Neden latin koloni ülkeleri fakirken İngiliz koloni ülkeleri zengin?

Yazarlar, cogu sirketler vb hala İngiltere'nin elinde. Amerika hala İngiltere'ye fikir danisiyor.

Off komplo teorisyenlerinin hikayelerini mi anlatacaksın. Bu hikayenin sonunu biliyorum. İngiltere de yahudilerin elinde. Hatta ABD'yi ve dünyayı rockefeller ailesi yönetiyor değil mi? :D
ABD'yi İngiltere'ye endeksli bir ülke yaptılar.
Şaşkınlık ile okuyorum.

Ben ondan mı bahsediyorum? Amerika devriminden sonra işi bitti demişsin, öyle bir şey yok. 2. dünya savaşına kadar İngiltere en iyi sömürge devletiydi. Bir Amerika kaybetti diye mi güçten düştü? Ayrıca günümüzde 4. büyük ekonomi ve parası hem dolardan hem eurodan da değerli.

Devrim? İngiltere krallığı'nın devri bitti diyorum. Parasının dolar veya Euro'dan daha değerli oluşu İngiltere'yi dünyanın en güçlü ülkesi yapmaz. En güçlüyü geçtim, ilk üçe yazmazlar.
Dünya'da rezerv parası dolar, enerji ve petrol fiyatları dolara endeksli.
Ben diyorum ki, İngiltere sanayi devriminden sonra 1. dünya savaşına dünyanın hakimi idi. 1. dünya savaşından sonra yerini ABD aldı ve günümüzde Çin ve Rusya da ataktalar.

150 sene önce İngiltere'nin olmadığı bir masa yokken, şimdi orta doğu'da adı bile geçmiyor doğru dürüst.

Off komplo teorisyenlerinin hikayelerini mi anlatacaksın. Bu hikayenin sonunu biliyorum. İngiltere de yahudilerin elinde. Hatta ABD'yi ve dünyayı rockefeller ailesi yönetiyor değil mi? :D
ABD'yi İngiltere'ye endeksli bir ülke yaptılar.
Şaşkınlık ile okuyorum.
Ingiltere buyukelciliginin Abd'de onemi buyuktur, Abd 300 yillik bir devlet, Ingiltere'nin en az 1000 yillik bir devlet deneyimi var.

Ingiltere buyukelciliginin Abd'de onemi buyuktur, Abd 300 yillik bir devlet, Ingiltere'nin en az 1000 yillik bir devlet deneyimi var.

ABD'de Ermeni diasporasının da belli bir gücü var. ABD'nin yapısal kurgusu bizim konuştuğumuz kadar basit değil.

Bir eyalet başsavcısı bile başkanın kararını veto edebiliyorken, İngiltere'nin o kadar da bir gücü olamaz ABD üzerinde.

ABD'de Ermeni diasporasının da belli bir gücü var. ABD'nin yapısal kurgusu bizim konuştuğumuz kadar basit değil.

Bir eyalet başsavcısı bile başkanın kararını veto edebiliyorken, İngiltere'nin o kadar da bir gücü olamaz ABD üzerinde.
Biliyorum, ama sonuc olarak eski kolonisi ve akil hocasi misali diyebiliriz.

Geri
Yukarı