Neden NVIDIA'ya geri dönüyorum?

Curlier

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba sosyal, ikinci masaüstümde ve dizüstümde AMD CPU ve GPU var. Normalde ikinci masasütümde RTX 2070s, 3060 ve 3070 kullanmıştım fakat fazla olduğunu düşünüp fiyatıyla cezbeden Gigabyte RX 6600'e geçmiştim. Son 6-7 ayda yaşadığım sorunlar sabrımın tükenmesine sebep oldu ve bu konuyu açıp insanları bilgilendirmek istedim.

• Dizüstü bilgisayarımda 4500U bulunmakta ve ne yaparasam yapayım sürücüyü yükleyip yeniden başlattıktan sonra Radeon Adrenalin'e girmek istediğim zaman sorun yaşıyorum. Sadece HP'nin sitesinden indirdiğim sürücüde sorun olmuyor fakat o da eski sürücü olduğu için istediğim performansı yakalayamıyorum bazı oyunlarda. Bu yaşadığım ilk sorun.
  • İkincisine gelirsek masaüstü bilgsayarda gerek Disney+ ve Netflix gibi Windows Store uygulamalarında gerekse oyunlarda sorun yaşıyorum. RX 6600'ün fiyatına göre verdiği performans tartışılmaz fakat beraberinde getirdiği birçok sorun var. Örneğin bahsetiğim Disney+ uygulamasında tam ekranda video kasıyor. Tam ekrandan çıkınca böyle bir sorun yok. Bazen sürücü hata veriyor Netflix'te ve PC 2-3 dakika donuyor, bazen oturumu kapatıyor.
  • LoL'de aram maçlarında Alt+Tab attıldığında 300'den 90-110 FPS arasına düşüyor ve iki kez Alt+Enter yapınca sorun düzeliyor.
  • Forza Horizon 5'te herhangi bir FPS kilidi koymamama rağmen her açıldığında 14-25-36 gibi FPS kilitleri ile açılıyor. Başka oyunlarda siyah ekran vermesi mi dersiniz anlamsız FPS dropları mı dersiniz derdi bitmiyor.
  • Donanım tamamiyle yeterli, Windows 11 denedim, Windows 10 ile 2 kere format attım ama yine de sorun düzelmedi. Forumlarda çözüm araştırdığımda insanların da benimle aynı benzer ya da daha büyük sorunlar yaşadığını gördüm fakat herhangi bir çözüme ulaşamadım.
Bugün AMD ve NVIDIA ekran kartlarının ikinci el piyasası makasının daraldığını fark etmemle birlikte tekrardan RTX 3060'a dönmeye karar verdim. Çünkü bu tip sorunları bana hiç yaşatmadı ve ha düzeldi ha düzeliyor bu sürücü güncellemesiyle derken daha başka sorunlar doğdu. Sorunlar AMD kaynaklı da olmayabilir kesinlikle markayı kötülemeye uğraşmıyorum çünkü işlemcilerimden cidden memnunum. Fakat biliyorum ki AMD GPU kullandığım sürece sorun yaşayacağım bu sebeple RX Vega 56/64'ü özlemle anıyor ve özlüyorum. Umarım bu yazım kararsız kalan ve ekran kartı almayı düşünen insanlara yön gösterir.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci olarak AMD alırdım fakat hem oyun hem de 3D Sanat ile uğraşan biri olarak ekran kartında tamamen Nvidia'ya güveniyorum.

Kesinlikle katılıyorum, ilk defa bir NVIDIA ekran kartına geçtim. Her ne kadar yeni olmasa da ne bir driver sorunu ne FPS hiçbir sıkıntı yaşamadım. Gerçekten fiyat olarak AMD ucuz olabilir, performans olarak NVIDIA her türlü benim için bundan sonra 1. sıradadır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne zaman sistem toplasak "AMD ekran kartlı X sistem daha ucuz" diye yorum yapanlar oluyor. E git onu al o zaman, bana ne. Ben insanlara ne kadar anlatırsam anlatayım insanların kendileri tecrübe edinmeli. O yüzden artık karışmıyorum. Herkes siyah ekran sorununu tatmalı.

Dizüstü bilgisayarımda 4500U bulunmakta ve ne yaparasam yapayım sürücüyü yükleyip yeniden başlattıktan sonra Radeon Adrenalin'e girmek istediğim zaman sorun yaşıyorum.
4800H laptop var bende. AMD sürücüsünü engelleme rağmen yeni sürüm geliyor ve benim yüklediğimin üstüne yazılıp yine bozuyor sistemi. Sorunu AMD'ye söyledim hala çözemediler.

Yeni serilerde daha az olsa da yıllardır yaşanan durum:
Nvidia= Pahalı ama stabil
AMD= Ucuz ama dengesiz.

Yine de 6000 serisini 3000 serisine tercih ederim.

4800H laptop var bende. AMD sürücüsünü engelleme rağmen yeni sürüm geliyor ve benim yüklediğimin üstüne yazılıp yine bozuyor sistemi. Sorunu AMD'ye söyledim hala çözemediler.
Laptop konusunda yıllardır hiç gelişme olmadı benim gözümde zaten.

Ne zaman sistem toplasak "AMD ekran kartlı X sistem daha ucuz" diye yorum yapanlar oluyor. E git onu al o zaman, bana ne. Ben insanlara ne kadar anlatırsam anlatayım insanların kendileri tecrübe edinmeli. O yüzden artık karışmıyorum. Herkes siyah ekran sorununu tatmalı.

Laptop ise uzak durmak lazım zaten hocam. AMD Laptop işini başaramadı bana göre.

Biraz daha sabredin Intel geliyor.

Not: RTX2060'dan AMD 6650 XT'ye geçtim. Henüz hiçbir sorun yaşamadım fakat öyle bir algı yarattınız ki AMD'den soğudum. Bilgisayarda en ufak bir şey olsa bunu AMD'ye bağlayacak gibiyim.​

Yeni konular

Geri
Yukarı