Neden öğretmenlere özel okul kıyafeti yok?

Hyperf1low

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel i7 4770-ASUS Q87M-PLUS/BM6AE - Samsung 16 GB (2x8) DDR3 1333 MHZ Dual - MSİ GTX 1060 6GB GAMİNG X - Transcend 128GB 2.5" SATA III SSD720-Toshiba 500GB DT01ACA050- Seagate Momentus ST9500325AS 500 GB HDD
Geçen gün okulda hoca okul kıyafeti ile neden gelmedin dedi, ben de giymek beni rahatsız ediyor dedim. Direkt dersten attı. Sonraki ders de izin kağıdı alıp girdim fakat hoca boş boş azarlayıp durdu. Sadece kıyafet giymedim, azarlarken kendimi tutamadım ve niye öğretmenlere özel kıyafet yok dedim. Hoca var ama bu okulda yok dedi. Öğretmenlere özel kıyafet yoksa ben niye giyeyim? Hocalar kendi keyfine göre giyinirken benim istemediğim şeyi giymek eşitlik olmadığını gösterir. Niye böyle bir şey var?

Geçen gün okulda hoca okul kıyafeti ile neden gelmedin dedi, ben de giymek beni rahatsız ediyor dedim. Direkt dersten attı. Sonraki ders de izin kağıdı alıp girdim fakat hoca boş boş azarlayıp durdu. Sadece kıyafet giymedim, azarlarken kendimi tutamadım ve niye öğretmenlere özel kıyafet yok dedim. Hoca var ama bu okulda yok dedi. Öğretmenlere özel kıyafet yoksa ben niye giyeyim? Hocalar kendi keyfine göre giyinirken benim istemediğim şeyi giymek eşitlik olmadığını gösterir. Niye böyle bir şey var?

Öğretmenlere özel okul kıyafeti var ama öğretmenler neden giymiyor bilmiyorum belki öğretmenliğe yeni başlamış bir öğretmen giyiyordur onun dışında bilmiyorum.

Okul üniformalarının amacı öğrenciler arasında eşitliği sağlamak için, öğretmenler arasında eşitliği sağlamak için değil. Öğretmenlerin beyaz önlük giymesi zorunlu diye biliyorum bizim okulda öyleydi onun dışında ukalalık yapmana gerek yok okulun kuralı oysa sende kurallara uyacaksın.

Okul üniformalarının amacı öğrenciler arasında eşitliği sağlamak için öğretmenler arasında eşitliği sağlamak için değil. Öğretmenlerin beyaz önlük giymesi zorunlu diye biliyorum bizim okulda öyleydi onun dışında ukalalık yapmana gerek yok okulun kuralı oysa sende kurallara uyacaksın.

Bizim hocalar süslenip geliyor ne önlük ne de bir şey hiçbir şey yok.

Okula dışardan bir öğrenci girdiğinde rahatça ayırt edilebilsin diye , öğle arası dışarıda başına bişey gelse okuluna bilgi gitsin diye. Öğretmenler bunlara ihtiyaç duymuyor demekki yok.

Okul kıyafeti aslında düzenin, disiplinin göstergesidir. Çıkış amacı buydu en azından. Avrupadaki, Amerika'da ki özel okullarda genellikle üniforma uygulaması bulunur. Türkiye'de ise sınıf farkını ortadan kaldırmaya yarıyor. Elbette herkes herkesin alım gücünden ve ekonomik durumunda haberdar oluyor ama yıpranmış kıyafetleriyle okula gelmek zorunda olan öğrencilerin önüne geçilmiş olunuyor. Normal şartlarda öğretmenler takım elbise giymeli ancak uygulamada mümkün değil, gerekli de değil. Saatlerce ayakta takım elbise ile ders anlatmak zulüm gibi.

Hocam çok haklısınız gülenlere takılmayın mesela eskiden bildiğim kadarı ile öğrenciler okul üniforması ve kravat takardı erkek öğretmenler ise siyah takım elbise ve kravat takardı, dedikleriniz bir yandan doğru yurt dışında çoğu öğrenci - öğretmen istediğini renkli v.s giyebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı