Neden Telefon Kameraları, Fotoğraf Makinelerini Yakalayamaz

Firmalar çift kamera koyadursun, ben size birkaç temel unsurdan bahsedeyim;
  • Düşük sensör boyutu
  • Sabit diyafram
  • Limitli enstantane
Buradaki en önemli etken ''sensör boyutu'' dur. Mesela aşağıdaki görselde;

full-frame-aps-c-micro-four-thirds-1inch-compact-sensor-size.jpg

Standart DSLR kameralar Yeşil, telefon kameraları ise Truncu renkli kısım kadar boyuttadır.

İki tane 25 MPx'lik DSLR ve telefonumuz var. İkisinde de aynı görüntüyü çekersek, ayrıntıların farklı olduğu göze çarpacaktır.

Bunun sebebi DSLR makinelerde, ışığın telefon kameralarına oranla daha geniş bir yüzeyde toplanmasıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Senin anlattıkların ise günümüz için geçerli şuan olmayabilir evet ama 20-30 yıl sonrasını bilemeyiz.
İbrahim'in dediği gibi ortada fizik sınırlaması var, 20-30 yıl sonrada değişen bir şey olmayacak. Telefonun kamera boyutuna bak, profesyonel fotoğraf makinesi ve kameraların boyutuna bak, mantıklı mı bu dediğin. Telefon kamerası gelişecek diyorsun eyvallah, fotoğraf makineleri ve profesyonel kameralar yerinde mi sayacak, yerinde saymıyor, onlarda ilerleme kaydediyor.

İbrahim'in dediği gibi ortada fizik sınırlaması var, 20-30 yıl sonrada değişen bir şey olmayacak. Telefonun kamera boyutuna bak, profesyonel fotoğraf makinesi ve kameraların boyutuna bak, mantıklı mu dediğin. Telefon kamerası gelişecek diyorsun eyvallah, fotoğraf makineleri ve profesyonel kameralar yerinde mi sayacak, yerinde saymıyor, onlarda ilerleme kaydediyor.
Sizin dediğiniz fiziğe göre 300 yıl önce bir metal metaldi. Şimdi yapay zeka, olmayan koluna kol olabilecek şekilde beyler dediğiniz olay günümüz fizik kuralları için geçerli ilerde ki fizik kuralları teknoloji yeni elementler ne olacak bilmiyoruz 300 yıl öncesine gidelim biri size 1 saatte İstanbul'dan Bağdat'a gidebileceğinizi dese hadi ordan imkansız fizik kurallarına aykırı bir insan o kadar hızlı gidemez yada uçamaz uçsa dahi en yüksek dağdan uçup çok fazla gidemezdi diyebilirdiniz o zaman için geçerliydi şuan değil şuan geçerli olan ise gelecekte geçerli olmayacak geçmişe bakarak geleceği tahmin edebilirsiniz. Tekrar diyorum ileride üretim mantığı değişebilir bu nasıl olur bilmem ama bir şekilde olur. Hemen olacakta demiyorum zaman alacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu video sanırım konuya uygun. Özünde, video çekmek için olan kameralarla alakalı fakat, "ihtiyacın olan ne ise, o kamera senin için en iyi olandır" noktası güzel bir nokta.

Son düzenleme:
Arkadaşlar uzun süre fotoğrafçılıkla uğraşan biri olarak bu yorumu yaptım.

Bunu da üstün körü değil, bazı temel kurallara dayandırarak yaptım.

Buradaki en önemli faktör boyut.

Sensör boyutu, lens boyutu gibi.

Fizğin ilerlediğini bizde biliyoruz. Fakat fizik sadece telefonlar için ilerlemiyor.

Samsung S10 kullanıyorum. Kamera olarak en iyilerden biri. Çoğu zaman DSLR kullanmama gerek kalmıyor. Ama bazı gerçekleri de değiştirmiyor bu.

Konu 2.5 yıllık ayrıca. Ben bile unutmuşum açtığımı... :D
Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi ☺

Öte yandan telefon firmaları OIS koymamak için 40 takla atarken EIS, OIS hakkında benzer yazı gelir diye düşünüyorum 🤗
Aslında hayat kurtaran bir özellik OIS ve EIS, hele de "Telefoto" yani yüksek zoom yapan bir lens kullanıyorsanız.

Telefonlarda da farkı hissediliyor.

S10'da, video çekimi sırasında OIS farkını hissediyorsunuz. Gimbal havası katıyor.

Zaman falan almayacak. Yapay zeka sadece telefon kameralarında mı var sanıyorsun? İki sektör birbiriyle alakasız sektörler değil, diğeri nasıl ilerliyorsa öteki de aynı şekilde ilerleyecek. Boyut farkı var, fizik sınırlaması var dememiz bu yüzden. Telefon hiçbir zamanda fotoğraf ve profesyonel kameraların yerini alamayacak. Fotoğraf makineleri ve profesyonel kameraların satışı düşecek bu normal, buna ben de katılıyorum. Ancak tamamen kamera sektörü telefonların egemenliği altına girecek demek absürt olur. Nikon, Canon gibi büyük şirketlerin sonu olur bu, onlar buna izin vermez. Bu iki marka tek fotoğraf makinesi ve profesyonel kamera yapmıyor, işin içinde Samsung, Soyn gibi pek çok firma var.

Telefon kameraları nasıl ilerliyorsa diğerleri de o şekilde ilerleyecek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı