Neden kaliteli parçalar tercih edilmeli?

Melissa.

Picopat
Makaleler
11
Dostlar merhaba, nasılsınız? Bu bölümdeyseniz az çok bilgisayarlarla ilginiz vardır, sistem toplamak veya yükseltmek isteyenlerin de aramızda bulunduğunu tahmin ediyorum. Bu yazım da daha çok onlara yönelik. Bilgisayar toplarken, aynı performansta olsalar dahi konfigürasyonlar arasında fiyat farkı olabiliyor. Bunun sebebi de parça kalitesi. Peki, sistem toplarken tasarruf etmek amacıyla parça kalitesini düşürürsek veya arttırırsak neler değişir? Bunu gözlemlemek amacıyla 3 farklı örnek konfigürasyon hazırladım. Gelin, konfigürasyonlar arasında biraz konuşalım - tabii önce sistemleri görmemiz gerekiyor 😉. (Sistemler sadece örnek amaçlı, tavsiye sistemleri değil.)

B kalite sistem
AMD Ryzen 7 2700X işlemci - 165X
Gigabyte B450M S2H anakart - 55X
GSkill Aegis 2x8GB 3000MHz CL16 bellek - 45X
Gigabyte RX5600XT Windforce ekran kartı - 260X
Kioxia Exceria SATA 480GB disk - 40X
Aerocool Bolt Mini kasa - 30X
Corsair CV550 güç kaynağı - 45X

A kalite sistem
AMD Ryzen 7 2700X işlemci - 165X
ASRock B450M Pro4 anakart - 70X
Patriot Viper IV Blackout 2x8GB 3200MHz CL16 bellek - 50X
ASUS RX5600XT ROG Strix ekran kartı - 270X
Kingston A2000 500GB NVMe disk - 50X
Lian Li Lancool 205M kasa - 45X
Chieftec Navitas 750W güç kaynağı - 60X

İkisi de 1080P oyun bilgisayarı, biri 640X biri de 700X`e toplanabiliyor. Performansları (neredeyse) aynı, peki bu 60X fark ne getiriyor? Cevaplayayım:
1- Bilgisayarını kaliteli parçalarla topluyorsun, onu bu sayede daha da seviyorsun.
2- Bilgisayarını yükselteceğin zaman (büyük yükseltmeler dışında) şu parçayı da değiştirmem gerekir mi diye düşünmüyorsun.
3- Sistemin hız aşırtmaya daha açık oluyor, kurcalayabiliyorsun.
4- Sistemim ısınır mı, sorun çıkarır mı derdin çok daha az oluyor.

Özetlemek gerekirse 40X fark ile çok daha içine sinen, çok daha seveceğin ve bütünleşebileceğin bir bilgisayar alıyorsun. Arada atla deve bir fark yokken kaliteli bir sistem tercihi yapmak bence en mantıklısı.

Son düzenleme:
Türkiye'de ucuz bilgisayar parçası zaten yok o yüzden giriş seviyesini üst seviye fiyatına, orta seviyeyi astronomik fiyata aldığımız için ucuz diye aldığımız aslında bizim için üst seviye oluyor. Yoksa kimse 230 para ($) yerine 300 para ($) verip daha iyisini almayı reddetmez/tercih etmez.
Not: Bazı sorunlu modeller veya istisnai durumlar hariç tabi.

Dolar ve Euro ile bu dediğiniz mantıklı ama mesela arada 50 Euro fark varsa 450 lira para yapıyor bizim ülkemizde bu fark. Asgari ücretin 5'te 1'i demek bu. Ama 1500 Euro asgari ücret alan bir Avrupa vatandaşı için maaşının 30'da 1'i anlamına geliyor.

Bu fiyata bu ekran kartını alabileceğim siteyi söyler misiniz ?

Gerçi vergileri unuttum.
Bilgisayar parçalarında Almanya`daki vergiler ile Türkiye`deki vergiler birbirine yakın. Parça fiyatları çok farklı değil diye biliyorum, alım gücü olarak fark var tabii. Bu şekilde hazırladım karşılaştırmayı çünkü Türkiye piyasasına pek hakim değilim.
Bu markayı ilk defa duyuyorum.
O güç kaynağı Sirtec tarafından üretilmekte, Thermaltake TR2 Gold ve High Power Astro Lite ile aynı altyapıyı kullanıyor.
Dolar ve Euro ile bu dediğiniz mantıklı ama mesela arada 50 Euro fark varsa 450 lira para yapıyor bizim ülkemizde bu fark. Asgari ücretin 5'te 1'i demek bu. Ama 1500 Euro asgari ücret alan bir Avrupa vatandaşı için maaşının 30'da 1'i anlamına geliyor.
Aslında fark büyümüyor, sistem fiyatına göre oranladığımızda aynı duruma geliyor.

Geri
Yukarı