özellikleri;

2 adet XF-12025-SD-K fana sahip.
7 adet 6mm bakır boruya sahip, borular siyah kaplamalı.
280W TDP değerine sahip.
Fiyat etiketi 599 TL. Bu fiyat bu ürün için mükemmel.
TG25 macun çıkıyor içerisinden. 10.5 W/MK değerlikli bir macun.
1300 gram ağırlığa sahip.
6 adet yay çıkıyor. Bunun anlamı şu. Heatsink'e 3. bir fan takabilirsiniz, üstelik o fanı takabilesiniz diye yay da koymuşlar.
RAM'leriniz yüksek profil ise fanı yukarı kaydırmanız gerekebilir. Kasanızın hava soğutma desteği biraz artabilir. Mesela soğutucunun yüksekliği 157mm, kasanız 160mm. Ama RAM'leriniz yüksek profil olduğu için fan RAM'e çarpar. Fanı yükseltme durumunda kasanıza sığmayabilir. Bu detaylara ürünü alma aşamasında bakmanız gerekir.

Çoğu 240mm sıvı soğutmayı havada tokatlıyor. 280mm soğutucuların da ensesinde. Muadili olan NH-D15, Dark Rock Pro 4, Fuma 2, Deep Cool Assasin III ve CNPS-20X'in fiyatlandırmalarına bir göz atalım.

Fuma 2: 600 TL.
Dark Rock Pro 4: 900 TL.
NH-D15: Normalde 1200 TL, şu an almış başını gidiyor.
CNPS-20X: En ucuz 900 TL civarlarında.
Deep Cool Assasin III: Türkiye stokları bitti, yurt dışında da 1300 TL falan.

Fuma 2'den çok daha iyi bir ürün, muadili bile sayılmaz aslında. Hatta birazdan Fuma 2'yi tokatlayan bir diğer ID Cooling ürününe daha sıra gelecek.

Özetle bu ürünü önerme sebebim F/P olması.

İncelemeleri için şuraya ve şuraya bakabilirsiniz. Testlerde dikkat edeceğiniz üzere Yukarıda bahsettiğim ürünler ile arasında 1-2 dereceden fazla fark yok. Ama aralarında 300-600 TL kadar fark var. Sizce değer mi? Bence değmez. :)

SE-234 ARGB modeline bakalım.

Eki Görüntüle 987610

Resmi sitesi;

Teknik özellikleri;

Üst kısımda ARGB bir plaka bulunuyor, kasaya yukarıdan bakınca şık gözüküyor.
1 adet DF-12025 ARGB 12cm fan bulunuyor. Teknik özelliklerine şuradan bakabilirsiniz.
4 adet siyah kaplamalı bakır boru bulunuyor.
950 gram ağırlığa sahip.
RAM'lere çarpmıyor.
154mm yüksekliğe sahip. Çoğu kasaya rahatlıkla sokabilirsiniz.
ARGB kontrolcüsü bulunuyor. Anakartınızda ARGB header olmasa da, kasanızın ARGB kontrolcüsü olmasa da bu ürün kontrolcü ile geliyor, SATA güç girişi de mevcut. SATA güç girişi ile PSU'ya bağlayıp kumanda ile kontrol edebilirsiniz. :)

Şu arkadaş da 5900X ile test etmiş, değerleri videodan kontrol edebilirsiniz.

Neden öneriyorum?

Fiyatına göre sunduğu performans harika. Bu soğutucunun muadili genelde Fuma 2, Ninja 5, Freezer 34 Duo gibi modeller. Freezer 34 Duo modelini rahatlıkla tokatlıyor, zaten bunun bir alt modeli olan SE-224-XT bile Freezer Duo modelini tokatlıyordu. :D

Fuma 2 ile arasında TechPowerUp testlerine bakacak olursanız maksimum 3 derece fark var. Ortalama 1-2 derece. Ortalama 1-2 derece için neden 100-120 TL ekstradan verip ARGB özelliğinden feragat edip 1-2 derece kazanç için uğraşayım? Ninja 5 modeli zaten üst modeli olan Fuma 2'den bile pahalı. Konuşmaya gerek yok onu.

Özet

Daha bir sürü ID Cooling ürünü var ancak hepsini böyle tek tek açıklamaya gerek yok. Bu örnekler yeterli gelecektir. Özetle ID Cooling önerme sebebim düşük-orta fiyat konumlandırmasına karşın yüksek performans ve kalite. Tabii ki her markada olduğu gibi bu markada da kötü ürünler mevcut. Herhangi bir marka fanboyluğum yok. F/P ürün olarak ne varsa onu öneririm. Mesela Air Blazer 120R ARGB gibi bir fan varken başka markaların ARGB fanlarını önermek yakışmaz.

Okuyan okumayan herkese teşekkürler.

Ek olarak, Gelbura.com üzerinden ID Cooling ürünlerine bakabilirsiniz. Kendileri ID Cooling'in distribütörlüğünü yapıyor.

Ellerinize sağlık yararlı bir rehber.

Biz neden çete olarak 10k laptop önerisine full Legion 5 atıyorsak, Sepultura da o yüzden ID Cooling atıyor arkadaşlar. Tek sıkıntı Sepulturanın çetesi yok biz resmen adamı zorluyoruz gibi oluyor. O konuda daha insaflı Sepultura reis.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı