Neden Tanrı'ya ihtiyaç duyarız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Siz başta "fenalık" dan bahsetmişsiniz. Ona kalırsa İslam neslin korunmasını da emrediyor. Sizin düşündüğünüz amaçlar yerine size arkadaş olabilirler. Ama bu sizin düşünceniz, ben karışamam.
Genel olarak farklılık yorumlama kısmında çıkıyor. Benim buradan anladığım fenalık kötü söz ve hallerde bulunma. Sizin anladığınız ne bilemem.
Yarın sınavım olması sebebiyle şu an ders çalışmam gerekiyor. Yarın sınavdan sonra devam ederim mümkün olursa. Ben kendi inancımı savunurum ama sizin inancınıza da saygı duyarım. Rica ediyoeum kimse kimseye hakaret etmesin.

Evet buldum. Yalnız ben bunu maymunların insanlara fizyolojik olarak en çok benzeyen ama en büyük farklarının iradeleri olmamasından dendiğini düşünüyorum. Cumartesi günü konusu da yahudi ve hristiyan inancıyla alakalı.

Dostum maymunları aşağlık olarak gören kişiler insan onu yaratan aşağılık maymuna benzetemez çünkü insana aşağılıkça gelen davranışlar maymunların doğalıdır aşağılık maymun diye bir şey yoktur hayvanın doğalı budur. Ayrıca incilde insanı tanrı kendi suretinde yarattı deniyor herhalde Arap bölgesinde maymun görülmemiş o dönem çünkü tanrı insana insanda maymuna benziyor.

İnsanlar bencil, egoist ve korkak olduğu için tanrıya ihtiyaç duyar.

Tüm bu evrenin kendisini denemek için yaratıldığına ve tüm bu evreni yaratabilmis yaratıcının kendini izlediğine, kendinin özel olarak tasarlandığına inanacak kadar egoisttir. Öleceğine inanamayacak kadar da korkaktır. Ayrıca yaptıkları iyiliklerin karşılıksız kalmasını hazmedemeyecek kadar bencil ve haksızlığa uğradığında intikamının mutlaka alınacağına inanmak isteyecek kadar da acınasıdır.

Ben öyle demedim kimseye dostum bir daha oku. Onu arkadaşlar bana dedi.

Huri derken aklımıza direkt kadın gelmesin. Zira huri iki cins içinde geçerlidir.
Ayet için bir şey diyemeyeceğim elbet bir açıklaması vardır.

İşte biz buna ayet bükme diyoruz tomurcuk memeli olarak sen ne bekliyorsun.

Ben öyle demedim kimseye dostum bir daha oku. Onu arkadaşlar bana dedi.

Huri derken aklımıza direkt kadın gelmesin. Zira huri iki cins içinde geçerlidir.
Ayet için bir şey diyemeyeceğim elbet bir açıklaması vardır.

Huri erkekler için, arapçada kadınlar için olan nuri oluyor ama kuranda bu geçmiyor.

Kendini bilen, ve hayatın bir kere yaşanacağının farkına varan insanlar o hayatı kötü biri olmak için değil, kaliteli saygı değer bir birey olmak için harcayacaklar, çünkü onlar için zamandan daha değerli bir şey yok. Bu yüzden zamanını tanrı saçmalığına yormazlar, kaliteli düzgün bireyler olurlar. Ancak tanrıya ve tanrının adaletine inanan insanların bir kısmı, içindeki kötü duyguları bastırmaya çalışır ve "zorla" iyi bir insan olurlar. Burada tanrının kendisinin varlığına hürmeten iyi olan insanları cezalandırmalı, gerçek saf iyiliğe sahip olanları da ateist olsa dahi ödüllendirmesi taraftarı olduğumdan tanrının olması veya olmaması beni ilgilendirmez ben iyi biri olmaya gayret gösteririm.

Dostum maymunları aşağlık olarak gören kişiler insan onu yaratan aşağılık maymuna benzetemez çünkü insana aşağılıkça gelen davranışlar maymunların doğalıdır aşağılık maymun diye bir şey yoktur hayvanın doğalı budur. Ayrıca incilde insanı tanrı kendi suretinde yarattı deniyor herhalde Arap bölgesinde maymun görülmemiş o dönem çünkü tanrı insana insanda maymuna benziyor.
Hayvanların ve insanların ve tüm canlıların kademeleri vardır İslam'da. Belki de bu yüzden aşağılık denildi. Bunu bilemeyiz. Ayrıca Allah kendi yarattığı varlığa (haşa) niye hakaret etsin ki diye düşünmüyorum değil.

Günümüzde dinler ve tanrılardan bütünüyle uzak, hatta adları bile geçmeyen herhangi bir toplulukta doğaüstü bir varlık fikri çıkabilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı