Neden Telefon Kameraları, Fotoğraf Makinelerini Yakalayamaz

Firmalar çift kamera koyadursun, ben size birkaç temel unsurdan bahsedeyim;
  • Düşük sensör boyutu
  • Sabit diyafram
  • Limitli enstantane
Buradaki en önemli etken ''sensör boyutu'' dur. Mesela aşağıdaki görselde;

full-frame-aps-c-micro-four-thirds-1inch-compact-sensor-size.jpg

Standart DSLR kameralar Yeşil, telefon kameraları ise Truncu renkli kısım kadar boyuttadır.

İki tane 25 MPx'lik DSLR ve telefonumuz var. İkisinde de aynı görüntüyü çekersek, ayrıntıların farklı olduğu göze çarpacaktır.

Bunun sebebi DSLR makinelerde, ışığın telefon kameralarına oranla daha geniş bir yüzeyde toplanmasıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende birisi 73 birisi 76 Zenit var onları saklıyorum öyle güzel duruyorlar, antika gibi artık çok uzun yıllardır kullanılmıyorlarmış. Sizce Eos 200D sizce nasıldır?

Bende birisi 73 birisi 76 Zenit var onları saklıyorum öyle güzel duruyorlar, antika gibi artık çok uzun yıllardır kullanılmıyorlarmış. Sizce Eos 200D sizce nasıldır?
En az 2 haneli (80D, 70D, 77D gibi) bir modele geçmedikçe, boşa masraf olur.

On yerine EF mounth (yada Full Frame) lenslere yatırım yapın.

İroni mi, ciddi mi anlamadım...

Bu ''makaleyi'' yazarken tüm elektonik donanımları ''nötr''olarak kabule ettim.

Ve evet, bileşenler aynı, hatta daha iyi bile olsa, sensörü büyük olan makine her zaman avantajlıdır.

Hayır ironi değil. Bir işaret koyardım öyle olsaydı. İşte onu diyorum daha avantajlı olacak ise, arka alan bomboş, cam gibi yapılabilir en azından çeyrek kısmı.

Hayır ironi değil. Bir işaret koyardım öyle olsaydı. İşte onu diyorum daha avantajlı olacak ise, arka alan bomboş, cam gibi yapılabilir en azından çeyrek kısmı.
Haklısınız; ama bırakın FF sensörü, bir APS C sensör ve onun hızına yetişebilecek bir işlemciyi beslemek için güçlü bir batarya gerekir. :)

Güzel bilgilendirme yazısı olmuş tebrik ederim. Sensörün en büyük avantajı gece çekimleridir. Telefonlar sadece gündelik kullanım için verimlidir. Ama olay damak tadının uyarılması ve yaratıcılık ise hiç bir makine DSLR tadı vermez.

Katılmıyorum teknoloji gün geçtikçe ilerliyor elbet bir gün yakalar üretim mantığı değişir element bulunur 10 yıl içinde olmaz 20 yıl sonra olur 3 kamera ile değil 10 kamera ile çözer ama bir gün olur. En basit mantık ise geçmişe bakarak olabilir bilgisayarlar çok büyüktü fakat bir saat kadar küçüldüler daha güçlü şekilde. Ayrıca normal kullanıcılar için Pro kameraların bir önemi kaldığını düşünmüyorum şuan kullandığımız telefonların kameraları oldukça tatmin edici tabi ki kötü bir telefon değilse.

Burada farklı bir durum ve bazı fizik sınırlamaları var.

Yoksa tek başına kameralar bile ciddi derecede gelişti.

Ayrıca normal bir kullanıcı için kompkat ve giriş seviyesi DSLR'ların önemi kalmadı.

DSLR demek Pro demek değildir.

Katılmıyorum teknoloji gün geçtikçe ilerliyor elbet bir gün yakalar üretim mantığı değişir element bulunur 10 yıl içinde olmaz 20 yıl sonra olur 3 kamera ile değil 10 kamera ile çözer ama bir gün olur.
Yakalayamaz hiçbir zaman. Fotoğraf makineleri ve kameralar yerinde saymıyor, telefon kameraları nasıl gelişiyorsa aynı şekilde Fotoğraf makineleri ve profesyonel kameralarda gelişiyor.

Ayrıca normal kullanıcılar için PRO kameraların bir önemi kaldığını düşünmüyorum şuan kullandığımız telefonların kameraları oldukça tatmin edici tabi ki kötü bir telefon değilse.
Bu yorumuna katılabilirim, iş amaçlı almayacaklar dışında bu tür kameralara ve fotoğraf makineleri almanın pek mantığı kalmadı.

Burada farklı bir durum ve bazı fizik sınırlamaları var.

Yoksa tek başına kameralar bile ciddi derecede gelişti.

Ayrıca normal bir kullanıcı için kompkat ve giriş seviyesi DSLR'ların önemi kalmadı.

DSLR demek Pro demek değildir.
Ben aslında tüm kameralar olarak baktım biraz olaya yoksa ucuz kameralar kadar performans veriyor telefon kameraları hatta daha iyi sonuç verenleri var. :) Senin anlattıkların ise günümüz için geçerli şuan olmayabilir evet ama 20-30 yıl sonrasını bilemeyiz.

Yakalayamaz hiçbir zaman. Fotoğraf makineleri ve kameralar yerinde saymıyor, telefon kameraları nasıl gelişiyorsa aynı şekilde Fotoğraf makineleri ve profesyonel kameralarda gelişiyor.

Bu yorumuna katılabilirim, iş amaçlı almayacaklar dışında bu tür kameralara ve fotoğraf makineleri almanın pek mantığı kalmadı.

Dediğim gibi bundan 50 yıl öncesinde oda büyüklüğünde olan bir bilgisayar için bunlar saat kadar küçük olacak deseler kimse inanmazdı. :) Geleceğin getireceği teknolojiler ile bu durumlar aşılabilir tabi ki ne kadar sürer bilemiyorum.

Ben aslında tüm kameralar olarak baktım biraz olaya yoksa ucuz kameralar kadar performans veriyor telefon kameraları hatta daha iyi sonuç verenleri var. :) Senin anlattıkların ise günümüz için geçerli şuan olmayabilir evet ama 20-30 yıl sonrasını bilemeyiz.
Zaten üreticiler de ona göre kamera üretiyor artık.

Eskiden gıdım gıdım koydukları özellikleri şimdi fazlaca koyuyorlar.

Kompakt sınıfı etkiledi telefonlar. Ya da F/P ürünü arayanları.

DSLR bir makineyle yüzlerce farklı kombinasyonda çalışabilirsiniz. Telefon, konumu gereği bunu kısıtlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı