Neden Intel HD Graphics performansı harici grafiklere göre kötü?

Tenardie

Femtopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar, hayatım boyunca hiç masaüstü bilgisayar kullanmadım, dolayısıyla da Intel HD Graphics 4000 kullanmak zorundayım (GPU değiştirebileceğimi biliyorum, soru bu değil.). Fakat Intel HD Graphics 4000'de çok dikkat çeken bir durum var. Aşağıya Intel HD 4000'in donanım özelliklerini bırakıyorum;

1350MHz Core clock
64/128 Bit mimari
DX 11 desteği
Paylaşımlı VRAM belleği (minimum 1GB VRAM)

Şimdi, asıl soru şu:
En dandik özellikli NVIDIA ekran kartlarının bile oyun performansı neden Intel HD 4000'inkinden iyi? Bir ekran kartının "Dedicated" veya "Integrated" olması nasıl bu kadar etki edebilir? Sonuç olarak özelliklere baktığımızda Intel büyük bir fark atmış, ama pratikte Mario bile oynatmıyor. Bu sorun neden kaynaklı, nasıl çözebilirim?

Not: Dizüstü bilgisayarlarda güç tüketimine önem verildiği için performansın kısılması özelliğini düşündüm, bununla alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum.

Uyarı: "Şu kartı al/eGPU kullan." veya "Intel'den ne bekliyorsun?" gibi yorumlar atmamanızı rica ediyorum. Çözüm odaklı yorumlar bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar, hayatım boyunca hiç masaüstü bilgisayar kullanmadım, dolayısıyla da Intel HD Graphics 4000 kullanmak zorundayım (GPU değiştirebileceğimi biliyorum, soru bu değil.). Fakat Intel HD Graphics 4000'de çok dikkat çeken bir durum var. Aşağıya Intel HD 4000'in donanım özelliklerini bırakıyorum;

1350MHz Core clock
64/128 Bit mimari
DX 11 desteği
Paylaşımlı VRAM belleği (minimum 1GB VRAM)

Şimdi, asıl soru şu:
En dandik özellikli NVIDIA ekran kartlarının bile oyun performansı neden Intel HD 4000'inkinden iyi? Bir ekran kartının "Dedicated" veya "Integrated" olması nasıl bu kadar etki edebilir? Sonuç olarak özelliklere baktığımızda Intel büyük bir fark atmış, ama pratikte Mario bile oynatmıyor. Bu sorun neden kaynaklı, nasıl çözebilirim?

Not: Dizüstü bilgisayarlarda güç tüketimine önem verildiği için performansın kısılması özelliğini düşündüm, bununla alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum.

Uyarı: "Şu kartı al/eGPU kullan." Veya "Intel'den ne bekliyorsun?" Gibi yorumlar atmamanızı rica ediyorum. Çözüm odaklı yorumlar bekliyorum.

Çünkü Intel ekran kartı konusunda asla önem vermiyor, nedeni bu. Sadece İşlemci.

Çünkü Intel ekran kartı konusunda asla önem vermiyor, nedeni bu. Sadece İşlemci.
Özelliklerine bakarsan, piyasadaki çoğu dandik ekran kartlarından daha iyi özelliğe sahip, ama onlardan daha kötü performans veriyor. Benim sorum, diğer dandik kartlarda olup da Intel'de olmayan özellik ne, performansa niye bu kadar etki ediyor?

Özelliklerine bakarsan, piyasadaki çoğu dandik ekran kartlarından daha iyi özelliğe sahip, ama onlardan daha kötü performans veriyor. Benim sorum, diğer dandik kartlarda olup da Intel'de olmayan özellik ne, performansa niye bu kadar etki ediyor?
Oyun için üretilmediler, ekran kartı oyunlara göre dizayn edilmediği için yani oyunlarda Intel'e göre optimizasyon değiller.

Bence bir harici ekran kartının neden daha güçlü olduğunu anlamak için mühendis olmanıza gerek yok. 10 saniye bir harici ekran kartı PCB'sine bakmak yeterli. Çözüm odaklı ne yorum yapılmasını bekliyorsunuz? Çift kanal hızlı RAM kullanmaktan başka yapabileceğiniz pek bir şey yok. Fakat hızlı RAM kitleri zaten ikinci el bulabileceğiniz bir ekran kartından daha pahalı. 3600MHz B-die için 1000+ TL'yi gözden çıkarmak gerek. O fiyata zaten ekran kartı var.

Bence bir harici ekran kartının neden daha güçlü olduğunu anlamak için mühendis olmanıza gerek yok. 10 saniye bir harici ekran kartı PCB'sine bakmak yeterli. Çözüm odaklı ne yorum yapılmasını bekliyorsunuz? Çift kanal hızlı RAM kullanmaktan başka yapabileceğiniz pek bir şey yok. Fakat hızlı RAM kitleri zaten ikinci el bulabileceğiniz bir ekran kartından daha pahalı. 3600MHz B-die için 1000+ TL'yi gözden çıkarmak gerek. O fiyata zaten ekran kartı var.
Aslında entegre sistemler harici olanlarına göre daha iyi performans verirler. İletim aynı PCB üzerinde daha iyi sağlanır, bağlantı noktalarında güç kaybı olabiliyor.

Aslında entegre sistemler harici olanlarına göre daha iyi performans verirler. İletim aynı PCB üzerinde daha iyi sağlanır, bağlantı noktalarında güç kaybı olabiliyor.

Görünen köy klavuz istemiyor, APU performansı ortada. Siz ekran kartını saat hızı ve kaç bit olduğundan ibaret zannediyorsunuz sanırım. Maalesef öyle olmuyor, ekran kartının gücünü hesaplamak bu kadar basit değil. Güç tüketimi, kullanılan bellek, fazlar, mimari, kullanılan silikon, GPU nitelikleri... hepsi önemli.

Bu çözebileceğiniz bir sorun değil, fakat çift kanal RAM kullanmak FPS'i ciddi oranda artırabilir. Sonuçta iGPU, sistem belleğini kullanıyor. Intel HD 530 ile yaptığım testlerde GTA V oynarken, 8 GB tek çubuk RAM ile 720P 15-20 FPS zor alırken bu rakam 16 GB iki çubuk RAM ile yer yer 60'ların üzerine çıkıyordu. Kısacası sistem belleği intel HD'yi hızlandırmanın en hızlı yolu. Bunun dışında yapabileceğiniz fazla bir şey yok maalesef.

Ayrıca konu açma şekliniz garip. Sistemin tamamını ve bu sistemle ne oynamaya çalıştığınızı yazmamışsınız bile. CPU, RAM bunlar hakkında bir bilgi vermeden size kimse bir öneride bulunamaz zaten.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı