Neden macOS çok popüler?

Apple olayan bilgisayarlara da kurulmaya başladı. O yüzden popüler. Bazı programlarının Windows alternatifi yok ve işletim sistemi daha stabil (bence Windows'ta gayet stabil). Görsel olarak daha albenili ve virüs daha az.

Önceden ulaşılması daha zordu sanırım. Kurulumu çok daha komplike bir işlemdi. Açıkçası ben kendi sistemimde kurduğumda gayet basitti. Büyük ihtimalle erişilmesi kolay olduğu için şuan popüler durumda.

Geçen ay yayınlanan yeni Mojave kurulum rehberiyle kurulum işleminin gayet kolaylaştığını gördü herkes (ben de dahil). Windows'tan sıkılan kullanıcılar yeni tadlar aramaya başladı ya da iPhone, iPad gibi Apple markalı bozuk ürünlerinin içindeki verilerinin tamamına ulaşmak için (Windows ya da Android üzerinden iCloud'daki tüm verileri indiremiyorsunuz bazıları için macOS gerekiyor) macOS kuruyorlar. Dual Boot ile ikisini de kullanmak isteyenler de oluyor.
Ayrıca video, müzik, yazılım ya da iş amaçlı kullanımlar için macOS daha çok tercih ediliyor.

Apple olayan bilgisayarlara da kurulmaya başladı. O yüzden popüler. Bazı programlarının Windows alternatifi yok ve işletim sistemi daha stabil (bence Windows'ta gayet stabil). Görsel olarak daha albenili ve virüs daha az.

O zaman bir kıyaslama yapalım. Windows 10 Pro işletim sistemini indirdiğin zaman bilgisayarına olur olmadık her ne varsa extradan indiriyor. Mesela Skype, OneDrive, onenote, Outlook, Xbox, Xbox Game bar, Xbox Game vs. Bunların olması demek Windows'un arkasında büyük bir önbellek yemesi demektir. Daha adını sanını bilmediğimiz uygulamalar %appdata% temp gibi klasörlerde System32'nin çalıştırdığı çok fazla gereksiz ve kapatması imkansız olan bazı programlar var. Ama macOS kısmında öyle değil. Sadece işletim sistemini yüklüyorsun ve keyfe keder yüklediği tek şey iOS macOS tarafının müzik uygulaması. + Olarak Windows'ta driver yükleme olayı var ve stabil çalışmasını sağlayan tek şey diyebilirim.

Geri
Yukarı