Neden işlemciler arasında fiyat farkı ve performans farkı var?

Esperoja

Kilopat
Makaleler
34
Yer
İstanbul
Arkadaşlar çok basit ama benim anlamadığım bir soru soracağım, şimdi elimde Ryzen 5 1600 var diye düşünelim, diğer elimde Ryzen 9 3950X var. Ben gidip Ryzen 5 1600'e RTX 2080 Ti takarsam besleyemez ancak Ryzen 9 3950X'e takarsam besleyebiliyor, bunların boyutları aynı, işlemci soketine takılan pinleri aynı bunda ne değişiyor da bu kadar performans farkı ve fiyat farkı oluşuyor? İçerisindeki atomları mı değişiyorlar napıyorlar anlamıyorum yahu.

En basitinden size 3700 ile 3950X içini atacağım. Dışı aynı olsa da ek yonga ve IHS olarak fark var.
Onu geçtim o yonganın içi küçük bir şehir gibi zaten, o bile çok farklı olabilir :)
Bu 3700X.
images (4).jpeg

images (2).jpeg

Bu zaten 3950X.

3950X için neden iki adet 3700X dedikleri belii böyle anlaşılır.

Her araba 4 tekerlekli, o zaman neden arabalar arasında fiyat farkı ve performans farkı var? Modelden modele kaputun altında yatan güzellik, gövdenin aerodinamiği vs. uçurum farklarla değişiyor. Bu örneği aklına gelen her şeyde uygulayabilirsin. :)

İşlemcinin iç mimarisini bilemem ancak onun da yapısı/mühendisliğine göre performans farkı ve dolayısıyla fiyat farkı yaratması arabalardaki mantıktan farksız değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı