Neden Tanrı'ya ihtiyaç duyarız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayvanların ve insanların ve tüm canlıların kademeleri vardır İslam'da. Belki de bu yüzden aşağılık denildi. Bunu bilemeyiz. Ayrıca Allah kendi yarattığı varlığa (haşa) niye hakaret etsin ki diye düşünmüyorum değil.
Bu ayetten bende emin değilim, çeviride yazıyor ama Arapçası farklı olabilir. Bu ayetten çok daha saçma ayetler var.

İnsanlar bencil, egoist ve korkak olduğu için tanrıya ihtiyaç duyar.

Tüm bu evrenin kendisini denemek için yaratıldığına ve tüm bu evreni yaratabilmis yaratıcının kendini izlediğine, kendinin özel olarak tasarlandığına inanacak kadar egoisttir. Öleceğine inanamayacak kadar da korkaktır. Ayrıca yaptıkları iyiliklerin karşılıksız kalmasını hazmedemeyecek kadar bencil ve haksızlığa uğradığında intikamının mutlaka alınacağına inanmak isteyecek kadar da acınasıdır.
Mükemmel özetleme, elinize sağlık.

Ateistim, cennette annen baban dahil kimseyi tanımayacaksın kurana göre.

Ateistim ama görüyorum ki çoğu dindardan daha çok bilgiliyim.

Dostum o konuya hiç bakmamıştım bize hep denilen cennette birlikte yaşama olduğu için o konu aklıma bile gelmedi zaten baksamda bir şey değiştirmez 1 hata bile yeter.

Hayvanların ve insanların ve tüm canlıların kademeleri vardır İslam'da. Belki de bu yüzden aşağılık denildi. Bunu bilemeyiz. Ayrıca Allah kendi yarattığı varlığa (haşa) niye hakaret etsin ki diye düşünmüyorum değil.
Yaratıcıya inanmak, kendinin süper bir varlık olarak yaratıldığına inanmak, ama Yaratıcının yarattığı diğer varlıkları kademeli olarak sıralamak ne kadar mantıklı olabilir acaba?

Bu arada Türkiye'de böyle seviyeli bir şekilde din tartışması yapabilecek 3-5 insandan biriyiz sanırım.
Konu neden kilitlenmedi onu da anlamadım gerçi.

Yaratıcıya inanmak, kendinin süper bir varlık olarak yaratıldığına inanmak, ama Yaratıcının yarattığı diğer varlıkları kademeli olarak sıralamak ne kadar mantıklı olabilir acaba?

Bir de ateistlere vicdansız demeleri tüm canlıların yaşaması gerektiğini yaşam hakkı oluğunu düşünen bizlere.

Neden biz İslam'dan çıktık sanıyorsunuz?
İslam kendini "Barışın dini, huzurun dini." olarak avutuyor, ama aslında ayetleri sorgulayan bir insan bunun gerçek olmadığını aklı varsa anlar.
Kadınlar sanki Erkeklerin malları gibi gösterilmiş Kuran'da.
Sadece "kutsal kitaplara" ihtiyacımız yok bunun gerçeğini kavramak için insanların özel oldukları ortada ama bunun sadece bir günah-sevap gibi puan sistemi ile sonsuza kadar seni yakacak olması zaten ayrı bir çelişki.

Ve bu görünmez adamın özel bir listesi var; içeriği işlemenizi istemediği 10 günah olan. Ve bu günahlardan herhangi birini işleyenler için, ateş ve duman dolu özel bir mekanı var. Etlerinizin dağlanacağı, işkence çekeceğiniz, çığlık çığlığa kalıp ağlayacağınız, boğulacağınız , yanacağınız dirilip dirilip aynı azabı sonsuza kadar yaşayacağınız bir yer. Ama o sizi seviyor.
-George Carlin

Bunu sıralayan biz değiliz. Bunu sıralayan İslam dini. Ayrıca sıralanma sebebi de insanlara verilen irade.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı