Neden masaüstü bilgisayarda yüksek FPS alırken laptoplarda düşük FPS alıyoruz?

unknownpeople3

Centipat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Selam dostlar, hayırlı günler. 9-10 yıllık bir arkadaşım var ve Valorant hastası, bugün bana dediki " sistem gereksinimlerim düşük olduğu halde Valorant'ta 60FPS sabit alıyorum. " bu arkadaşımın sistem gereksinimleri benden düşük ve masaüstü PC kullanıyor. Ben ise laptop kullanıyorum ve ondan biraz daha yüksek donanıma sahibim. Ben neden 10-20 alırken arkadaşım 60FPS sabit oynuyor?

Selam dostlar, hayırlı günler. 9-10 yıllık bir arkadaşım var ve Valorant hastası, bugün bana dediki " sistem gereksinimlerim düşük olduğu halde Valorant'ta 60FPS sabit alıyorum. " bu arkadaşımın sistem gereksinimleri benden düşük ve masaüstü PC kullanıyor. Ben ise laptop kullanıyorum ve ondan biraz daha yüksek donanıma sahibim. Ben neden 10-20 alırken arkadaşım 60FPS sabit oynuyor?
Dizüstü ile masaüstü arasında performans farkı olur ama 10-20 FPS'ye de düşmez. Sıcaklık değerleriniz nedir?

Dizüstü ile masaüstü arasında performans farkı olur ama 10-20 FPS'ye de düşmez. Sıcaklık değerleriniz nedir?
Herhangi bir oyun oynarken 40-45 dakika sonra ekran kartı ve işlemci ortalaması olarak 80'leri görüyorum.
Sıcaklıklar normal ama önemli olan CPU ve GPU frekansı. CPU'nuz gereğinden %50-60 daha yavaş çalışıyorsa sistemin serin olması gayet normal.

Laptoplarda ısınmanın yanı sıra güç bütçesi sorunu da var. Laptop adaptörlerinden alınabilecek güç kısıtlı olduğundan işlemci ve ekran kartı(özellikle ekran kartı) daha düşük seviyelerde elektrik gücü(W) ile çalışmak zorunda kalıyor ki bu da performans düşüşü demek oluyor. Mesela RTX 3080 mobil versiyonu 115 W TDP ye sahip 150 W a kadar çıkaranlar olmakla beraber. Öbür taraftan masaüstü versiyonu 320 W TDP ye sahip.

Yeni konular

Geri
Yukarı