Neden Türkiye'de bilgisayar bilimleriyle ilgili içerik üretimi az?

xbatur

Hectopat
Makaleler
1
Dostlarım Türkiye'de eğitimin ve nitelikli insan sayısının senelerce azaltılmasından kaynaklı muhtemelen içeriğin kalitesi ve yoğunluğu anlamında ciddi bir düşüş var ki bu sadece ilgilendiğim sektörde değil, sanatta ve diğer temel bilim dallarında da geçerli fakat ben kendimi ilgilendiren bu bölüm olduğu için böyle bir başlık açtım ve sizi münakaşaya davet ediyorum.

Kendim 20 yaşında bir gencim ve bu ülkenin senelerdir süren berbat politikaları, berbat siyasetçileri ve cahilleştirilmiş halkı yüzünden özellikle son 10 senedir elle tutulur diyebileceğimiz işlerin bile çöpten olmaya başladığını görüyorum. Sizleri burada siyaset tartışmaya davet etmiyorum siyaset tartışarak bir yere varamayız zaten fakat ben kendimi oldukça yalnız hissediyorum. Bundan birkaç sene önce ülkenin geleceğinin berbat olduğunu lise döneminde görüp üniversite için çalışmayı bırakıp kendimi geliştirmeye adadım, kendi şehrimde bilgisayar bilimleri ile alakasız bir bölüme girdim hem ailemi ekonomik olarak zorlamamak hem de kendi başıma üniversitelerin vereceği eğitimden daha iyisine sahip olabileceğimi anladığım için.

Ülkeme ve yurt dışına katkı değeri yüksek ürünler üretip insanların problemlerini çözüp, daha iyi bir eğitim hakkında çalışmalar yapan kurumlar üretmek istiyordum, bunun şu anki ekonomik koşullarda elimde sermaye olmadan çok zor olduğunu görüyorum. Beni hala mutlu edebilecek tek şey bunların dışında hayallerimin olması, mekaniğinden, elektroniğinden, temel bilimlerinden astronomisinden hepsine ilgiliyim, hepsiyle ilgili dev sayılacak kütüphane oluşturuyorum, okuyorum, öğreniyorum fakat tek başıma istediğim en basit bir projenin bile geliştirilmesinin ne kadar zor olduğunu görüyorum. Kaldı ki tek başımıza bir şey üretmemeliyiz zaten, insanlar her alanda değil tek bir alanda uzmanlaşmalı ki o işin en iyisini yapabilenler çıkartabilelim. Fakat bu ekonomik koşullarda benimle sadece bu işe gönül koyduğu için çalışabilecek akran sayımın olmadığını görüyorum.

Öğrendiğim bilgileri paylaşabileceğim bir site açtım. Sitenin sadece okul zamanı okulda verilen konuların anlatıldığı başlıkların popülerleştiğini görünce anladım ki bizim nesil sadece okula odaklı, bilmiyorsunuz ki okulların verdiği eğitim berbat ve kendi başınıza kaç mislini alabilirsiniz. Akranlarım sosyal medya ve gereksiz insanların kuklası olmuş durumda, bir radar sistemleri hakkında, işlemci mimarisi hakkında, piroteknik hakkında konuşma yapabileceğim insan sayısı yok gibi hissediyorum. Ben bunları bilmesem de bu tarz konuları konuşmak, insanlardan dinlemek isterim fakat yok, bulamıyorum.

İnsanlarda özveri gibi duygular tamamen uçup gitmiş gibi hissediyorum, sanki herkes bu ülke bana ne verdi ki ben bu ülke için çalışayım diyormuş gibi, zaten ülke için değil kendiniz için çalışmanız gerekiyor, bir yandan da akranlarımın bu çöküşünü zimbardo "bitik erkekler" adlı kitabında güzel açıklamış diye düşünüyorum. Sizin düşünceleriniz neler? Böyle konulara ilgi duyuyor musunuz yoksa gününüzün tamamını sosyal medyada kadınların peşinde mi harcıyorsunuz? Hiç kitap okuyor musunuz? Bir toparlansak iyi olmaz mı sizce de?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum yazdığın yazıyı okumaya üşendim kusura bakma :D Fakat az olma sebebi ilgilenme değil artık her şey internette. Yabancılar bol bol yapıyor termal macun deneyleri falan eskiden ve hala yapmaya devam eden Technopat ailesi. Eskiden bol bol ama bol bol sistem toplardı 1500 TL bütçe ile GTA 5 açan sistem toplama sistem toplama rehberi gibisinden. Şu an mesele kız değil gibi ekonomik durumlar ve imkanlar baskın bu durumda.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlgi çekmediği için olabilir. Teknik bilgimi konuştursam beni deli zannedecek tonla insan var. Anlamalarını zaten beklemiyorum da, o kadar kişinin içinden hiç mi kafa dengi birisi çıkmaz? Herkes tek bir yöne odaklanmış ve hayatını ona göre şekillendirmiş. Ben de kendimi yalnız hissediyorum. Yazdıklarının tamamına katılmıyorum, @izmirkartali söylemiş. Topluluklar küçük de olsa mevcut. Ama grup halinde çalışma potansiyeli halen göremiyorum.

Bence az değilsiniz de bu işlerde çoğunluk kısa yoldan yüksek para kazanmaya odaklanıyor.
Epey robotik kodlama grupları var.
Epey GNU/Linux grupları var.
Epey yazılımcı grupları var.
Ama bu gruplar içinde birlikte iş yapma alışkanlıkları yok.

Dostum yazdığın yazıyı okumaya üşendim kusura bakma :D Fakat az olma sebebi ilgilenme değil artık her şey internette. Yabancılar bol bol yapıyor termal macun deneyleri falan eskiden ve hala yapmaya devam eden Technopat ailesi. Eskiden bol bol ama bol bol sistem toplardı 1500 TL bütçe ile GTA 5 açan sistem toplama sistem toplama rehberi gibisinden. Şu an mesele kız değil gibi ekonomik durumlar ve imkanlar baskın bu durumda.
Önemli olan yabancıların yapması değil, bizim neden yapmıyor oluşumuz. Biz içerik üretelim ki bu konulara olan ilgiler artsın, gelecek nesiller bizden görecekler, gelecek nesillerin insanlığı ve toplumumuzu ilerletebilmesi için ilgilerinin artması şart. Bizim bilgiyi yaymamız ve bilgiyi geliştirmemiz şart. Bilgi paylaşılmadığı sürece hiçbir işe yaramaz, gelişmez. Herhangi bir konuda yazılmış yüzlerce makale, binlerce kitap bulabilirsin. Kimse çıkıp zaten birisi yazdı, ben yazmayayım demiyor ki, insanlar da bu bilgiye kendisinden bir şeyler katıyor, belki onların anlattığını anlamayacaksın ama, benim anlattığımı anlayacaksın ve bunu yüzlerce insanın yaptığını düşün.

Bence az değilsiniz de bu işlerde çoğunluk kısa yoldan yüksek para kazanmaya odaklanıyor.
Epey robotik kodlama grupları var.
Epey GNU/Linux grupları var.
Epey yazılımcı grupları var.
Ama bu gruplar içinde birlikte iş yapma alışkanlıkları yok.

İş yapma alışkanlığı olmadığı gibi bunu denediklerini de görmedim, kısa yoldan da yüksek parayı hiçbir yerde kazanamayız. Mesela herhangi bir yazılımcı grubun çıkıp gelin GitHub'ta birlikte proje geliştirelim diye insanları çağırdığını görmedim veya YouTube üzerinden bunu anlattıklarını, hatta genel olarak edindikleri tecrübeleri paylaştıklarını pek görmedim. Bildiğim bu konularda deneyimli olan ve bunları paylaşan sadi hoca ve yalın kod vardı, ikisi de artık yok, onlar bile bıraktılar.

Izoly, Turbox ve Everest türevi markalar oldukça asla gelişmez.
Neden ki?

Yeni konular

Geri
Yukarı