Neden insan olduğumuz için birleşemiyoruz?

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Tarihte insanlar birlik olmak için hep çatıya ihtiyaç duydular. Bu genelde din oldu. Son yıllarda ise milliyetçilik dini geride bıraktı. Neden sadece insan olduğumuz için birlikte yaşayamıyoruz? Neden saçma saçma "sen Arapsın, sen İngilizsin, sen Türksün" triplerine giriyoruz? Neden birleşmeye çalışırken kendimizi ayrıştırıyoruz? Ülkede yaşayanları siz şusunuz busunuz diye birleştirirken diğer dünyadan ayrıştırmış oluyoruz, fark etmiyor musunuz? Neden füze yerine oyuncak üretmiyoruz? Neden kışla yerine hastane yapmıyoruz?

Bunu tamamen cahilliğe, geri kafalılığa, barbar zihniyete bağlıyorum ben. Avrupa'ya bakın. Adamlar 2 dünya savaşı çıkardı, 30 milyon Avrupalı birbirini öldürdü, tarihte Avrupalı devletler en çok zararı birbirine verdiler ama şu an tamamen birlik olmuş durumdalar. Kendi içlerinde sınırlar kalktı, para biriminde birlik hemen hemen sağlandı. Sadece İngilizce bilerek tüm Avrupa'yı rahat rahat gezebilirsin. Peki biz Ortadoğu'da ne yapıyoruz? Yok o şunu yaptı, yok bunu yaptı diye birbirimizi gırtlaklıyoruz.

İnsanlığın içindeki iç güden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Avrupa şu an barış içinde duruyor gibi gözükse de hala kendi aralarında rekabet var. Bence bizler hiçbir zaman sadece insan olduğumuz için birleşemeyeceğiz. İnsanoğlunun en büyük zaafı bu. Çıkarı için aç gözlülüğü için birbirlerini ayrıştırırlar. Şu an yurdumun insanında olduğu gibi ,aynı ülkeden olsan bile ayrıştırılıyorsun.

Biz tembel bir milletiz. Birlik olup ileriye yönelmiyoruz. Bu yetmezmiş gibi Ahmet'in gri alanına kadar sokulup laf peşinde koşuyoruz. Sonra ayrıştırmaya yöneliyoruz çünkü kolay ve eforsuz geliyor.

Bu ayrıştırmaya siyasiler ve din adamları girince dedikleriniz kısır döngü gibi devam ediyor.

En güzel HOI4 girmek, bu sefer PC'ye sövüp ayrıştırıyorum 😒 Giremiyorum.

Avrupa şu an barış içinde duruyor gibi gözükse de hala kendi aralarında rekabet var.
Rekabet iyi bir şey. Rekabetin olduğu yerde gelişim olur. Bakarsan AB vatandaşı birisi AB ülkelerini istediği gibi vize vs. olmadan rahat rahat gezebilir. Euro tüm AB ülkelerinde geçerli para. Neredeyse tüm AB ülkelerinde yabancı dil eğitimi iyi, İngilizceyle rahatça anlaşabilirsin. Bence gayet birlik sağlanmış durumda.

Mesela en basit örnek, online oyunlarda herkesin ana dili farklı ama hepsi birbiriyle anlaşabiliyor İngilizce konuşarak. Bi' Ruslar bir de Türkler anlamıyor 🤣

Maalesef ki doğanın kanunları gibi bir şey bu. Dinler, milletler, ırklar olduğu sürece bu devam edecek. İnsanların birbirini ayrıştırmadığı bir Dünya'nın olması da imkansız zaten. Bu yüzden kendi ülkemizi savunacağız.

Tarihte insanlar birlik olmak için hep çatıya ihtiyaç duydular. Bu genelde din oldu. Son yıllarda ise milliyetçilik dini geride bıraktı. Neden sadece insan olduğumuz için birlikte yaşayamıyoruz? Neden saçma saçma "sen Arapsın, sen İngilizsin, sen Türksün" triplerine giriyoruz? Neden birleşmeye çalışırken kendimizi ayrıştırıyoruz? Ülkede yaşayanları siz şusunuz busunuz diye birleştirirken diğer dünyadan ayrıştırmış oluyoruz, fark etmiyor musunuz? Neden füze yerine oyuncak üretmiyoruz? Neden kışla yerine hastane yapmıyoruz?

Bunu tamamen cahilliğe, geri kafalılığa, barbar zihniyete bağlıyorum ben. Avrupa'ya bakın. Adamlar 2 dünya savaşı çıkardı, 30 milyon Avrupa'lı birbirini öldürdü, tarihte Avrupa'lı devletler en çok zararı birbirine verdiler ama şu an tamamen birlik olmuş durumdalar. Kendi içlerinde sınırlar kalktı, para biriminde birlik hemen hemen sağlandı. Sadece İngilizce bilerek tüm Avrupa'yı rahat rahat gezebilirsin. Peki biz Orta Doğu'da ne yapıyoruz? Yok o şunu yaptı, yok bunu yaptı diye birbirimizi gırtlaklıyoruz.

Dedikleriniz biraz ütopik şeyler yani savaş insanın doğasında var bundan önce oldu ve bundan sonra olacak büyük ihtimalle ama bütün dünya tek bir devlet olana kadar daha çok yolumuz var gibi gözüküyor dini konuyu katmıyorum yoksa elbette Müslüman'ların birbirlerine arka çıkması gerekir.
En güzel HOI4 girmek, bu sefer PC'ye sövüp ayrıştırıyorum 😒 Giremiyorum.
sadece bu yazı için gülücük attım yanlış anlaşılma olmasın

Geri
Yukarı