Neden masaüstü bilgisayarda yüksek FPS alırken laptoplarda düşük FPS alıyoruz?

unknownpeople3

Centipat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Selam dostlar, hayırlı günler. 9-10 yıllık bir arkadaşım var ve Valorant hastası, bugün bana dediki " sistem gereksinimlerim düşük olduğu halde Valorant'ta 60FPS sabit alıyorum. " bu arkadaşımın sistem gereksinimleri benden düşük ve masaüstü PC kullanıyor. Ben ise laptop kullanıyorum ve ondan biraz daha yüksek donanıma sahibim. Ben neden 10-20 alırken arkadaşım 60FPS sabit oynuyor?

Çünkü mobil ile masaüstü platform arasında %20-30'luk performansı oluşur. Laptoplar zaten ısındığı için yüksek TDP'li ekran kartı koyarsan soğutma yeterli gelemeyeceği için istenmeyen şeyler olur.

Laptop pilden güç aldığı için az enerji tüketmeli ve az alana daha fazla donanım sıkıştırıldığı için ısınmaması gerekli, bu yüzden laptop için üretilen parçalar masaüstüne kıyasla daha az performans veriyor.

Selam dostlar, hayırlı günler. 9-10 yıllık bir arkadaşım var ve Valorant hastası, bugün bana dediki " sistem gereksinimlerim düşük olduğu halde Valorant'ta 60FPS sabit alıyorum. " bu arkadaşımın sistem gereksinimleri benden düşük ve masaüstü PC kullanıyor. Ben ise laptop kullanıyorum ve ondan biraz daha yüksek donanıma sahibim. Ben neden 10-20 alırken arkadaşım 60FPS sabit oynuyor?

Bir kere şunu söyleyeyim örnek olarak i7 9700K vs i7 9750H arasında bile %24'lük ciddi bir fark var çünkü laptoplar daha az güç tüketimini sahip ve soğutma olarak daha kısıtlı. Ama merak ettim senin ve arkadaşın sistemini yazar mısın arada bu kadar fark olması için baya büyük bir şey gerek.
Laptop pilden güç aldığı için az enerji tüketmeli ve az alana daha fazla donanım sıkıştırıldığı için ısınmaması gerekli, bu yüzden laptop için üretilen parçalar masaüstüne kıyasla daha az performans veriyor.
Yazınızda bilgi hatası var sadece pilden değil, adaptörden de alsa durum pek değişmez.

Daha küçük boyutta bir ekran kartı ve işlemci var. Küçük oldukları için de performansları büyük masaüstü donanımları kadar iyi olamıyor. Avuç içinden bile küçük bir RTX 3080 ile 1.5 kilo ağırlığında öküz gibi RTX 3080'in performansı bir olur mu?

Geri
Yukarı