Neden Intel'e 1600MHz AMD'ye 1866MHz Ram Takılmalı ?

• Konuyu başlatan Gamiurams
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 4B
G

Gamiurams

Ziyaretçi
Öncelikle merhaba. Ben AMD işlemciler 1866MHz Ram ile, Intel işlemcilerin (Lga 1150 ve 1155 serisi için) stabil çalıştığını biliyorum. Fakat bu stabil olayı nedir ? Bir arkadaşım arada çok fark olmuyor sadece daha stabil çalışıyor o kadar diyor. Gereksiz yere eksta para vermeye gerek yok diyor. 1600MHz yeter diyor. Bana ayrıntılı bir şekilde yardımcı olurmusunuz bu 1866MHz ram'in ne gibi faydası var ve ne kadar var. Özellikle Recep abiden bekliyorum.

İntel sistemler genelde daha pahalı olduğu içi RAM'den kısmaya çalışıyoruz. Böylelikle İşlemci ve Ekran kartına daha çok para ayırabiliriz.
Ram'lerde CL değeri önemlidir yani 1866 MHZ CL10 Ram 1600 MHZ cl9 Ram'den kötüdür. Hızlar önemli faktör deil. 1600 Mhz rahatlıkla yetiyor. AMD sistemde , işlemci ucuz olduğundan RAM'lerede para kalıyor ondan arkadaşlar 1866MHz tavsiye ediyor. Stabil'de sabit çalışması anlamına geliyor. Yani hep aynı hızda.

RAM hızlı olursa işlemciyede daha hızlı veri gideceği için sistem daha seri çalışır. Anakarta uyumlu olduktan sonra hepsi stabil çalışır. Ama tam performans almak için üreticilerin yazdıkları FSB değerine göre RAM alınmalı. RAM önemsiz diye kırparsan ileride benim gibi çok sıkıntı çekersin :)

Konu başlığına hitaben söylüyorum, İntel 1155, 1150 en fazla 1600 destekli olduğu için 1600. AMD ise Fx işlemcilerde 1866 desteklediği için 1866 kullanmak isteyen kullanabilir, zorunluluk yok :)
Ramlerde performans ise ayrı bir konu, Stabilite ayrı bir konu, Uyumluluk ayrı bir konu :)

Öncelikle merhaba. Ben AMD işlemciler 1866MHz Ram ile, Intel işlemcilerin (Lga 1150 ve 1155 serisi için) stabil çalıştığını biliyorum. Fakat bu stabil olayı nedir ? Bir arkadaşım arada çok fark olmuyor sadece daha stabil çalışıyor o kadar diyor. Gereksiz yere eksta para vermeye gerek yok diyor. 1600MHz yeter diyor. Bana ayrıntılı bir şekilde yardımcı olurmusunuz bu 1866MHz ram'in ne gibi faydası var ve ne kadar var. Özellikle Recep abiden bekliyorum.

AMD işlemcilerin içindeki bellek kontrolcüsü 1866, Intel işlemcilere gömülü bellek kontrolcüsü ise maksimum 1600MHz'e belleklere kadar destek veriyor.

İşlemcilerin verdiği doğal destektir; AMD A85 ve Intel Z77-87 yongasetlerin doğal USB 3.0 desteğinde olduğu gibi.

Ancak bu doğal destek, anakartların BIOS'u içindeki XMP profili ile 3000 ve daha yukarı MHz'lere çıkabilir.

AMD işlemcilere 1866MHz, Intel işlemcilere ise 1600MHz takıldığında, sistemin daha stabil olacağı ve işlemcilerin tam performansta çalışacağı konusu tamamen şehir efsanedir.

Kriter şudur;

Oyun oynayacaksınız 1333MHz ile 2400MHz'lik bellekler arasında, frame sayısı bağlamında performans farkı bulunmaz.

Render, CAD, 3D gibi profesyonel uygulamalarda-yazılımlarda, oyunların aksine belleğin hızı kadar kapasitesi de önemli bir kriterdir.

AMD işlemcilerin içindeki bellek kontrolcüsü 1866, Intel işlemcilere gömülü bellek kontrolcüsü ise maksimum 1600MHz'e belleklere kadar destek veriyor.

İşlemcilerin verdiği doğal destektir; AMD A85 ve Intel Z77-87 yongasetlerin doğal USB 3.0 desteğinde olduğu gibi.

Ancak bu doğal destek, anakartların BIOS'u içindeki XMP profili ile 3000 ve daha yukarı MHz'lere çıkabilir.

AMD işlemcilere 1866MHz, Intel işlemcilere ise 1600MHz takıldığında, sistemin daha stabil olacağı ve işlemcilerin tam performansta çalışacağı konusu tamamen şehir efsanedir.

Kriter şudur;

Oyun oynayacaksınız 1333MHz ile 2400MHz'lik bellekler arasında, frame sayısı bağlamında performans farkı bulunmaz.

Render, CAD, 3D gibi profesyonel uygulamalarda-yazılımlarda, oyunların aksine belleğin hızı kadar kapasitesi de önemli bir kriterdir.

İşte bu ya... Teşekkürler Haluk Sekendiz.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı