Neden Tanrı'ya ihtiyaç duyarız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tabi hocam siz daha iyi bilirsiniz.
Kadına tecavüz edildiğinde, kadın o şoku ömrü boyunca atlatamıyor belki, de kim takar dimi zaten. Adam Cehennemde yanıp Cennete gidecek ya!
Emin olun bu hayatta en nefret ettiğim suç olabilir. Cehennem ateşini çakmak sanıyorsunuz herhalde. Bu çok büyük bir azaptır.
Tabi hocam siz daha iyi bilirsiniz.
Kadına tecavüz edildiğinde, kadın o şoku ömrü boyunca atlatamıyor belki, de kim takar dimi zaten. Adam Cehennemde yanıp Cennete gidecek ya!
Emin olun bu hayatta en nefret ettiğim suç olabilir. Cehennem ateşini çakmak sanıyorsunuz herhalde.

Domuz eti yiyenlerde [safra kesesi iltihabı, apandisit, bağırsak iltihabı, çeşitli çıbanlar, mafsal kireçlenmeleri, damar sertliği, romatizma, grip, tansiyon yüksekliği, kalb anjini, enfarktüs gibi] çeşitli hastalıkların görüldüğü meydana çıkmıştır.
Domuz etinin yasak olmasının sebebi çölün sıcak olması ve domuzun kendini temizleyememesidir. Her hayvan pistir, bu onun yetiştirilme tarzına bağlıdır. Ona bakarsınız tavuklar kendi dışkısını ve birbirlerini öldürüyorlar. Bir ineğin hastalık kapması bütün ineklerin zararlı olduğu anlamına gelmez. Eğer öyle olsaydı direkt bunlarında haram olması gerekirdi.

Emin olun bu hayatta en nefret ettiğim suç olabilir. Cehennem ateşini çakmak sanıyorsunuz herhalde. Bu çok büyük bir azaptır.

Emin olun bu hayatta en nefret ettiğim suç olabilir. Cehennem ateşini çakmak sanıyorsunuz herhalde.
Çok büyük bir azap olması, sonunda Cennet gibi güzellikleriyle bilinen bir yere gideceği gerçeğini değiştirmez.

Tamam işte. Benim yerim cehennem mi? Hayatımda karınca incitmedim ben, kimseye bir zararım olmaz. Ama üstteki arkadaşın dediği gibi tecavüzcü eninde sonunda inanıyorum dediği için cennete gidecek. Bu adalet mi şimdi? Lütfen objektif yorum yapın bu adalet mi?

İnkar edenler aslında bütün bir kainatın hakkına girmiş oluyorlar. İnanmayan zaten buna da inanmaz. Ben neden inkar etmenin dinde en büyük zulüm olduğunu anlatıyorum sadece yani nasıl ki birinin canını yakmak ona zulümdür aynı şekilde inkar etmek bütün bir kâinata zulümdür.

Domuz etinin yasak olmasının sebebi çölün sıcak olması ve domuzun kendini temizleyememesidir. Her hayvan pistir, bu onun yetiştirilme tarzına bağlıdır. Ona bakarsınız tavuklar kendi dışkısını ve birbirlerini öldürüyorlar. Bir ineğin hastalık kapması bütün ineklerin zararlı olduğu anlamına gelmez. Eğer öyle olsaydı direkt bunlarında haram olması gerekirdi.
Zaten artık çiftlik ortamında yetiştiriliyor domuzlar Amerikada vs. çölde değil.
İnkar edenler aslında bütün bir kainatın hakkına girmiş oluyorlar. İnanmayan zaten buna da inanmaz. Ben neden inkar etmenin dinde en büyük zulüm olduğunu anlatıyorum sadece yani nasıl ki birinin canını yakmak ona zulümdür aynı şekilde inkar etmek bütün bir kâinata zulümdür.
Tamamen örnek veriyorum yanlış anlaşılmasın. Şimdi ben sen yoksun desem, veya seni dövsem, hükmü aynı mıdır? Senin için?

Ama o çocuğu görebiliyorsun, ve o sıfatta olmadığını da görebilip kanıtlayabiliyorsun, tanrıyı kanıtlayabiliyor musun? Hayır. Tanrıyı geçtim hadi hiçbir şey yoktan var olamaz dersin, müslüman tanrısını kanıtlayabiliyor musun?

Bütün kanıtlar önümüzde görmeyen biziz. Somut olarak tecrübe edemediğimiz her şeyi inkar edersek aşırı pozitivist bir bakış olur.

Kuantum fizikçileri evrende varolan her şeyin enerjiden oluştuğunu kanıtladı. Termodinamiğin birinci yasasına göre varolan enerji yok edilemez. Yoktan da enerji varolamaz. Tüm varlıkların, tüm enerjilerin bir başlangıç noktası olmak zorunda. Kısaca -şahsi görüşüm- varolmamız Yaratıcı sayesinde.

• Beğen
İfadeler: 900
Zaten artık çiftlik ortamında yetiştiriliyor domuzlar Amerikada vs. çölde değil.

Tamamen örnek veriyorum yanlış anlaşılmasın. Şimdi ben sen yoksun desem, veya seni dövsem, hükmü aynı mıdır?

İnsanoğlu uzun bir zamandır (Uzun zamandan kastım 500-600 yıl) hayvanları çiftlikte yetiştirmiyor mu? Yemini suyunu düzgün verdikten sonra niye zararlı olsun, haram olsun ki? Bunu anlatmaya çalışmıştım. (not: Senle zaten aynı şeyi savunuyormuşuz daha yeni dank etti)

Zaten artık çiftlik ortamında yetiştiriliyor domuzlar amerikada vs. çölde değil.

Tamamen örnek veriyorum yanlış anlaşılmasın. Şimdi ben sen yoksun desem, veya seni dövsem, hükmü aynı mıdır? Senin için?

Daha kötü. Dövsen en azından hakkımı ararım gerekli mercilere başvururum. Yok kabul edersen bütün haklarımı elimden alırsın, ben yokken nereye hayır varım diyebilirim kime şikayet edebilirim.

İnsan, acizliğinden dolayı "tanrı" denilen kurgusal karaktere ihtiyaç duyar.
Bir yerden sonra kendisinin aslında her işi öyle böyle yapamayacağını anlayan insan, "tanrı" adı verilen kurgusal karakteri oluşturmuştur.
Bu kurgusal karakter anlatılanlara göre şöyledir;

1- çok güçlüdür.
2- Hristiyan'ı, Budist'i, müslüman'ı, şaman'ı, Ateist'in "ruhlarını" dünyaya gönderip kendisine inanmalarını ister. Aksi takdirde hepsi de kendi kurduğu cehenneminde yanacaktır.
3- kendisine inananlara, kendisinin sözde gönderdiği dini hiç sorgulamayanlara kendi kurduğu cenneti vadeder.
4- Cennet'te erkeklerin cariyeleri olacaklarını falan saçmalar.
5- kendisinin gerçek olmadığına inananları da cehenneminde yakacağını vurgulamıştır.
6- kendisi çok çok çok merhametliymiş.
7- kendisinin gönderdiği dinlerin her zaman "bug"ları bulunmaktadır.
8- sözde onun gönderdiği dinler bilim ile çelişmezmiş, ama aç oku bakayım mealini, bal gibi çelişir.
9- her şeyi bilirmiş. Senin dünyada işleyeceğin "günahlar"ı, 8 milyar kadar insanın "günah"larını, "sevap"larını bilirmiş, ama sana "sözde" şans tanımak için seni dünyaya bunu bilerek gönderirmiş, ve kendisine merhametli dermiş.
10- gönderdiği peygamberleri "çok sevdiğim" "sevdiğim", "nötr" diye ayırır. Hz. Muhammed'i çok sevdiğim kategorisine soktuğu bariz olarak anlaşılmaktadır.
11- tabii şimdi sen ona inanmazsın falan diye gönderdiği "kutsal" kitaplarında yaklaşık her satırda seni cehennemle, ateşle, onunla bununla tehdit eder, göz dağı vermeye çalışır.

İnsan aslında tanrı'yı ölüm korkusundan kurtulmak için yaratmıştır, böylece içini ferah tutabilecektir.
Ve tabii ki de "din" adı altında insanları öldürmek, kontrol etmek için.

Güzel özetlemişssin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı