Neden küçük çocuklarla dalga geçiliyor?

Küçük çocuklarla dalga geçilmiyor, yaptıkları davranışlar ile dalga geçiliyor. Örnek vereyim, sen 12 yaşındasın ve beni sinir edecek davranışlar sergiliyorsun. Sabırlı bir kişiliğe sahip olmama rağmen seni rencide edecek sözler söyleyebilirim. Bu 1. senaryo idi. 12 yaşında olup çok efendi, kibar, nazik kişilikli birisine karşı ise kendisine büyük adam muamelesi yaparım. Kendini küçük hissetmezsin.

Ayrıca durduk yere kimse dalga geçmez, yaşından dolayı kaynaklanan ön yargıdan dolayı dışlanırsın. Hemen örnekte vereyim, 13-14 yaşlarımda çoğunlukla CS:GO oynardım, maç odalarına girdiğimde yaş sorulurdu. Dürüst bir şekilde yaşımı söylerdim ve kimseyi sinirlendirecek bir şey yapmama rağmen atılırdım. O zamandan beri bu ön yargıyı biliyorum.

Şu sıralarda LOL oynuyorum, çocuk 2 saat konuşuyor, konu yaşa geldiğinde üste çıkmaya çalışıyor. 16 yaşındayım, yaşı 20 olup karşımda küstah ve ağabeylik taslayan birisine karşı saygı göstermem ama yaşı 12 olup efendiliğini bilene de dost derim, kalbini kırmam.
Sizin yaşınızda pek olgun insan olmuyor. Bkz: Oyunda durduk yere sövmeler, Garip sesler çıkarıp insanları rahatsız edenler, Ana avrat kayanlar..
Bu da ön yargının sebebi.

Bazı 12 yaşındaki kişiler 20 yaşındaki kişilerden daha olgun davranabiliyor. Bu kişilerle dalga geçen kişide sıkıntı vardır zaten. Ama çoğunluk 12 yaş beynini henüz kullanamadığı ve çok boş hareketler yaptığı için sevilmiyorlar.

Son düzenleme:
Akıl yaşta değil baştadır, bazen 20 yaşında ki adam bile tam anlamıyla "Enayi" birisi olabiliyor. Bazen bir bakıyorsunuz sizden küçük birisi sizin kadar olgun olabiliyor. Dalga geçiliyor dedikleriniz oyunlarda değişik değişik ses çıkaranlar, sövenler, oksijen israfı diyebileceğimiz tipler oluyorlar genelde, bunun yaşla değil eğitimle alakası var daha çok. Tabii küçük yaştaki insanlara bir önyargı yok değil.

Küçük çocuklarla dalga geçilmiyor, yaptıkları davranışlar ile dalga geçiliyor. Örnek vereyim, sen 12 yaşındasın ve beni sinir edecek davranışlar sergiliyorsun. Sabırlı bir kişiliğe sahip olmama rağmen seni rencide edecek sözler söyleyebilirim. Bu 1. senaryo idi. 12 yaşında olup çok efendi, kibar, nazik kişilikli birisine karşı ise kendisine büyük adam muamelesi yaparım. Kendini küçük hissetmezsin.

Ayrıca durduk yere kimse dalga geçmez, yaşından dolayı kaynaklanan ön yargıdan dolayı dışlanırsın. Hemen örnekte vereyim, 13-14 yaşlarımda çoğunlukla CS:GO oynardım, maç odalarına girdiğimde yaş sorulurdu. Dürüst bir şekilde yaşımı söylerdim ve kimseyi sinirlendirecek bir şey yapmama rağmen atılırdım. O zamandan beri bu ön yargıyı biliyorum.

Şu sıralarda LoL oynuyorum, çocuk 2 saat konuşuyor, konu yaşa geldiğinde üste çıkmaya çalışıyor. 16 yaşındayım, yaşı 20 olup karşımda küstah ve ağabeylik taslayan birisine karşı saygı göstermem ama yaşı 12 olup efendiliğini bilene de dost derim, kalbini kırmam.

Bu da ön yargının sebebi.

Çok güzel özetlemişsiniz. Ben de 16 yaşındayım, 12 yaşında biri maçı taşımama rağmen yaptığım en küçük bir hatada bana ana avrat söverken, aynısını yetişkin biri de yapabiliyor. Bu iki insan arasında bir fark yok benim gözümde. Davranış ve akıl daha önemli.

Bütün fake yaş girenleri ele verdi bu konu. 51 yaş gözüküp 13 yaşındayım diyen var, 20 yaş olarak girip 12 yaşındayım diyen var. Bayağı güzel.

Konuya gelirsek, @acv'ın attığı videodan tonlarca video var. Genelleme yapılacak kadar var yani. Genelde aklı başında olmayan "çocuklarla" dalga geçiyorum şahsen. Aklı başında ise, davranışları yerinde ise tebrik/takdir ediyorum.

Kısacası sebepsiz yere dalga geçilmiyor. Eğer öyle biri varsa dalga geçenin boş biri olduğu ortaya çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı