Neden Tanrı'ya ihtiyaç duyarız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O kitaplar teknolojinin çok geri olduğu dönemlerde yazıldı. Yazan kişi nereden bilecek öyle şeyleri?
Mesela adam uzayda namaz kılacak ama dünyanın dönüşünden dolayı imkânsız oluyor bunu peygamber düşünemiyor mu?(!)

Merakımdan soruyorum uzay ve evren hakkında neden bilgi yok hiçbir dinde veya eski canlılardan (örneğin dinozorlardan).
Kur'anı Kerime göre Yaşayan 7 Canlı vardır. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler, melekler, cinler. Diğer ikisi bilinmemekte. Ama tahminimce birisi Mikroskobik canlılar. Yine tahmine dayalı bir şekilde Dinazorların'da hayvanlar grubuna girdiğini düşünürsek oldukça yararlı bir ayet. Diğeri ise Yecüc ve Mecüc olabilir.

Doğada hiç bir şey kendiliğinden var olamaz. Büyük patlamayı başlatan Tanrı'dır.
  • Newton'un I. hareket kanunu (atâlet ya da eylemsizlik) : Bir cisme etki eden net bir kuvvet yoksa, o cisim durur ya da sabit hızla doğrusal hareket yapıyorsa bu hareketine devam eder.
  • Newton'un II. hareket kanunu: Bir cismin momentumunun zamana karşı değişimi, cisme etki eden net kuvvet ile orantılı ve aynı yöndedir. Şu şekilde denklemsel olarak ifade edilebilir.(P: momentum ; t: zaman ; F: kuvvet ; M: kütle ; V: hız ; a: ivme)
Eylemsizlik yasasına göre hareketin gerçekleşmesi için kuvvete gerek vardır eğer ortada kuvvet yoksa hareket olamaz. Büyük Patlama bir harekettir ve onu harekete geçiren ise Tanrı'dır.

Şimdi "Tanrı'yı kim yarattı" konusuna gelirsek. Tanrı bir yaratık değildir yani yaratılamaz.
Örneğin" Son Akşam Yemeği tablosunu kim çizdi? -Leonardo DaVinci, Peki Leonardo DaVinci'yi kim çizdi?"
Leonardo DaVinci çizilemez yani bu şey aynı mantık.
Evreni kim yarattı? Tanrı. Tanrı'yı kim yarattı? Tanrı yaratılamaz.
Seninle tartışmayacağım çünkü senin bakış açına göre Tanrı figürü doğru fakat sana söyleyeyim bu dışarıdan pek mantıklı ve doğru gözükmüyor. Büyük patlamayı başlatan Tanrıdır diyorsun fakat buna bir kanıtın yok onu geçtim tanrının varlığına dair bir kanıtın bile yok. (Ya kardeşim baksana ağaçlar ne kadar güzel, ya bu DNA'yı tesadüfen mi oldu şimdi allah allah) Elle tutulur bir kanıtın olmadığı için bu senin inancın olmuş oluyor, doğru değil yani.

"Tanrı yaratılamaz" da bir safsatadır. Her şeyin bir nedenini arıyorsanız Tanrı'nın da bir nedenini aramak zorundasınız, öbür türlü kıvırmak oluyor.

bu senin inancın olmuş oluyor
Kısacası kimse kimseye kendi inancını kanıtlayamaz. Kanıtlayabilirse (ki imkansız) bu "inanç" olmaktan çıkar. Bide bazı arkadaşlar "inanç" deyince hemen "kızgın" atıyorlar. Onlara acıyorum.
Tanrı ne %100 kanıtlanır ne de %100 çürütülür. Bir inanç meselesidir.

Seninle tartışmayacağım çünkü senin bakış açına göre tanrı figürü doğru fakat sana söyleyeyim bu dışarıdan pek mantıklı ve doğru gözükmüyor. Büyük patlamayı başlatan tanrıdır diyorsun fakat buna bir kanıtın yok onu geçtim tanrının varlığına dair bir kanıtın bile yok. (ya kardeşim baksana ağaçlar ne kadar güzel, ya bu DNA'yı tesadüfen mi oldu şimdi Allah Allah) elle tutulur bir kanıtın olmadığı için bu senin inancın olmuş oluyor, doğru değil yani.

"Tanrı yaratılamaz" da bir safsatadır. Her şeyin bir nedenini arıyorsanız tanrı'nın da bir nedenini aramak zorundasınız, öbür türlü kıvırmak oluyor.

Pekii neye inanıyorsun çürütülmüş ve boş bir teori olan ve sadece Darwin klup üyelerinin inandığı evrime mi?

Pekii neye inanıyorsun çürütülmüş ve boş bir teori olan ve sadece Darwin klup üyelerinin inandığı evrime mi?
Ne? Ne çürütülmüş mü? Ciddi misin? Hadi çürüt bekliyorum. Hadi? Kanıt at. Sana burada 100 adet, bak en az 100 adet ulusal makale atarım. Sen bana anca "İslam" sitelerinden makaleler atarsın. Onlarında tek bildiği Evrimin Maymundan ibaret olduğudur. Sen daha bitkilerin, insanların Evrimleşme stillerini bile araştırmamışsın gelmiş buraya "çürütülmüş" yazıyorsun.

Kısacası kimse kimseye kendi inancını kanıtlayamaz. Kanıtlayabilirse (ki imkansız) bu "inanç" olmaktan çıkar. Bide bazı arkadaşlar "inanç" deyince hemen "kızgın" atıyorlar. Onlara acıyorum.
Tanrı ne %100 kanıtlanır ne de %100 çürütülür. Bir inanç meselesidir.
En çok garipsediğim şey de böyle dogmalara milyarlarca insanın inanması. Adam kendisinin bile görmediği bir varlığı gelip bana kanıtlamaya veya bak bu bilimseldir demeye çalışıyor. Biz bunlara inanmazsak cahil veya şizofren oluyoruz. Geçmişte uydurmuşlar bir sürü mitolojik karakter vs, şimdi o uydurdukları mitlerle biz başa çıkmak zorunda kalıyoruz. Kimse inancını doğru yaşamıyor, herkes diyor ki: "gerçek islam o değil." peki hangisini gerçek islam? Ağrılı Mehmet Dayının inandığı mı yoksa İstanbul'daki CHP'li Ayşe Teyzenin inandığı islam mı gerçek? Dinin tek bir doğrusu yok, tek bir inanma çeşidi yok. Herkesin yaşadığı ve kabul ettiği din farklı. Ben Ateistim dediğim zaman insanlar "hadi kanıtla Tanrının yokluğunu" diyorlar, kardeşim olmayan bir varlığın yokluğunu nasıl kanıtlayayım? Hadi sende uçan pembe fillerin yokluğunu kanıtla, en hak din uçan pembe fillerin dinidir. İnancını içinde yaşamayıp etrafta din satan insanlara gram saygım yok.
Ne? Ne çürütülmüş mü? Ciddi misin? Hadi çürüt bekliyorum. Hadi? Kanıt at. Sana burada 100 adet, bak en az 100 adet ulusal makale atarım. Sen bana anca "İslam" sitelerinden makaleler atarsın. Onlarında tek bildiği Evrimin Maymundan ibaret olduğudur. Sen daha bitkilerin, insanların Evrimleşme stillerini bile araştırmamışsın gelmiş buraya "çürütülmüş" yazıyorsun.
Sözler Köşkü çürüttü ya, oradan biliyor. 😀

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı