Neden Intel yerine AMD alınmalı?

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
Merhaba normalde bu konuyu yazmaya niyetim yoktu ama i3 ve i5 serisinden 6-7-8 ve 9 nesil alan arkadaşlara geçmiş olsun. Yani her ne kadar onların tercihi olsa da Ryzen serisi oyunlarda ve darboğaz konusunda daha yetenekli. 1. olarak overclock imkanı B-370 anakartlarla beraber açık ya azaltılabilir ya da kapatılabilir. Bakın Ryzen 5 1600 AF ve 9400F arkadaşları karşılaştıralım.

1-) Çekirdek farkı: 9400F 6 Core 6 thread iken, 1600 AF 6 Core 12 thread. Bu çoklu çekirdek oyun ve işlemlerde hem daha iyi performans, daha az ısı, daha az kullanım sağlar.
2-) Önbellek: Ryzen'da ön bellek 16 MB iken, 9400F 9 MB önbellek veriyor. İşlemlerin hafızaya alınarak daha hızlı yapılmasını sağlar. CS:GO'da güzel avantajdır.
3-) Anakart ve yatırım ilişkisi: Intel 9. nesil işlemciniz var diyelim bunu 10. nesil yapmak için anakart değiştirmeniz gerekiyor (1200 pin).
Daha da yazmak istemiyorum. Ama AMD şu an büyük avantajda gidip daha pahalı, OC yapılmayan, daha az thread, daha az cache olan işlemci almak saçmalık geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu konuları yeniden açmayalım bence. 9600KF kral işlemcilerdendir mesela. İsteyen istediğini alsın. 3700X 9700K karşılaştırın ikiside üzmez.

adada.jpg

Daha da yazmak istemiyorum. Ama AMD şu an büyük avantajda gidip daha pahalı, OC yapılmayan, daha az thread, daha az cache olan işlemci almak saçmalık geliyor.

Sonuna kadar katılıyorum. Orta seviye sistemlerde Intel anakartlar 2666 MHz destekliyor. AMD daha ucuz ve Intel gibi soket derdi yok. Intel fanboy videosunu izledim. AMD açık ara önde olacakken Intel işlemci 70+FPS veriyordu, trajikomik.

Geri
Yukarı