Neden insanlar her şeyde devlete laf ediyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar öncelikle gerici bir insan olmamakla beraber zaten bilişimin 15 yıldır içindeyim. Bazı isteklerinizi de gayet iyi anlamakla beraber bu konuda size katılmıyorum. Şöyle ki bir ürüne sahip olmak güzel bir şey ama sosyal planlamada dünyanın her ülkesinde o ürüne sahip olacak insanlar belirlidir.
Yani yurtdışında dahi olsa isteyen herkes istediği ürüne sahip olamıyor. Lütfen vereceğim rakamları internetten araştırmadan konuya salça olmayınız, zira komik duruma düşüyorsunuz. Almanya'da 3 çocuklu bir memur aile ayda toplam Max 5200 Euro maaş alıyor ve bunun 3000 Euro'su emlak kirasına gidiyor. Evet, emlak Almanya'da ciddi şekilde pahalı. Sağlık sistemine her aile 500-600 Euro ayırmak zorunda çünkü genel sağlık sigortaları ülkemizdeki gibi işlevsel ve ucuz değil. Market fiyatları dışında her şey Almanya'da ciddi oranda pahalı ülkemize göre. Aynı şey Amerika için geçerli. Yeni bir örnek vermem gerekirse Amerika'da koronavirüs tedavisi yaklaşık 4500 USD. Sıradan bir grip tedavisi için 600 USD ödemek zorundasınız yoksa hakkınızda yerel mahkeme tarafından dava açılıyor. Sağlık sigortası için 20 ila 120 bin USD civarı para ödemek zorundasınız.

Buraya kadar olan kısım hayatı sadece GTX 3080 alamadığı için herkese sallayan kesimeydi. Bundan sonraki kısım da kendi aile yapısını sorgulamayıp istediği her ürüne ulaşamayınca ülkeye sallayan kesime geliyor. Arkadaşlar ülkede çift asgari ücretle tek çocuklu bir aile çok rahat şekilde geçinebilir. Eğer babanız asgari ücretle çalışıyor ve anneniz ev hanımı hadi diyelim o da asgari ücretle çalışsın, 4-5 çocuk yapınca maalesef o istediğiniz şeyleri biraz zor elde edersiniz. Burada devlete ekonomiye laf atmak yerine babanızın yaptığı hatayı ileride tekrarlamamayı düşünün. Bir diğer konu her şeyi tüketip evde göbeğini kaşıyarak "dolar 9 olacak yhaaaaaaa" diyen arkadaşlara. Arkadaşlar Çin'de bir dolar 7 Çin Yuan'ı ama Çin dünyanın en büyük ekonomisi. Çünkü insanlar üretiyor dostum. Ama onlar da işlemci mimarisini dışardan alarak üretiyor, ekran teknolojisini dışardan alarak üretiyor. Ama ülken de Vestel, General Mobile telefon çıkarınca sen şunu diyorsun "Vestel çöp moruq" Vestel Avrupa'nın 1 numaralı TV imalatçısı ama sen destek vermek yerine köstek olup sonra çıkıp ülke şöyle, ülke böyle diyorsun. Ağzını açsan ASUS, Hyper X, SteelSeries çıkıyor. Alsana Rampage, Türk firması en azından adamlara bir şans tanı kendilerini geliştirmeleri için. Yani güzel kardeşim benim sen ancak PC başında göbeğini kaşıyarak bir şeylere salladığın sürece hayatında hiçbir şey değişmeyecek.

Yurtdışındaki adamın birkaç aylık maaşı ile araba alabilmesi, 12-13 yaşındaki çocuğun harçlığı ile PS5 alabilmesi, bizim bir ürünü alabilmek için onlardan 10 kat daha fazla çalışmamız ve onların bizden 10 kat daha değerli olması koyuyor insana. Bu arada şu kur olayını da Türk lirasına çevirmeyi bırakın birim para olarak bakın. Adamlar Ford Mustang'ı 20000 birim paraya alabiliyorken biz 1000000 birim paraya alıyoruz.
Adamlar kendi üretiyor kendi biniyor.
Senin olan bir şeyi başkasının bedelsiz kullanmasına müsaade edermisin?
Adamların bize sunduğu nimetlerini kullanarak vizyonsuz eğitimsiz sığ ve dar görüşlü din kisvesi altında her türlü yolsuzluğun mübahlaştıruldığı bir toplumda bence ucuza bile tüketiyoruz.

Sen devam et bu kafayla. Ben euroları kazanıp yemeye devam ediyorum çatır çatır.

Bu milleti istediğin ülkeye yerleştir, gene açlıkdan sürünür. Yorumlara baksana yazık. Ben diğer ülkelerle, bizim ülkeyi kıyaslayamam. Adamlar araba üretirken, biz daha cumhuriyeti yeni kurmuş, kanun çıkartıyorduk, onlar üretirken, biz hazıra konup satın almayı tercih ettik. Memlekette çözüm arayan, projeye yürüten, kendini geliştiren yok, herkes ben kaçıyım gideyim, rahat yaşıyım derdinde. O kaçıp gittiğiniz yerde ki adamlar o seviyeye gelmek için yıllarca çalışmış, üretmiş, ter dökmüş. Anlıyacağınız gene milletimiz kaçıp gidip hazıra konmak istiyor. Maalesef zeka sorunlu millete sahibiz.

Şunu da unutmayın bu ülke kurulduğundan beri, başa gelen hiçbir hükümet ya da kişiler yürütebilir bir ekonomi sağlayamadı. Hiçbiri ülkeyi kalkındıramadı, hiçbiri üretim yapamadı. Gerçekten bütün suçu başa gelenlerde aramak mantıklı mı? Ben kimsenin destekcisi değilim, ülkenin ne halde olduğunun da farkındayım, ama bir kere dönüp bir kendinize bakın, milletimize bakın neden bu ülke bu durumda o zaman tartışalım.

Son düzenleme:
Amerika'da koronavirüs tedavisi yaklaşık 4500 USD. Bundan sonrasını okumadım. Semptomları gösteren herkes bedava oluyor. TR'de aynı şekilde. Bilginiz olmadan yazmışsınız. Şimdi hastaneye gidip bana test yapmıyorlar yani. Hatta yakınım ateşi ve tat duyusunu kaybettiği için test olmak istemiş ama ağrı kesici verip göndermişler. Sağlık, cart curt sigortalarını maaşımızdan kesiyorlar zaten. :)
Çin olayına girmeyeceğim. Ekonomi 101 öğren.

Gerçekleri görmek için objektif olmaya pek gerek yok, geri zekalı olma yeter. Bu ülkede, çirkin ve kötü olan o kadar fazla durum bulunuyor ki insanlar olumlu olandan bahsetmek için çirkin ve kötü olanı göz ardı etmeleri gerekiyor.

Bir toplumun yapıtaşı eğitimdir, eğitimsizlik olursa, eğitim kötü olursa o toplum cehalet bataklığında batmaya mecburdur veyahut diğer toplumların parmaklarının altında olmaya. Peki, Türkiye'nin eğitim sistemi nasıl? Kötü, bunu kimse inkar edemez. Bir yapıtaşı unsuru olan eğitimin hali kötü iken hangi olumlu işlerden bahsedelim şimdi? Eğitim kötü ama harika yollar, hastaneler yapıyoruz mu diyelim?

Türkiye'nin dışa bağımlılığı durumu, ekonomisinin ve eğitiminin kötülüğü, üretim yapamaması, Araplar dışında adam akıllı ilişkisi olmaması, adam akıllı yatırım yapmaması, enflasyon oranı, halkına keyif çayı içermesi... Hangi olumlu olay bu olumsuz olayların getirisini kapatacak derecede etkiye sahip şimdi? Kaldı ki bunlar sadece benim aklıma gelenler, daha neler vardır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı