Neden sağlam bina yapmıyoruz?

Zayberk

Attopat
Katılım
5 Şubat 2023
Mesajlar
56
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel Core i3
4 Gb ram
Max 240 Gb Hafıza
İntel Hd Graphics
İyi İnternet
Laptop ( Hp Model)
Cinsiyet
Erkek


Bunları Türkiye'deki depremlerle karşılaştırın. Japonya'da deprem olunca bina bir halay çeker sonra durur. Ama bizde deprem olunca şehir çamura dönüp dümdüz oluyor. Neden biz sağlam bina alıp kendimizi güvenceye almıyoruz? Rahat mı batıyor bize?
Bizim ---- mimarlar ve mütaahittler malzemeden çalıp, onları teftişe gelen ---- müfettişlere rüşvet vererek sahte belge alıp, o evi depreme dayanıklı adı altında satması yüzünden bu haldeyiz.
 

betaa_

Hectopat
Katılım
30 Aralık 2018
Mesajlar
141
Çözümler
2
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Şöyle düşün, bir bina yapacak mühaitsin. Dıştan tamamen aynı duracak binanın yapı malzemelerinden kısarak görsel olarak hiçbir fark olmadan kârını kat ve kat arttırabilirsin. Seçim senin.
 

kino

Zettapat
Katılım
28 Nisan 2020
Mesajlar
30.994
Makaleler
34
Çözümler
104
Ne sağlam binalar var Türkiye'de Japonya'dakilerle yarışır seviyede lakin gerçekçi olalım Anadolu'da kime satabilirsin hakkıyla yapılmış apartmanları? Kazancını minimuma düşürsen bile millet gider yanındaki görünşü güzel ama içi çöp binadan daire alır daha ucuza geleceği için.

Böyle binalar genellikle İstanbul gibi büyükşehirlerin pahalı muhitlerinde yapılıyor. 9 büyüklüğünde deprem vursa yıkılmaz ama öyle daireleri bir ömür çalışsan yine alamazsın. Ucuz muhitlerde ise tamamen rüşvet usulü çalışıyor.
 

Vavien.

Petapat
Katılım
20 Aralık 2014
Mesajlar
16.393
Makaleler
6
Çözümler
376
Yer
İstanbul
Ucuz olduğu için. Yönetmelikteki şartlar ülkemiz için yetersiz. Buna rağmen kağıt üzerinde yönetmeliğe uygun gösterilen ama öyle olmayan binalar yapılıyor.
Yonetmelikte C25 kullan diyorsa mecbur onu yapıyor çünkü beton denetleniyor. Ama kolona 10 demir koy diyorsa malzemeden çalan 4, calmadigini iddia edecek olan 8 tane koyuyor. Uygun adette koysa bile şahsen istanbul Kağıthane'de 9,5-12,5 imar verilen bina inşaatları görüyorum. Adam ilk gün demiri yigiyor. 3 ay sonra paslı paslı kullanıyor. Utanmasa bakır renkli demir kullandık diye ilana yazıp fiyat artıracak.

İstanbul'da 9'luk depremde yıkılmayacak binalar en az 20 katilidir bence.
9,5-12,5 imar verilen mahallede ada alıp 15-20 kat bina dikenler var. Ya normal insanlara gereksiz alçak bina yaptırıyorlar ya da bu herife kıyak geçiyorlar. Bana ıkincinin olma ihtimali çok daha fazla geliyor.

Mühaitlerden degil, müteahhitlerden ev alırsanız düzgün ev denk gelme ihtimali artar.
 

hebeleteste12

Femtopat
Katılım
25 Ocak 2023
Mesajlar
133
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Bizim bina iyi dayandı biraz yana doğru duruyordu binanın kolonların ve kullanılan demirin fazla olması lazım çok şükür bir şey olmadan çıktık. Köyden yazıyorum şu an.
 
Katılım
7 Aralık 2020
Mesajlar
3.126
Çözümler
19

Canı isteyen okusun, paylaşsın. Bugün yaşadığımız felaketin en önemli sebeplerinden birini gözler önüne seriyor bu kişinin yaşadıkları.

Kısaca: Diyarbakır’da yeni binaları denetleyip onay veren bir görevliye yıllardır rüşvet ve ölüm tehditleri geliyor, hepsini reddedip karşı koyup işini yapıyor. O denetçinin bölgesinde hiçbir yeni bina yıkılmazken, başka bölgelerde binlerce yeni bina var yıkılan.
 
Yukarı