Neden MacBook aldınız?

Sizin şunları yapmadığınız çok belli
Cracklı program cracklı oyun cracklı Windows
Forum sitelerine kaydıt olmak mail adresini çok aktik kullanmak gibi gibi eylemlerden hiçbirini kullanmazsanız Windows çok uzun süee çokmeden ayakta kalabilir.
Doğru tespit.

Ben hayatımda hiç bir zaman crack kullanmadım, bir yazılım geliştirici olarak asla bir başkasının emeğini çalmam.

Email'imi çok aktif kullanıyorum, bilinçli kullanıcı olunursa emailden virüs bulaşmaz.

Ben meslegimle alakali olarak tercih ettim. Developer perspektifinden bakinca UNIX terminalde calismak bile bence buyuk bir rahatlik. Windowslu bir makineye gectigimde kendimi boyle hissediyorum adeta 🙂
1628104290761.png

Ama tabiki tercih sebebim sadece macOS degil hatta farkli bir meslekte calisiyor olsaydim muhtemelen Windows tercih ederdim. Yazinin sonunda konuyla alakali detayli fikirlerimi anlatiyor olacagim.

Bunlarin disinda tam anlamiyla premium bir cihaz. Bazi markalar icin malzeme kalitesi ve kullanici deneyimi, performanstan daha onemlidir. Windowslu performans laptoplari M serisi yirtici bir BMW gibi dusunursen, Macbook zamansiz bir tasarima sahip olan bir Rolls Royce gibi adeta. Ben bu tasarimi seviyorum acikcasi.

Ekran, hoparlorler, touchpad vs. cihazin her parcasi kusursuz bir hissiyata sahip. En cok da klavyesinin tus hissiyatina bayiliyorum. Cekmecemde eski oyuncu gunlerimden kalma biri mavi biri de kirmizi switch iki tane mekanik klavyem var ama inan aramiyorum bile. Her seyiyle elegant bir cihaz kesinlikle. Sarj kablosu bile incecik. Insanda evde kablosu olan her seyi cope atip kurtulma hissi yaratiyor :D

Begenmedigim taraflari da var elbette. Thunderbolt portlari bana gore her anlamda sacma. Baz model bile olsa bir kere 2 port kesinlikle yetersiz. 2.si buyuk USB'ler icin illa ki donusturucu kullanmak gerekiyor ve bu da markanin elegant ve kompakt tasarim anlayisini tam anlamiyla golgeliyor bana kalirsa.

Isletim sistemi konusuna gelecek olursak bir bilgisayar muhendisi olarak evet bana gore hem profesyonel hem gundelik kullanim acisindan macOS mukemmel. Development ve tasarim isleriyle ugrasan insanlar icin macOS'un cok buyuk bir rahatligi var. Ama bu tarz islerle ugrasmayan son kullanicilar icin bence hala Windows cok daha mantikli bir OS. Amacim konuyu saptirmak degil o yuzden isletim sistemi sidik yarisina cevirmek istemiyorum. Kabaca ozetlemek gerekirse 3 sistemi de faal olarak kullanan biri olarak kullanim profili/ortamina gore bence;
Gundelik kullanim/oyun icin: Windows
Development/tasarim isleri icin: macOS
Sunucu tarafinda ise: Linux en verimli isletim sistemleri. Tabii bu benim sahsi gorusum.
Dipnot, macOS'in Turkce cevirilerini basarisiz buldum. Sistemi Ingilizce kullanmak anadilim Turkce kullanmaya gore cok daha rahat hissettirdi.

Bir baska begenmedigim kismi da touchbar. Prolarda hala var mi bilmiyorum ama tek cumleyle ozetleyecek olursam olmasaydi da olurdu. Bana gore kullanissiz, zahmet edip de bir kere bile elimi goturmedigim bir sey.

Bu kadar. Umarim fikirlerim fikir verebilmistir.

Bu aralar MacBooklar çok fazla ilgimi çekiyor. Kullananların bu cihazları neden satın aldıklarını merak ediyorum. M1 MacBookların performansı ve batarya süresi çok çok iyi. Sizi MacBook almaya iten şey bu muydu? Yoksa farklı bir şey miydi?
Annem tasarım yapmak için aldı. Baya iyi bir cihaz (özelleştirerek aldık) bence. Bu tarz işlerle uğraşanlar için tabii 😃

Ben meslegimle alakali olarak tercih ettim. Developer perspektifinden bakinca UNIX terminalde calismak bile bence buyuk bir rahatlik. Windowslu bir makineye gectigimde kendimi boyle hissediyorum adeta 🙂
Eki Görüntüle 1128083
Ama tabiki tercih sebebim sadece macOS degil hatta farkli bir meslekte calisiyor olsaydim muhtemelen Windows tercih ederdim. Yazinin sonunda konuyla alakali detayli fikirlerimi anlatiyor olacagim.

Bunlarin disinda tam anlamiyla premium bir cihaz. Bazi markalar icin malzeme kalitesi ve kullanici deneyimi, performanstan daha onemlidir. Windowslu performans laptoplari M serisi yirtici bir BMW gibi dusunursen, Macbook zamansiz bir tasarima sahip olan bir Rolls Royce gibi adeta. Ben bu tasarimi seviyorum acikcasi.

Ekran, hoparlorler, touchpad vs. cihazin her parcasi kusursuz bir hissiyata sahip. En cok da klavyesinin tus hissiyatina bayiliyorum. Cekmecemde eski oyuncu gunlerimden kalma biri mavi biri de kirmizi switch iki tane mekanik klavyem var ama inan aramiyorum bile. Her seyiyle elegant bir cihaz kesinlikle. Sarj kablosu bile incecik. Insanda evde kablosu olan her seyi cope atip kurtulma hissi yaratiyor :D

Begenmedigim taraflari da var elbette. Thunderbolt portlari bana gore her anlamda sacma. Baz model bile olsa bir kere 2 port kesinlikle yetersiz. 2.si buyuk USB'ler icin illa ki donusturucu kullanmak gerekiyor ve bu da markanin elegant ve kompakt tasarim anlayisini tam anlamiyla golgeliyor bana kalirsa.

Isletim sistemi konusuna gelecek olursak bir bilgisayar muhendisi olarak evet bana gore hem profesyonel hem gundelik kullanim acisindan macOS mukemmel. Development ve tasarim isleriyle ugrasan insanlar icin macOS'un cok buyuk bir rahatligi var. Ama bu tarz islerle ugrasmayan son kullanicilar icin bence hala Windows cok daha mantikli bir OS. Amacim konuyu saptirmak degil o yuzden isletim sistemi sidik yarisina cevirmek istemiyorum. Kabaca ozetlemek gerekirse 3 sistemi de faal olarak kullanan biri olarak kullanim profili/ortamina gore bence;
Gundelik kullanim/oyun icin: Windows
Development/tasarim isleri icin: macOS
Sunucu tarafinda ise: Linux en verimli isletim sistemleri. Tabii bu benim sahsi gorusum.
Dipnot, macOS'in Turkce cevirilerini basarisiz buldum. Sistemi Ingilizce kullanmak anadilim Turkce kullanmaya gore cok daha rahat hissettirdi.

Bir baska begenmedigim kismi da touchbar. Prolarda hala var mi bilmiyorum ama tek cumleyle ozetleyecek olursam olmasaydi da olurdu. Bana gore kullanissiz, zahmet edip de bir kere bile elimi goturmedigim bir sey.

Bu kadar. Umarim fikirlerim fikir verebilmistir.
WSL ile de UNIX terminal kullanılabilir aslında.

• Malzeme kalitesi çok iyi.
  • Tasarımı çok iyi.
  • Ekranı çok iyi.
  • Hoparlörleri çok iyi.
  • Klavye ve touchpad mükemmel kalitede (daha iyisi yok)
  • 1.5kg
  • Minimalist yaşama imkanı veriyor.
  • Sorunsuz
  • Eskimiyor
  • Uzun süreli desteği var.
  • Göreceli olmakla beraber fiyat/performans ürünü.
  • Kullanıcı deneyimi çok iyi.
  • Ekosistem ile birlikte hayatınız kolaylaşıyor
  • Uygulama geliştiricileri ile çok ilgilendiği için uygulamalar çok kaliteli.
  • Yazılım, video, fotoğraf gibi konularda çok iyi performans sergiliyor.
  • macOS kullanmak benim için hem daha rahat hem de daha pratik. Çünkü unix tabanlı bir işletim sistemi.
  • Mobil uygulama geliştirmek için en iyi seçenek. Çünkü Windows üzerinde iOS emulator çalışmıyor.
  • Kullanıcıyı gereksiz işlemler ile uğraştırmıyor.
  • Pil performansı harika.
Bu saydığım özelliklerin çoğunun daha iyi seçenekleri mevcut. Fakat MacBook dışında hiçbiri bir bilgisayarda aynı anda bulunmuyor. MacBook tek başına yeterli oluyor. Çantanıza başka bir şey koymanıza gerek kalmıyor.

Windows tarafında fiyatlar aşırı yükseldi. Mining yüzünden ekran kartları fiyatları çok yükseldi. Şu anda 9000TL gibi bir fiyata öğrenci indirimi ile alınabilecek bir rakibi yok.

Ben virüs yok demedim. Az virüs olması GNU/Linux'un da artısı dedim. Tekrar okuyun isterseniz.

Virüs konusunda macOS daha iyi. Apple bilgisayar olarak MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini, iMac, iMac Pro, Mac Pro gibi az çeşit bilgisayar üretiyor ve bu bilgisayarlara tam optimize yazılımlar yapıyor. Bir Windows makinenin her parçası başka üreticinin elinden çıkıyor. Bu sebeple daha çok açık çıkıyor.

Virüs konusunda macOS daha iyi. Apple bilgisayar olarak MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini, iMac, iMac Pro, Mac Pro gibi az çeşit bilgisayar üretiyor ve bu bilgisayarlara tam optimize yazılımlar yapıyor. Bir Windows makinenin her parçası başka üreticinin elinden çıkıyor. Bu sebeple daha çok açık çıkıyor.

Yok öyle bir şey. Ayrı ayrı markalardan toplama makine yapıldı diye daha çok açık olmaz. Ayrıca OS olarak GNU/Linux daha üstün bir OS.

Unreal engine'in m1 desteği olsa satın alırdım. Kısa bir süre deneyimleme şansım oldu bana bilgisayardan çok telefon kullanıyormuşum hissi verdi. Şarjı bitmiyor, ısındığı zaman küçük performans düşüşü oluyor ve hafif (şarj aletleri ile birlikte). Kullandığım çoğu programın m1 desteği yok ve rosetta 2 ile açtığım zaman garip glitchler oluyor. İlerleyen yıllarda kendini daha da geliştirir umarım.

Geri
Yukarı