Neden Sony sevmiyorsunuz?

Arkadaşım Çin kendi markalarını destekliyorsa ne yapayım? Verdiğim paraya göre telefon alırım, birçok kişi de böyle yapar. Sony istediği özelliği koysun, fiyat konusunda yine absürt.
12 Pro Max veya Samsung, Oppo gibi markaların telefonlarının yanına kaliteli bir fotoğraf makinesi alsan dahi 2700 Dolar tutmayacak.
Daha neyi kasıyorsun? İnsanlar zamanında Sony'e şans verdi ve Sony o şansı kronik sorunları ile geri tepti, ardından imajı bozulunca da piyasayı bıraktı. Döndüğünde de absürt fiyatlandırma ile telefon çıkarmaya başladı, sonuç?
O para verilmez, bu kadar basit.

Xioami reklam yapıyor diyorsun, adam 150 Dolar'a SD 662'li telefon satıyor. 650-750 Dolar'a SD888'li ve dünyanın en iyi telefon sensörlerini içeren telefon da satıyor. Sony olsa o paraya anca telefon kasasını verir. Bir de utanmadan reklamdan mı söz ediyorsun? Tabii ki reklam yapacak, %5 kar alıyor adamlar. Diğer türlü nasıl para kazanabilirler? Sırf insanlar daha uygun fiyata daha iyi telefonlar alabilsin diye böyle bir şey yapıldı. Sony'de yapabilirdi eğer lafını yapacaksan ama onun yerine fahiş fiyatı tercih etti. Bu devirde kimse Japon malı deyince havalara uçmuyor, o dönemler 4-5 yıl öncesinde kaldı. Ha bu arada Xioami gibi telefonlar sana göre değilse kişisel yorum yapmış olursun, yaptıkları şey ve kitlenin memnuniyeti belli. Bence kişisel yorumunu araya katma, çünkü savunduğun firmaların ne halt olduğunu herkes biliyor.

Arkadaşım Çin kendi markalarını destekliyorsa ne yapayım? Verdiğim paraya göre telefon alırım, birçok kişi de böyle yapar. Sony istediği özelliği koysun, fiyat konusunda yine absürt.
12 Pro Max veya Samsung, Oppo gibi markaların telefonlarının yanına kaliteli bir fotoğraf makinesi alsan dahi 2700 Dolar tutmayacak.
Daha neyi kasıyorsun? İnsanlar zamanında Sony'e şans verdi ve Sony o şansı kronik sorunları ile geri tepti, ardından imajı bozulunca da piyasayı bıraktı. Döndüğünde de absürt fiyatlandırma ile telefon çıkarmaya başladı, sonuç?

Xioami reklam yapıyor diyorsun, adam 150 Dolar'a SD 662'li telefon satıyor, Sony olsa o paraya anca telefon kasasını verir. Bir de utanmadan reklamdan mı söz ediyorsun? Tabii ki reklam yapacak, %5 kar alıyor adamlar. Diğer türlü nasıl para kazanabilirler? Sırf insanlar daha uygun fiyata daha iyi telefonlar alabilsin diye böyle bir şey yapıldı. Sony'de yapabilirdi eğer lafını yapacaksan ama onun yerine fahiş fiyatı tercih etti. Bu devirde kimse Japon malı deyince havalara uçmuyor, o dönemler 4-5 yıl öncesinde kaldı. Ha bu arada Xioami gibi telefonlar sana göre değilse kişisel yorum yapmış olursun, yaptıkları şey ve kitlenin memnuniyeti belli. Bence kişisel yorumunu araya katma, çünkü savunduğun firmaların ne halt olduğunu herkes biliyor.
Ya niye Xperia Pro'yu örnek gösteriyorsunuz fiyat olarak, o telefon herkes için değil anlamıyormusunuz? Sony şu an herkes için yaptığı en iyi telefon Xperia 1 II ve fiyatı 1200 dolar.

Xioami reklam yapıyor diyorsun, adam 150 Dolar'a SD 662'li telefon satıyor. 650-750 Dolar'a SD888'li ve dünyanın en iyi telefon sensörlerini içeren telefon da satıyor. Sony olsa o paraya anca telefon kasasını verir. Bir de utanmadan reklamdan mı söz ediyorsun? Tabii ki reklam yapacak, %5 kar alıyor adamlar. Diğer türlü nasıl para kazanabilirler? Sırf insanlar daha uygun fiyata daha iyi telefonlar alabilsin diye böyle bir şey yapıldı. Sony'de yapabilirdi eğer lafını yapacaksan ama onun yerine fahiş fiyatı tercih etti. Bu devirde kimse Japon malı deyince havalara uçmuyor, o dönemler 4-5 yıl öncesinde kaldı. Ha bu arada Xioami gibi telefonlar sana göre değilse kişisel yorum yapmış olursun, yaptıkları şey ve kitlenin memnuniyeti belli. Bence kişisel yorumunu araya katma, çünkü savunduğun firmaların ne halt olduğunu herkes biliyor.
İşte bu tercih meselesi, ben bir telefonun ucuz olması için başka yerlerden kısılmasını sevmem, ben böyle biriyim.
Sony sırf ucuz telefon çıkarmak için bir yerden kısmaz ya da telefonun içine reklam koymaz, her firmanın bir çizgisi vardır, Sony böyle bir firma değil ve olmak zorundada değil.
Kronik sorun mu? Kronik sorundan dolayı imajı bozulan LG idi, Sony'nin bir tek sıkıntılı telefonu Z3+ ve Z5 çünkü SD 810 kullanıyordu ve SD810 sorunlu bir işlemciydi.

Telefon alacak olsam Sony alırdım.
21:9 ekran formatında telefon kullanmak istemişimdir ve uzun zamandir Sony telefon kullandığım için alışkanlığımı değiştirmek istemiyorum ama bildiğim kadarıyla Türkiye'de resmi olarak satılmıyor bu yüzden almak istesem bile almak çok zor olacak.

Telefon alacak olsam Sony alırdım.
21:9 ekran formatında telefon kullanmak istemişimdir ve uzun zamandir Sony telefon kullandığım için alışkanlığımı değiştirmek istemiyorum ama bildiğim kadarıyla Türkiye'de resmi olarak satılmıyor bu yüzden almak istesem bile almak çok zor olacak.
Aynen, 21:9 en boy oranı sinema'da kullanılan en boy oranı, böylece filmleri siyah bar olmadan oynatabiliyor.

Ya niye Xperia Pro'yu örnek gösteriyorsunuz fiyat olarak, o telefon herkes için değil anlamıyor musunuz? Sony şu an herkes için yaptığı en iyi telefon Xperia 1 II ve fiyatı 1200 dolar.

Sony'nin elindeki en üst telefon Pro olduğu için göstermem doğal. Eğer herkes için yapmadıysa buna telefon demeyecekti, direkt fotoğraf makinesi veya farklı bir şey diyecekti. Hangi kitle için üretildiği önemsiz, telefon kategorisinde ise her türlü karşılaştırırım.
Xperia 1 II 1200 Dolarlık fiyatı ile satış yapabildi mi bak bakalım? Yapamadı, üstüne üstlük neredeyse birçok ülkede satışa koyulmadı bile. Kendi ülkesinde dahi satış yapamayan bir marka sırf özellik koydu diye övünecek misin? Düşüncene yazık o halde, zaten yakında elini kolunu çekecek istediğini diyebilirsin.

İşte bu tercih meselesi, ben bir telefonun ucuz olması için başka yerlerden kısılmasını sevmem, ben böyle biriyim.

Telefon ucuz olsun diye başka yerlerden kısmak? Ne kadar para o kadar köfte demişler, adam F/p telefon yapacağı sırada OLED ekran ekleyeyim demez.
Eğer sen 'Sözde' kısılmamış telefon istiyorsan sürekli Sony'nin yeni telefonlarını alabilirsin, onun haricinde Sony'e zerre katkın yok emin olabilirsin. Sen burada söyledin diye kimse telefon konusunda Sony'e sempati de yapmayacak emin ol.

Önceki mesajımda dediklerime ekleme yapayım;
Eğer Sony o prestijini ve eski dönemlerini isteseydi daha iyi hareketler yapabilirdi. Emin ol Japonlar akıllı bir millettir, isteseler her türlü telefonu çıkarabilirler ama istemiyorlar çünkü Sony çabalamıyor sadece ürettim diyor ve insanların tekrar satın almasını bekliyor.

Sony'nin elindeki en üst telefon Pro olduğu için göstermem doğal. Eğer herkes için yapmadıysa buna telefon demeyecekti, direkt fotoğraf makinesi veya farklı bir şey diyecekti. Hangi kitle için üretildiği önemsiz, telefon kategorisinde ise her türlü karşılaştırırım.
Xperia 1 II 1200 Dolarlık fiyatı ile satış yapabildi mi bak bakalım? Yapamadı, üstüne üstlük neredeyse birçok ülkede satışa koyulmadı bile. Kendi ülkesinde dahi satış yapamayan bir marka sırf özellik koydu diye övünecek misin? Düşüncene yazık o halde, zaten yakında elini kolunu çekecek istediğini diyebilirsin.

Telefon ucuz olsun diye başka yerlerden kısmak? Ne kadar para o kadar köfte demişler, adam F/p telefon yapacağı sırada OLED ekran ekleyeyim demez.
Eğer sen 'Sözde' kısılmamış telefon istiyorsan sürekli Sony'nin yeni telefonlarını alabilirsin, onun haricinde Sony'e zerre katkın yok emin olabilirsin. Sen burada söyledin diye kimse telefon konusunda Sony'e sempati de yapmayacak emin ol.
Diyor zaten, Sony'nin sitesine gir, Xperia Pro "Pro Phones" kategorisinde, bu "Pro" ibaresi bir market oyunu değil, gerçekten profesyonel bir telefon olduğu için Pro deniyor, ne desin adam uçak mı desin profesyonel telefona, profesyonel telefona profesyonel telefon demiş, daha ne yapsın?
Umrumda değil bir kişinin Sony'e sempati yapması, markanın ne yapmaya çalıştığını ve amacının ne olduğu bilmediğin için söyledim. "Kısma" derken telefonun içine reklam koyma gibi şeylerden bahsetmiştim, pek doğru söylememişim, pardon.
Yahu telefonu niye ne kadar çok sattığına göre iyi ya da kötü olmasını değerlendiriyorsun?

Diyor zaten, Sony'nin sitesine gir, Xperia Pro "Pro Phones" kategorisinde, bu "Pro" ibaresi bir market oyunu değil, gerçekten profesyonel bir telefon olduğu için Pro deniyor, ne desin adam uçak mı desin profesyonel telefona, profesyonel telefona profesyonel telefon demiş, daha ne yapsın?

Ben uçak desin demedim, 'Pro' olması onun telefon olduğu gerçeğini değiştirmez.
Eğer o kadar özel bir telefon ise zaten normal kullanıcıya satılmazdı? Azıcık mantıklı düşün bence, bunların hepsi reklam stratejisi. O fiyatı görünce birçok kişi kaçmasın diye 'Pro' diyor.
Eğer 'Pro' ibaresine göre söyleyeceksek, 12 Pro Max'de profesyonel bir telefon ama Apple kullanan herkesin elinde var? Hmm, o halde profesyonel sadece satış için sihirli kelimeden farksız.

Emin ol bu işlerin nasıl yürüdüğünü anlarım, reklamda absürt kelimelerin birçoğu insanı çeker. Algı yaratmak için yapılır ve insanlar yanlış tanımalayabilir.

Bir telefonun satış rakamı genel olarak başarısından kaynaklanır, Sony bir şeyi tam başaramadığı için satış rakamları da düşük. Eh, dünyanın birçok ülkesinde satışı da yok. Sonucunda ne denebilir? 1200 Doları Sony'nin telefonuna vereceğime 12 Pro Max alırım dediğim gibi.

Neyse senin gibi birisine laf anlatılmıyor, algı problemin var. Yazdığım önceki mesajları okuyup anlamaya çalış, kimse Sony berbat demiyor.

Ben uçak desin demedim, 'Pro' olması onun telefon olduğu gerçeğini değiştirmez.
Eğer o kadar özel bir telefon ise zaten normal kullanıcıya satılmazdı? Azıcık mantıklı düşün bence, bunların hepsi reklam stratejisi. O fiyatı görünce birçok kişi kaçmasın diye 'Pro' diyor.
Eğer 'Pro' ibaresine göre söyleyeceksek, 12 Pro Max'de profesyonel bir telefon ama Apple kullanan herkesin elinde var? Hmm, o halde profesyonel sadece satış için sihirli kelimeden farksız.

Emin ol bu işlerin nasıl yürüdüğünü anlarım, reklamda absürt kelimelerin birçoğu insanı çeker. Algı yaratmak için yapılır ve insanlar yanlış tanımalayabilir.
Yahu Apple telefonuna Pro ibaresi konunca her Pro ibaresi olan telefon "sözde" profesyonel teleonmu oluyo? Bir kaç Xperia Pro'nun fragmanına bak, sadece profesyonel insanlara satmaya çalışıyorlar. İyide Xperia Pro bir telefon, ne demelerini beklemelerini bekliyorsun anlamıyorum, reklamlarını bile profesyonellere yönelik yapıyorlar.

Tamam kardeşim, dünyanın en iyi telefonu da Xpreia Pro. Tamam sen haklısın, ben Sony'i hiç bilmiyorum ama sen biliyorsun tamam.
Daha da konuya yazmam, boşuna parmaklarımı yoruyorum.
Kimse öyle bir şey demedi, önceki yorumunda bana algı problemin var mesajlarımı oku deyip burada sanki Sony'nin en iyi telefonu ürettiğini söylemeye çalışıyormuşum gibi algılıyorsun.

Geri
Yukarı