Neden Linux Kullanıyorsunuz?

Beter Abi

Centipat
Yer
Cennet Mahallesi
Soru yukarıda ben bir türlü Windows'u bırakamadım çok alışmışım arayüzüne bir türlü ısınamadım Linux'a aradım programları da bulamıyorum rahat kurulmuyor vs. Siz neden Linux kullanıyorsunuz nesini seviyorsunuz belirtirseniz sevinirim.

Açıkçası çoğunluk özgürlük diyecek, fakat çoğunluk kaynak koddan derleme yapmadan kullanacak. Ben açıkçası projelerim için en iyi çekirdekleri BSD ve Linux olarak belirledim. BSD dağıtımı olarak TrueOS, (GNU)Linux dağıtımı olarak Ubuntu Focal Fossa (20.04) kullanıyorum. GNOME güzel bir masaüstü ortamı, fakat asıl amacım yazılım geliştirmek, BASH shell'ini seviyorum, benim de bir Shell projem var, yıldızlarsanız sevinirim: FerhatGec/scrift-lang
Özgürlük Linux'ta diyenlerin çoğunluğu GNU Make, GNU Bash, nedir bilmiyor. Bilmezler çünkü bu bir GNU/Linux projesidir, GNU (geneu değil gınu -> How To Pronounce GNU - GNU Project - Free Software Foundation) özgürlük tüm açık kaynak projelerde, kullanmasını bilene tabii ki.
Lisansına da dikkat etmek lazım.

Benim için önemli olan esneklik, rahatlık ve makul ölçüde ihtiyaçlarımı karşılaması.
Gnu/Linux çekirdeği, Gnu programları ve diğer lisanslara (MIT, BSD, Apache vb.) sahip programları istediğim şekilde kullanabilmek. Hemen hemen tüm açık kaynak yazılımların ücretsiz olması da bir artı.

Nedenlere başka örneklerde verilebilir; güvenlik açıklarının hızlı bir şekilde kapatılması, sistemde bir hata meydana geldiğinde bilginiz dahilinde müdahale edbilme, veya forum vb topluluk alanlarında yardım isteyebilmek gibi.

Ayrıca açık kaynak kod fikri, yazılımın herhangi bir kişi veya kuruma ait olmaması hoşuma gidiyor.
Örnek verecek olursam; Linux kullanmaya başladığım zamanlarda Arch linux iki farklı kde sürümü sunuyordu biri standart kde diğeri kdemod olarak depolarına yer alıyordu. Lisansı müsaade ettiği için bu gün pek çok açık kaynak yazılımın çatallaması (fork) vardır.

Kdemod 3.5 Arch Linux ekran görüntüsü ile son veriyorum sözlerime.

Dosya Ekleri

• original.jpg
    original.jpg
    153 KB · Görüntüleme: 114
Son düzenleme:
Açıkçası çoğunluk özgürlük diyecek, fakat çoğunluk kaynak koddan derleme yapmadan kullanacak. Ben açıkçası projelerim için en iyi çekirdekleri BSD ve Linux olarak belirledim. BSD dağıtımı olarak TrueOS, (GNU)Linux dağıtımı olarak Ubuntu Focal Fossa (20.04) kullanıyorum. GNOME güzel bir masaüstü ortamı, fakat asıl amacım yazılım geliştirmek, BASH shell'ini seviyorum, benim de bir Shell projem var, yıldızlarsanız sevinirim: FerhatGec/scrift-lang
Özgürlük Linux'ta diyenlerin çoğunluğu GNU Make, GNU Bash, nedir bilmiyor. Bilmezler çünkü bu bir GNU/Linux projesidir, GNU (geneu değil gınu -> How To Pronounce GNU - GNU Project - Free Software Foundation) özgürlük tüm açık kaynak projelerde, kullanmasını bilene tabii ki.
Lisansına da dikkat etmek lazım.
Bu konuda kesinlikle katılıyorum fakat kendim de Linux üzerinde birçok programı kaynak kodundan inşa etmiş olarak şunu da diyebilirim ki kaynak koddan bir program yapmanın her kullanıcı için iyi bir deneyim olacağını zannetmiyorum ve inşa ettikleri programın yazıldığı dili bilmeden sadece Github veya Gitlab'deki yönergeleri takip ederek oluşturulan programın, o programın -bin (binary) sürümünü yüklemekten farkının olacağını da düşünmüyorum.

Başlıktaki soruya dönecek olursam Linux'a geçme sebebim aslında zevk veya Microsoft'un yediği haltlardan ziyade ihtiyacım olduğu için geçtim. Yaklaşık 9 ay önce bir AOSP (Android Open Source Project) ROM'u kaynak kodundan inşa etmem lazımdı. Linux'un git ile bağlantısı daha iyi olduğundan bu tarz işlerle uğraşan diğer tanıdıklarım bana bu işi Linux üzerinden yaparsam daha rahat edeceğimi söylemişlerdi. Benim de aklımda vardı Linux'u denemek vardı ve ihtiyacımın da olmasından dolayı Ubuntu indirip PC'ye dual boot şeklinde kurdum. Kullanırken de SSD yerine HDD'ye kurmama karşın işletim sisteminin hızının çok iyi olduğunu fark ettim. Bana Linux'u tavsiye eden tanıdıklarım da ana işletim sistemi olarak Linux kullanıyordu ve hatta Linux üzerinde oyun bile oynuyorlardı. Hem onlara sorarak hem de meraklı olduğu için kendim de araştırarak oynadığım birçok oyunu Wine veya Steam Proton üzerinden çalıştırmasını başardım ve Linux'a tamamiyle geçmeye karar verdim fakat Windows'u bu sefer 2. bir işletim sistemi olarak HDD'ye kurdum.

1 ay civarı bir süre Ubuntu kullandıktan sonra başka dağıtımları da denemeye başladım. Denediğim dağıtımlar: Elementary OS, Linux Mint, Manjaro, Arch Linux.

Fakat en sonunda kurulumunu öğrenmemle birlikte Arch Linux kullanmaya karar verdim ve halen Arch Linux kullanmaktayım.

Neden binlerce dağıtım arasından Arch Linux?
Nedeni çok basit işletim sistemini kendiniz inşa ediyorsunuz fakat gentoo gibi her şeyi sıfırdan kaynak kodundan inşa etmediğiniz için kurması bütün programlarınız ile birlikte (eğer Linux Terminali'ni iyi biliyor ve Arch Wiki'yi iyi takip ediyorsanız) 1 saatten fazla sürmez. Benim de bir dağıtımdan beklediğim olay tam olarak buydu ve uzun bir süre daha Arch Linux kullanmaya devam edeceğimi düşünüyorum.

Arch Linux'a geçmekle birlikte Linux'la ilgili birçok şeyi daha öğrendim. Mesela Linux sistemi için disk sürücüleri nasıl bölümlere ayrılır, Linux terminali nasıl kullanılır, sürücüler komple nasıl şifrelenir, VFIO GPU aktarma ile Windows sanal makinesi kullanarak oyun oynama nasıl olur, vim nasıl kullanılır vs.

NOT: Bu VFIO ile ilgili bir rehber hazırlamak istiyorum fakat Technopat üzerinde rehber hazırla kuralları nelerdir tam olarak bilmiyorum bu konuda yardımcı olabilecek varsa bu mesaja cevap verebilirse sevinirim.

Aynı zamanda bu seneki üniversite tercihimi bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliğinden yana kullanmayı düşünüyorum ve Linux'a geçmem ile birlikte bilgisayar ile ilgili bir bölüm okumamdaki isteğimin daha da arttığını hem de gelecekteki hayatımda kullanacağım bir çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Kısacası Linux'a geçmem bilgisayar hayatımdaki aldığım en iyi kararlardan biri olabilir.

Soru yukarıda ben bir türlü Windows'u bırakamadım çok alışmışım arayüzüne bir türlü ısınamadım Linux'a aradım programları da bulamıyorum rahat kurulmuyor vs. Siz neden Linux kullanıyorsunuz nesini seviyorsunuz belirtirseniz sevinirim.

Özgür yazılım bir felsefedir. Eğer bir bilgisayar programı 4 özgürlük kuralını kullanıcılarına sağlamıyorsa bir işe yaramıyor demektir. Çünkü bilgisayar programları doğası gereği insanların gerçek hayatta yaptıkları işlerini kolaylaştırma amacıyla tasarlanırlar ve yazılırlar. Zorlaştırmak için değil. Özgür olmayan yazılımlar bu nedenle tercih edilmemeli ve desteklenmemeli.

Özgür yazılım bir felsefedir. Eğer bir bilgisayar programı 4 özgürlük kuralını kullanıcılarına sağlamıyorsa bir işe yaramıyor demektir. Çünkü bilgisayar programları doğası gereği insanların gerçek hayatta yaptıkları işlerini kolaylaştırma amacıyla tasarlanırlar ve yazılırlar. Zorlaştırmak için değil. Özgür olmayan yazılımlar bu nedenle tercih edilmemeli ve desteklenmemeli.
İyide program kurması zor, sürücü kurması için bin bir takla atmak gerekiyor normal kullanıcının kodla falan işi yok zaten asıl zorlaştıran Linux olmuyor mu? Bin bir türlü problem çıkartmıştı benim kullandığımda wifi tanımıyordu wifi sürücü aradım bir saat boyunca yükledim habire gitti kullanamadım, program yüklemeside eziyet çoğu zaman bulamıyorum zaten. Windows'da kolumu kıpırdatmama gerek kalmadan her şeyi yüklü geliyor tek yapmam gerek mouse ile tıklamak.

İyide program kurması zor, sürücü kurması için bin bir takla atmak gerekiyor normal kullanıcının kodla falan işi yok zaten asıl zorlaştıran Linux olmuyor mu? Bin bir türlü problem çıkartmıştı benim kullandığımda wifi tanımıyordu wifi sürücü aradım bir saat boyunca yükledim habire gitti kullanamadım, program yüklemeside eziyet çoğu zaman bulamıyorum zaten. Windows'da kolumu kıpırdatmama gerek kalmadan her şeyi yüklü geliyor tek yapmam gerek mouse ile tıklamak.
Sürücüler otomatik kuruluyor. Nvidia ise sorun çıkabilir. Program denmişken hangi program? Linuxta 5 tane kod bilseniz çoğu dağıtımda size yeter.Wifiyi algılamayan Debiandır muhtemelen.

Geri
Yukarı