Neden Tanrı'ya ihtiyaç duyarız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnsan yaratılış olarak yaratıcıya inanmak zorunda. Bir ateist bile yaratıcıya dair bir inancı vardır içinde az olsa bile.
Ateistim ve hiç yok.
İnsan yaratılış olarak yaratıcıya inanmak zorunda.
İnsanların yaratılmadığını biliyoruz ve herhangi bir insanın içinde inanma içgüdüsü yoktur. İnsanın 2 tane temel güdüsü vardır: hayatta kalmak ve üremek.
Hatta bilimsel bir araştırmaya göre bazı hayvanlarında bir dine inandığı ortaya koyulmuştur. Kirtların aya ulaması, Maymunların adak vermesi, Fillerin ölerini gömmesi ve her yıl ziyaret edip çicek koyması gibi.
Hayvanlara ve İnsanlara evrimsel avantaj sunduğu için hayvanlarda bile dini inanç görmek mümkün. Maymunların adak vermesi falan uydurma bunlar, bir tane akademik makale at bakalım var mıymış. Filler ölülerini gömmez veya ziyaret edip çiçek koymazlar, bu anlattıklarını maymunlar yaparlar çünkü %98 genetik benzerliğimiz mevcut maymunlarla.

Tanrıya neden ihtiyaç duyarız? Cevaplandıramadığımız sorular olduğu için, orta çağda hastalıklardan ve virüslerden ölen insanlar için tanrının gazabına uğradı derlerdi, yani tanrılar ceza veriyormuş diyorlardı. Artık öyle olmadığını biliyoruz. Artık Olimpos Dağının eteklerinde Zeus'un olmadığını biliyoruz. Bilmediğimiz konuları tanrıyla dolduruyoruz insanlık olarak fakat bilim eşliğinde cevaplanan her soruda insanların tanrı ve din inancı giderek yok olacaktır. Anlatıldığı gibi, inanmaya ihtiyacımız yok. Nedense hep inançlı insanlara cin gözükür veya onlar ilahi şeyler görmüşlerdir veya hissetmişlerdir fakat inançsız insanlara bulaşmaz bu cinler vs. Gram felsefe hakkında bir iki sayfa okumamış insanlar gelip burada "Tanrıya ihtiyaç duyduğumuzu" savunuyorlar, içimizde varmış inanmak. D:

Ateistim ve hiç yok.

İnsanların yaratılmadığını biliyoruz ve herhangi bir insanın içinde inanma içgüdüsü yoktur. İnsanın 2 tane temel güdüsü vardır: hayatta kalmak ve üremek.

Hayvanlara ve İnsanlara evrimsel avantaj sunduğu için hayvanlarda bile dini inanç görmek mümkün. Maymunların adak vermesi falan uydurma bunlar, bir tane akademik makale at bakalım var mıymış. Filler ölülerini gömmez veya ziyaret edip çiçek koymazlar, bu anlattıklarını maymunlar yaparlar çünkü %98 genetik benzerliğimiz mevcut maymunlarla.

Tanrıya neden ihtiyaç duyarız? Cevaplandıramadığımız sorular olduğu için, orta çağda hastalıklardan ve virüslerden ölen insanlar için tanrının gazabına uğradı derlerdi, yani tanrılar ceza veriyormuş diyorlardı. Artık öyle olmadığını biliyoruz. Artık Olimpos Dağının eteklerinde Zeus'un olmadığını biliyoruz. Bilmediğimiz konuları tanrıyla dolduruyoruz insanlık olarak fakat bilim eşliğinde cevaplanan her soruda insanların tanrı ve din inancı giderek yok olacaktır. Anlatıldığı gibi, inanmaya ihtiyacımız yok. Nedense hep inançlı insanlara cin gözükür veya onlar ilahi şeyler görmüşlerdir veya hissetmişlerdir fakat inançsız insanlara bulaşmaz bu cinler vs. Gram felsefe hakkında bir iki sayfa okumamış insanlar gelip burada "Tanrıya ihtiyaç duyduğumuzu" savunuyorlar, içimizde varmış inanmak. D:

Felsefeyle alakalı ne okudun, neler tavsiye edersin? İmam Gazali gibi Tanrı'ya ihtiyaç olduğunu savunan insanlar da kitap okuyor , ondan sordum.

Sen bu konuyu aç diye.
🤔.

İnsan uygarlığı binlerce yıldır etrafına bakarak ve bulunduğu noktayı incelerek, "Ben neden buradayım?" diye sorular sormuştur kendine. Doğa da yaşanan türlü olaylara anlamlar biçmişler ve bu anlamlar hem kendi dönemlerinde hemde bulunduğumuz dönemdeki "Tanrı" varlığını meydana getirmiştir. Kötü alışkanlıklardan uzak durmak gibi, yanlız hissetmemek için ve en önemlisi dünya da gerçekten önemli biri olduğunu düşünür, yaptığı herşeyin bir getirisi olacağını düşünmektedir. İnsan baktığımız zaman aslın da aşırı aciz canlılardır, ve en büyük laneti düşünebilmesidir.(Soruna cevap)

Peki şöyle düşünelim. Kendimize şu bir kaç soruyu soralım: İçinde bulunduğumuz olaylar çizgisi tam olarak neyi ifade ediyor? Neden varız ve neden buradayız? Bu saçmalıklar deryası evren de kaosdan başka birşey yokken, biz neden hep mutlu olmaya çalışıyoruz? Yaşadığımız şeyler, mutluluklar, üzüntüler, heyecanlar hepsi sadece birer duygu veya anlık beyinsel reaksiyonlar mı? Bu hayat gerçekten insanlık yönünden yaşamaya değer mi? Herşeyden önce neden varoldu(evren), neden varolduk(organizmalar) ve neden varolmaya devam ediyoruz(sürekli genişleyen uzay ve aklımızın alamayacağından fazla kaos)?

Tanrı konusun da tek bildiğim şey bilmediğimdir. Var mı Yok mu? En azından gerçekten kendimiz gibi düşünebilen bir "Tanrı" varmı? Şahsen buna ne derseniz deyin "Tekillik" veya "Tanrı" ben bu varlığın gerçekten düşünebilen bir varlık olduğunu düşünmüyorum.

Son düzenleme:
Ateistim ve hiç yok.
Doğada hiç bir şey kendiliğinden var olamaz. Büyük patlamayı başlatan Tanrı'dır.
  • Newton'un I. hareket kanunu (atâlet ya da eylemsizlik) : Bir cisme etki eden net bir kuvvet yoksa, o cisim durur ya da sabit hızla doğrusal hareket yapıyorsa bu hareketine devam eder.
  • Newton'un II. hareket kanunu: Bir cismin momentumunun zamana karşı değişimi, cisme etki eden net kuvvet ile orantılı ve aynı yöndedir. Şu şekilde denklemsel olarak ifade edilebilir.(P: momentum ; t: zaman ; F: kuvvet ; M: kütle ; V: hız ; a: ivme)
Eylemsizlik yasasına göre hareketin gerçekleşmesi için kuvvete gerek vardır eğer ortada kuvvet yoksa hareket olamaz. Büyük Patlama bir harekettir ve onu harekete geçiren ise Tanrı'dır.

Şimdi "Tanrı'yı kim yarattı" konusuna gelirsek. Tanrı bir yaratık değildir yani yaratılamaz.
Örneğin" Son Akşam Yemeği tablosunu kim çizdi? -Leonardo DaVinci, Peki Leonardo DaVinci'yi kim çizdi?"
Leonardo DaVinci çizilemez yani bu şey aynı mantık.
Evreni kim yarattı? Tanrı. Tanrı'yı kim yarattı? Tanrı yaratılamaz.

Bende agnostiğim ama tanrı yok dediğimde evren büyük patlama ile oluştuğunda o bütün madde nasıl oluştu? Diye soruyorum ama eğer varsa da neden bu kadar din var ve benim için diğerlerinden ayırdığım tek din olan İslamiyet ise Yahudilik İslamiyet'i çağrıştırıyor aynı şekilde Hristiyanlıkta ve Müslümanlıkta birtakım yerlerde mantık dışına çıktığı için inanamıyorum.

Bende agnostiğim ama tanrı yok dediğimde evren büyük patlama ile oluştuğunda o bütün madde nasıl oluştu? Diye soruyorum ama eğer varsa da neden bu kadar din var ve benim için diğerlerinden ayırdığım tek din olan İslamiyet ise Yahudilik İslamiyet'i çağrıştırıyor aynı şekilde Hristiyanlıkta ve Müslümanlıkta birtakım yerlerde mantık dışına çıktığı için inanamıyorum.
Bütün dinler tek bir kök dinden türemiştir. Tanrı insanlar ile antlaşma yaptı ve bunlar Eski Ahit (Tevrat, Zebur), Yeni Ahit (İnciller) ve Son Ahit (Kuran)'dır.
Kutsal Kitaplar asla değiştirilemezler ancak dinler değiştirilebilir. Tanrı insanlara din göndermedi onlar yol gösterdi Kutsal Kitapları peygamberler aracılığıyla gönderdi. Yani demek istiyorum ki tüm dinler değiştirilmiştir. Tanrı katında tek din Kuran ve diğer kitaplardır.
Örneğin: Müslümanlar çocuklarını sünnet eder ancak Kuran'da sünnet diye bir şey yoktur. Namaz Kuran'da yoktur, Hac Kuran'da yoktur ve bunları çoğaltabiliriz. Sünniler ve Şiiler(Aleviler) İslam'ı değiştiriyorlar hurafeleri din kabul ediyorlar.

Bütün dinler tek bir kök dinden türemiştir. Tanrı insanlar ile antlaşma yaptı ve bunlar eski ahit (tevrat, zebur), yeni ahit (inciller) ve son ahit (kuran)'dır.
Kutsal kitaplar asla değiştirilemezler ancak dinler değiştirilebilir. Tanrı insanlara din göndermedi onlar yol gösterdi kutsal kitapları peygamberler aracılığıyla gönderdi. Yani demek istiyorum ki tüm dinler değiştirilmiştir. Tanrı katında tek din kuran ve diğer kitaplardır.
Örneğin: Müslüman'lar çocuklarını sünnet eder ancak Kuran'da sünnet diye bir şey yoktur. Namaz Kuran'da yoktur, hac Kuran'da yoktur ve bunları çoğaltabiliriz. Sünniler ve şiiler(aleviler) İslam'ı değiştiriyorlar hurafeleri din kabul ediyorlar.

Merakımdan soruyorum uzay ve evren hakkında neden bilgi yok hiçbir dinde veya eski canlılardan (örneğin dinozorlardan).

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı